Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Octavia 1.9 chip/flash tuning
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Engine
Bogdan85023
Salut!! Am si eu o intrebare si astept sugestiile voastre. Am o Skoda Octavia 1.9 TDI de 90 cp si as vrea sa mai adaug cativa si nu stiu ce sa fac. Care e ma i bun flash tuningul sau chiptuningul, care creste mai mult puterea si cuplul? Care e cea mai buna firma? Am intrebat la Dimsport(flash) si ei mi-au spus ca imi va creste puterea pe la 118-120cp si cuplul cu 100Nm, la un pret de 300 euro. Se observa performantele motorului? Pe mine nu ma intereseaza viteza maxima , ci reprizele si aceleratiile. Va rog sa imi spuneti parerile voastre
HalbaSus
Eu am facut chiptuning la un A4 1.9 TDI de 115 cp pana la 145 cp (teoretic, ca nu am unde sa-i masor)... De simtit se simte clar diferenta, demaraj mai bun, reprize mai bune, de viteza maxima habar n-am ca nu am testat-o. Cea mai buna firma ? Pai e ca si cum ai intreba ce e mai bun: Nike sau Adidas, fiecare firma are "suporteri", nu am auzit sa se fi facut teste comparative serioase.
DORU
Dimsport este o varianta buna. Poti face comparatie de preturi cu Aspad, TCM Turbo, etc. Personal, aleg dupa ce ma conving personal de fiecare tuner in parte. Intra pe alte forumuri si vezi ce se discuta...apoi, decizi in cunostinta de cauza!
Jeff
Diferenta dintre chiptuning si flashtuning este doar in modul de accesare a informatiei din computerul de motor. Chiptuning clasic implica deschiderea acestui computer si dezlipirea memoriei care stocheaza mapele de injectie; flashtuning consta in rescrierea acestor informatii cu laptopul prin mufa de diagnoza, fara interventii fizice. Recomand ultima varianta. Rezultatele vor fi aceleasi.
DORU
Daca nu cumva usor mai bune...deh, poti modifica custom orice curba...
Jeff
Putini tuneri modifica custom - e nevoie de cunostinte, timp si aparatura (dynotester, sonde, etc). Noi astia mai modesti trimitem fisierele la remapat offline de altii mai destepti ca noi smile.gif
Vlad75531
Rabanne le modifica...custom. Banuiesc ca ati auzit de el!
James Kilowatt
ASta daca e adevarat. Pentru ca fara echipament de laborator asa cum spune si jeff nu mi se pare posibil.
Eu n-as avea curaj sa las pe cineva sa faca asta.... Nu mi-as oferi masina drept material didactic. Prefer o harta poate mai proasta insa verificata care nu-mi face praf motorul.
Bogdan85023
Este mai bun flash tuningul pentru ca creste cuplul de la 210 la 310 in timp ce la chip de la 210 la doar 265, dar la cai putere sunt la fel
Jeff
Bogdan, n-are nici o legatura modalitatea de rescriere a softului (flash sau chip) cu puterea si cuplul obtinute. Cineva te-a dezinformat - sau poate stie el ceva ce noi nu stim... arigato.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.