Help - Search - Members - Calendar
Full Version: saab masina pentru exclusivisti
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Saab
alex84475
Saab e cea mai buna/frumoasa/exclusivista masina...un pic poate pare cam exagerat dar iubitori de saab-uri imi vor da dreptate.nu exista senzatie mai tare decat in momentul in care te afli intru-un aero de 250 cp care mananca asfaltul cu turbina lui salbatica...nu-i asa
DORU
Saab 2.3 Aero de 250CP este fara indoiala o masina superba. Insa salbaticia este elevata...si din cate stiu demarajul 0-100 km/h este din pacate peste 8,5 sec... Corecteaza-ma daca gresesc. :angel:
alex84475
Capacitate: 2,792 cm3..
Putere (EEC): 184kW (250 CP) la 5500 r/min.
Combustibil: 95 octane (min. 91)..
Viteza maxima: 245 km/h; auto 240 km/h. 0 - 100 km/h: 6.9 sec; auto. 7.8 sec.
Overtaking, man.: 60 - 100 km/h in viteza a patra 6.4 sec; 80 - 120 km/h in viteza a cincea 8.3 sec.
Consum litri/100 km*: 15.5/7.4/10.4; auto. 17.2/7.4/11.0.
Emisii de gaze (CO2 ) g/km*: 372/178/250; auto. 413/178/264.

e o masina inspirata din avioane nu putea fi asa puturoasa smile.gif
Lucian72846
Nu am condus decat un 9-3 2.2 tid de 125 CP si am ramas impresionat , nu de performante cat de imaginea si dinamica masinutei . O masina deosebita !
G e o r g e
motoare turbo si istorie in aviatie , ce sa nu-ti placa biggrin.gif

le lipseste si ceva in segmentul AWD totusi biggrin.gif
Lucian72846
Am inteles ca pregatesc un SUV ! pe baza carui model nu cunosc insa !
Intr-adevar , nu ar strica un AWD !
G e o r g e
au un singur model AWD blush.gif
9-2x wink.gif

bazat ghici pe ce model celebru as putea zice biggrin.gif

de fapt aceasi masina cu alta fata si alta emblema biggrin.gif

printre prieteni i se zice saabaru
Lucian72846
Nu ar strica o colaborare intre cele doua marci ! Mie personal imi plac ambele . Si ambele au ceva parte !
G e o r g e
pai asta zic ... exista deja o colaborare al carui fruct este saab 9-2x care este o impreza de fapt .

voila
http://www.saabusa.com/saabjsp/92x/index.jsp

vs

http://www.subaru.com/shop/overview.jsp?mo...ommand=overview
Lucian72846
O frumusete !
Laurentiu_007
Sunt de parere ca GM isi cam bate joc de SAAB. Marca asta, cu tot renumele ei, a ajuns sa aiba motore la fel ca Opel si Fiat.In plus platforma tehnik a lui 9-3 este asemanatoare f mult cu cea a lui Vectra B(!). Ca sa nu mai amintim de "mutantii" 9-2 si 9-7.Nu vreau sa fiu carcotas. Am respect pentru marca asta, insa e pacat ce se petrece cu ea.
V L D
Este o masina interesanta . In interior te simti un pic ca intr-un avion dar nu prea are multe lucruri in comun cu un avion blush.gif . Nu vreau sa critic masina imi place dar totusi nu prea are treaba asa de multa cu avioanele . Sa zicem de turbo si cam atat. Va rog sa am corectati daca gresesc.
Costanza86138
25-26 mii CIP un diesel de 120 de cai? asa iese pe configurator? Merita?
Laurentiu_007
Acum o saptamana am fost la reprezentanta SAAB din Timisoara si am intrat intr-un 9-5. Este o masina extraordinara, ff confortabila! Am urcat in multe masini delux, gen Mercedes CLS, Clasa E, BMW Seria 5, Volvo S80, insa nu am mai vazut scaune, pardon!, fotolii din piele atat de confortabile niciodata! mi-au placut foarte mult finisjele, spatiul interior(care la asemenea masini nu e tocmai ok) si nu in ultimur rand designul unic, inconfundabil. Acum mi-am dat seama, in mod practic, de ce SAAB este cu adevarart o marca exclusivista. arigato.gif
Henry90720
Nu stiu cat de exclusivista este, insa, cu siguranta, este o masina interesanta dar care, din pacate, nu "prinde" la romani.
Eu nu vad valente sportive la Saab, ci faptul ca la aceasta marca primeaza confortul si design-ul oarecum atipic celorlalte masini europene.
alex84475
eu am inceput topicul asta acum un an cred sau poate si mai bine...si lumea inca scrie de saab. E adevarat ca nu mai sunt Saab-uri adevarate cele de acum, adica un 9-3 din '96 sau chiar un 900 era mult mai fiabil si cu motoare mai puternice. Am auzit lume spunand ca falimentul Saab s-a datorat fiabilitatii prea mari a masinilor....vechile Saaburi nu se prea stricau , deci piese sau masini schimbate mai putine. GM incearca totusi sa pastreze nota exclusivista, si pentru pasionati uitati-va la noul 9-3, e ALTFEL decat BMW, MERCEDES,,,etc
Seri
Chiar am vazut in trafic un 9-3 facelift. Arata foarte bine, m-a luat putin prin surprindere deoarece ma asteptam sa apara mai tarziu la noi.
Saab mi se pare o oferta buna si la secondhand. Are cam aceleasi preturi ca si BMW, Merc sau Audi, dar parca nu prezinta aceleasi riscuri, fiind o marca exclusivista. Kilometrajul este cel mai probabil real, nefiind o masina folosita pentru taxi sau ca masina de firma, iar cine isi cumpara Saab, nu il forjeaza.
Laurentiu_007
Faptul ca pe strada vezi foarte putine masini SAAB nu tine neaparat de oameni ca nu sunt interesati de marca. Cred ca in primul rand este vina importatorului si apoi a dealer-ilor pentru ca nu isi fac publicitate. Degeaba ai un produs de calitate daca nu il promovezi cum trebuie. Mai ales in Romania unde masina germana inca este la "putere". Asta desi nici nemtii nu prea mai sunt multumiti de masinile lor.
Alex, este foarte posibil sa fie cum zici tu(referitor la falimentul SAAB) pentru ca mai stiu un caz asemanator la Mercedes care era sa o "pateasca" cu Cobra.
BRAC
QUOTE (Laurentiu_007 @ Jul 19 2007, 07:17 PM) *
Acum o saptamana am fost la reprezentanta SAAB din Timisoara si am intrat intr-un 9-5. Este o masina extraordinara, ff confortabila! Am urcat in multe masini delux, gen Mercedes CLS, Clasa E, BMW Seria 5, Volvo S80, insa nu am mai vazut scaune, pardon!, fotolii din piele atat de confortabile niciodata! mi-au placut foarte mult finisjele, spatiul interior(care la asemenea masini nu e tocmai ok) si nu in ultimur rand designul unic, inconfundabil. Acum mi-am dat seama, in mod practic, de ce SAAB este cu adevarart o marca exclusivista. arigato.gif

Da si are acelasi bord de 20 de ani . rolleyes.gif
laurentiu
BRAC, bordul ala si tetierele imi plac la nebunie teehee.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.