Help - Search - Members - Calendar
Full Version: A4 distributie
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Audi
Dan72328
Sal'tare!

Puteti sa-mi spuneti si mie cam cat costa (si la ce service-uri) in Bucuresti sa-mi schimb cureaua de distributie (+piesele aferente)? S-a uitat un mecanic priceput la ea si mi-a spus ca e cam prafuita si 'scartaie'. cureaua de la alternator, in schimb, arata ok.

Multam in avans.

EDIT: precizare: a4, 1.9 TDI, 2003.
Mitu80459
Eu tocmai am efectuat aceasta operatiune.
Pe mine m-a costat 21 milioane :ban:
Pentru banii astia am primit:
Schimbat toate cele trei curele + toate rolele aferente
Schimbat ulei motor
Schimbat toate filtrele (Ulei, Motorina, Aer, Polen)
Schimbat placutele de frana

Referitor strict la transmisie, service-ul unde am fost eu (in Ploiesti) nu oferea garantie la aceasta lucrare decat daca schimbam toate curelele si toate rolele. Presupun ca majoritatea fac asa (altfel, cred ca ar trebui sa iti pui intrebari)
Referitor la oportunitatea acestei schimbari, ar fi bine sa verifici cand s-a facut aceasta operatiune ultima data. La noi, se recomanda ca schimbarea sa se faca o data la 90.000 km

Eu am un A4 cu 1.9 TDI de 90 CP, 2001
Flav
Pentru A6 meu distributia costa 820 RON. ( curea, intinzator, amortizor, pompa de apa). Pentru un A4 nu vad de ce ar costa mai mult. Piesele in jur de 7-9 milioane + manopera. Acum mai depinde si de service. Unele acorda garantie doar daca cumperi piesele de la ei, altele nu acorda nici un fel de garantie. Manopera difera si ea, cel mai ieftin am gasit sa schimb distributia cu 300 RON, la un service cu renume, ma ducea spre 500 RON.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.