Help - Search - Members - Calendar
Full Version: consum de ulei??????
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
florin82141
masinuta mea imi cam da emoti.in 10.000 de km cand normal schimb uleiul ai completez cam 1 litru de ulei.imi cam palpiteaza inima cand vad pe computerul de bord "check oil level"cam cat ar trebui sa completez cand imi apare asta pe computerul de bord.daca al verific dupa vreo 2-4 ore dupa ce imi apare "check oil level" nivelul este mic.dar daca al las pana a 2-a zi si al verific nivelul este bun.de ce o fi asa?ca normal dupa max 10 minute dupa oprirea motorului ar trebui sa iti arate exact cat ulei ai in motor.care sa fie cauza?eu folosesc CASTROL GTD MAGNATEC 5W-40 si masina are 230.000 de km.sa fie asta o cauza?
Geroge73919
cand vezi tu nivel scazut defapt ai ulei, dar e prelins pe motor , a 2 zi dimineata verifica , nivelul trebuie sa fie intre alea 2 marcaje de pe sarmulita iar pentru cunostinta ta intre marcajul de jos si cel de sus e 1l de ulei , sper ca te-am ajutata sa rezolvi problema , e normal sa mai papa un pic de ueli doar e TDi si are destui Km
florin82141
si din chestia asta ce sa cred ca de fapt daca dimineata vad ca eluil este ok inseamna sa fie senzorul ala care imi indica check oil level?
Radu50689
Consumul e absolut in limitele normale pentru ca de fapt consuma 100g/1000km, mai ales ca e turbo(mai papa si turbina ceva) si diesel.(un motor are probleme la 500-1000g/1000km)
Poti utiliza un ulei putin mai vascos 10-40W si probabil consumul de ulei va scadea putin!
florin41381
mersi mult.la asta ma gandeam si eu sa o schimb pe 10w40 in loc de 5w40
vma
1. e normal sa manance atat. daca citesti cartea o sa vezi ca scrie si acolo.
2. parerea mea peste iarna sa bagi 5w40 si vara 10w40. Asta daca mergi atat cat sa faci 2 schimburi pe an. daca nu 10w40 tot anul.
florin41381
si shell diesel 10w40 ce spuneti de el?este bun?
TLS-09
O sa gasesti si uleiuri mai bune, Shell nu mi s-a parut extraordinar niciodata.
florin82141
eu acuma folosesc castrol gtd 5w40.ce anume imi recomanzi?vreau ceva bun.sa merg pe asta in continuare?sincer nu prea ma pricep la uleiuri.dar daca ai schimb uleiul din 5w40 in 10w40 apare vreo problema ceva?
florin82141
eu acuma folosesc castrol gtd 5w40.ce anume imi recomanzi?vreau ceva bun.sa merg pe asta in continuare?sincer nu prea ma pricep la uleiuri.dar daca ai schimb uleiul din 5w40 in 10w40 apare vreo problema ceva?
TLS-09
Din cite am dedus de pe alt topic, faci ceva kilometri iar asta presupune ca schimbi destul de des uleiul.
As baga vara unul mai gros asa cum zicea wma, iar iarna unul mai subtire.
In opinia maea Castrol este peste Shell asa ca nu vad motive sa treci de la Castrol la Shell.
Mergi pe un Castrol 10w40( Castrol Magnatec ar fi iar o chestie buna dar evident si un pic mai scumpa).
Oricum schimba filtrul la fiecare schimbare de ulei (spun asta deoarce unii obisnuiesc sa-l schimbe la doua schimburi de ulei) si mai ales schimba uleiul la timp.
Eu folosesc Aral dar asta nu pentru ca este recomandat de producator in cazul Skodei. Bine acuma,nu recomandarea producatorului ma tine ci faptul ca este un ulei bun, astfel incit daca l-as schimba cu altul (fara da creasca pretul prea mult ) nu as obtine cine stie ce minuni, asa ca nu are rost sa-l schimb.Aral e un ulei bun asa ca eu l-as recomanda in situatia in care vrei sa-l schimbi.
Poti foarte bine sa faci o incercare si sa decizi la urmatorul schimb daca-l pastrezi sau revii la Castrol.
florin82141
acuma revin cu inca o intrebare ca mai devreme spuneam ca nu ma pricep la ulei.trebuie sa fie special pt diese?spre exemplu castrol GTX magnatec 10w40.?????????sau trebuie sa fie GTD???? si filtrul de ulei al schim de fiecare data cand fac schimbul de ulei adica la 10.000 de km.dupa cum ziceam eu fac cam 25.000-30.000 de km in 3 luni si uleiul al tin cam 10.000-11000 max.este putin este mult?tinind cont ca merg cam 10%in oras si cam 90% afara pe autostrada?sa las uleiul mai mult?si oricum aici unde sunt eu in oras traficul este foarte lejer????????
TLS-09
Referitor la schimb dupa 10-11.000 Km este bine ( in conditii ideale producatorii recomanda cam la 15.000). Asadr daca il schimbi la 10.000 este ok.
Da exista specificatii pentru diesel si pentru benzinar (diferenta fiind data in primul rind de turatiile motoarelor si fortele de frecare).Pe ulei se mentioneaza daca este pentru benzinar, disel etc. Evident sint uleiuri care merg la ambele dar eu sint de principiu ca e mai bine sa alegi ce este recomandat pentru diesel.
tommy59961
baga castrol magnatec 10W40 si n-o sa ai probleme. eu asta folosesc si nu consuma deloc( o consuma dar nu e vizibil pe joja). iti intra 5.5 litri.si schimba filtrul ( de preferat sa fie original opel sau mann)
florin82141
eu bag castrol magnatec dar tre sa fie GTD-GTX??????sau nu conteaza atata timp cat este 5w40-10w40?????
vma
Eu bag Mobil 1 cum am spus mai sus. vara 10w40, iarna 5w40.
Radu50689
Si la cati km schimbi uleiul Mobil 1?
vma
In jur de 10.000 dar nu depasesc 12.000.
florin82141
mobilul asta care al folosesti tu scrie undeva ca este diesel?am inteles ca nu prea este bine sa te chimbi de pe un ulei pe altul.asa este?de ce?ca pana la urma tot ulei este nu???
Baby Blues
si eu folosesc tot Mobil 1. Synthetic 10w-40 Mi se pare un ulei bunicel .pana acum bagam full synthetic. Acum bag unul pe care scrie doar"synthetyc".Nu stiu daca este mai bun sau mai prost decat altele . Mie mi l-au recomandat niste mecanici. Mai cunosc pe cativa care folosesc Mobil one la Opel Astra Si la mine consumul este maricel cam 1 litru la 10.000-12.000, dar am inteles ca este in limitele normalului.In carte este dat 0.6l mie.Nici eu nu pot sa cred asa ceva.Poate e consumul maxim la care se poate ajunge. A mai fost o discutie despre ulei. Masina meaare 220.000 de km Deci cam la fel ca a ta.
florin82141
pai si acum ca bagi 10w40 sa mai redus consumul de ulei?sau inca nu ati dai seama deocamdata?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.