Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce sa aleg???
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Cristian85031
As avea disponibil vreo 25000 euro pt o masina noua.Alegerea mea se face intre noul hyundai santa fe de 2.2 , 4×4 full si un volkswagen passat de 2l TDi 4 motion highline.astept mesajele voastre pe forum sau mai bine pe bygcrysty@yahoo.com
alex84475
vrei masina de teren sau masina de familie? gandeste-te ce vrei sa faci cu ea si alege-o pe cea mai buna... alte variante nu mai ai...caci exista multe masini in banii aia biggrin.gif
florin85316
la banii astia chiar ca e o decizie grea !
oricum succes
lca83455
25000 euro? Mercedes S classe! Nu-ti lua altceva decat Mecedes. E pacat sa dai cu banii atia pe alte masini gen vw sau hyundai. serios!
air_wolf
ia santa-fe-ul. cu vw o sa plingi dupa scut si transmisie prin gropile din ziua de azi. si nici nu e asa de misto noul vw.
Mikidutzaa
Orice fa, numa' nu-ti lua masini coreene. Am mers cu Santa Fe-ul vechi si pot sa iti zic ca e un GUNOI de masina (la 130 intra aerul prin gurile de ventilatie de ziceai ca ai geamul deschis, pielea nasoala, suspensii inconfortabile si din cauza ca e inalta etc.)

Un Passat e infinit mai confortabil din toate punctele de vedere!

P.S. Daca vrei ceva cu care sa poti iesi si pe un drum forestier uita-te si la Subaru Outback
_Constantin_
QUOTE(Mikidutzaa)
Orice fa, numa' nu-ti lua masini coreene. Am mers cu Santa Fe-ul vechi si pot sa iti zic ca e un GUNOI de masina (la 130 intra aerul prin gurile de ventilatie de ziceai ca ai geamul deschis, pielea nasoala, suspensii inconfortabile si din cauza ca e inalta etc.)

Un Passat e infinit mai confortabil din toate punctele de vedere!

P.S. Daca vrei ceva cu care sa poti iesi si pe un drum forestier uita-te si la Subaru Outback


Si altceva in afara de Subaru ce ar putea alege? Exista alta marca de masini care cu 3 modele sa satisfaca cerintele a 7 miliarde de oameni? Get real.
Outback-ul este cross-over, nu SUV si nici saloon. Daca intradevar trebuie sa fugi de masinile coreene uita-te si la Suzuki Grand Vitara ( model nou aparut, este si un posesor aici pe forum care poate sa-ti dea detalii). Santa Fe-ul vechi o fi GUNOI dar asemanarile intre cel vechi si cel nou se opresc la nume. E aberant sa spui ca toate masinile coreene sunt proaste. La fel cum e aberant sa spui ca toate japonezele sunt fiabile.

De ce sunt suspensiile lipsite de confort? Ca e masina inalta? Poate asta e un motiv pt care exista un ruliu pronuntat pe viraje. Absolut toate SUV-urile astea de pana in 30.000 cip au suspensii moi, orientate spre confort deci o tinuta de drum mult mai relaxata decat a unui passat care e destul de rigid.

Daca intradevar vrei sa-ti iei una din masinile astea ia-ti garnd-vitara sau Accord.
Impulse
Sie eu as recomanda Grand Vitara pentru asa un buget si sa fie SUV. Insa daca vrei berlina se schimba treaba. Ai de ales slava Domnului!
T u d o r
Masinile astea doua sunt asa de diferite ca si notiune, incat ai senzatia ca esti pus sa compari un buldozer cu o macara. Adica, important este scopul pentru care cumperi masina, fiind din clase total diferite. Daca iesi de pe asfalt mai mult de 5% din timp, orienteaza-te spre SUV, daca nu, o berlina este mult mai adecvata. Si, vorba lui Impulse, ai optiuni cu gramada aici.

Si Mikidutzaa a oferit o masina capabila, doar ca am vazut ca esti orientat spre diesel si Subaru nu ofera inca asa ceva.

Daca cei 25000 sunt CIP, vezi si la RAV4, in cazul SUV-urilor. Mi se pare peste SantaFe, desi e mai mic.
James Kilowatt
Subaru il poti pune pe GPL smile.gif In alte tari il vand ei direct cu gpl-ul montat.
Mikidutzaa
Constantine Constantine de ce te iei de mine? smile.gif

Eu nu tin neaparat cu Subaru dar fiindca omul nu e hotarat intre un SUV si o berlina i-am propus un cross-over - the best of both worlds. Si ia zi-mi tu mie te rog ce alt cross-over mai stii tu sub 25000 ?

Cat despre Santa Fe - ai mers cu el pe autostrada sa vezi cum e? Eu ziceam de suspensii NU IN VIRAJE. Normal ca ii comparam suspensiile cu un Passat (tot generatia veche, pentru ca am mers cu el pe acelasi drum) pentru ca omul vrea sa aleaga intre Santa Fe si Passat.

Iar toate masinile coreene chiar sunt proaste. Si e simplu motivul. Pentru ca SUNT IEFTINE (si nu-mi zi ca salariul din Coreea e mic ca NU E ADEVARAT)!

Si nu, nu sustin ca toate masinile japoneze sunt fiabile
_Constantin_
Point taken. Dar Santa Fe-ul cel nou e alta mancare de peste. E total diferit de cel vechi in toate privintele. Intamplator am mers cu asta nou si m-a impresionat mai mult decat Rav 4. Cel vechi e foarte posibil sa fie un mare kkt de masina dar asta nou e un SUV reusit.

* Si nu toate masinile ieftine sunt proaste. Si subaru si Toyota ofera la un pret mai mic ce ofera germanii la preturi poate duble, asta face ca subaru sa fie mai prost de Opel sau Ford. Nu, doar ca firmele care lucreaza cu un buget limitat fac deseori rabat la calitatea materialului si fabricatiei( vezi pozele puse de Impulse cu Accordu). E inadmisibil pt o masina de 20 si ceva de mii de euro sa aiba asemenea imbinari, si totusi le are.. deci e o masina proasta pt ca e ieftina? NU.
air_wolf
daca nu esti legat de santa-fe uita-te la terracan - masina e ok, comportament excelent pe sosea, acceptabil in teren, portbagaj enorm. poate gasesti cu reducere si merita.
hondele sint iar foarte bune, un compromis intre teren si sosea, cu un plus in favoarea soselei.
*****81107
Eu personal nu suport SUV-urile si proprietarii de SUV-uri. :boxing:
Aceste tancuri nu au ce cauta pe sosele. .:bandit: Sint niste masini foarte periculoase iar cind intra un SUV in tine nu mai scapi. :angel: Iar soferul din SUV iese din masina fara nici o zgirietura.

Afara cu SUV-urile de pe sosele. :bash:
Or fi drumurile din Romania proaste, dar nici asa de proaste sa nu poti circula doar daca ai SUV.


Cristian 85031 Cumpara Volkswagen Passat.
florin82141
ziceai ca vrei sa alegi intre santa fe si vw.eu unul zic ca vw este mai presus decat santa fe.oricum.la ce sa te astepti de la o masina coreana :bandit: biggrin.gif
air_wolf
QUOTE(*****81107)
Eu personal nu suport SUV-urile si proprietarii de SUV-uri. :boxing:
Aceste tancuri nu au ce cauta pe sosele. .:bandit: Sint niste masini foarte periculoase iar cind intra un SUV in tine nu mai scapi. :angel: Iar soferul din SUV iese din masina fara nici o zgirietura.

Afara cu SUV-urile de pe sosele. :bash:
Or fi drumurile din Romania proaste, dar nici asa de proaste sa nu poti circula doar daca ai SUV.


Cristian 85031 Cumpara Volkswagen Passat.


sint mai periculosi teribilistii cu bmw, mertan. nu mai zic de vw sau skoda, cel putin in romania.
dar sint de acord cu tine: afara cu SUV-urile de pe sosele. hai sa mergem off-road wink.gif e ceva ce unul care nu stie decit de berline nu va afla in toata viata lui. si asa scapam si noi de manelele date la maxim (daca ar fi ascultate la volum normal nu cred ca ar deranja), de sticlele goale si pungile aruncate pe malurile unde pot ajunge ei.
ia-ti hyundai-ul si hai cu noi sa vezi cum e wink.gif
Cristian85031
sau sa aleg o masina second-hand de vreo 20000.ce masini mi-ati recomanda, da sa fie cat mai noi posibile minimum 2003
ccccc85069
Suzuki sx4, merita, cam 19000 ddp, 4x4
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.