Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Pachet drumuri grele pentru Octavia 2
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
Marius84660
Salutare,

Ma poate lamuri si pe mine cineva in legatura cu pachetul de drumuri grele pentru Octavia 2? Din cate am inteles consta din scut metalic si suspensii modificate. Nu imi este mie clar daca suspensiile sunt doar intarite sau si inaltate. Intreb deoarece de cateva zile am vazut o Octavia 2 ce avea suspensiile prea inaltate dupa parerea mea, nu arata bine.

Daca ar putea cineva sa ma lamureasca, eventual niste poze comparative ar fi super.
Lucian72846
Suspensiile sunt atat intarite cat si inaltate , in varianta cu jante Helios 15" si anvelope 205 sau cu jante 16" ( Sirius sau Vega ), masina arata cu totul altfel . E drept anvelopele standard 195 sunt cam inguste si defaforizeaza oarecum stabilitatea .
Jeff
Recomand oricui pachetul de drumuri (g)rele, e cea mai mare inventie de la os incoace wink.gif
La modul serios, cred ca mi-as fi spart baia de ulei de nenumarate ori pe coclaurile patrei daca nu era acest scut. E drept ca masina arata prea "cocotata", asa ca am schimbat suspensiile cu unele sport reglabile. Mai ating cate un bolovan cu scutul, dar hei, pot sa-l si incalec si nu patesc nimic...
PS: poza cu inainte si dupa suspensii sport
Marius84660
Octavia de care spuneam in primul mesaj al acestui topic era echipata cu jante Helios de 15", si chiar nu ii statea bine asa de "cocotata".

Din cate am vazut in lista de optionale nu se poate comanda doar scutul metalic (ci doar unul de plastic), este adevarat? Eu sincer ma gandesc serios daca sa nu merg doar pe varianta scutului de plastic si cu jante de 16''. Ce ziceti?
Jeff
Scutul de plastic e frectie la picior de lemn. E valabil doar pentru pietricelele ridicate de roti. Am vazut Golf IV cu baia de ulei fisurata, avand scut de plastic.
Butnaru71161
e pe benzina sau pe motorina? cele pe benzina sunt mai usoare si cica nu prea merita scutul metalic.
daca vrei scut metalic sa-l iei pe cel din fabrica. after sale e mult mai scump.
Lucian72846
Nu se poate comanda doar scut metalic , fara suspensie inaltata ! Depinde unde si ce vei face cu masina , dar pachetul de drum greu este ok .
Alex72641
Butnaru a pus o intrebare foarte buna. Pe motorina sau benzina? Eu la Fabia mea am scut de plastic, suspensii inaltate si intarite. Deci, suspensiile nu vin obligatoriu cu scutul metalic. Daca e motorina probabil ca merita scutul metalic, daca ai benzinar merita doar daca ai de gand sa mergi pe cam, la peste sau sa sari borduri in fiecare zi.
Lucian72846
La Fabia , pachetul de drum greu ( benzina sau diesel ) vine cu scut de fibra , nu metal ! Este alt ceva decat Octavia I sau II . Bafta !
Mihai64798
Tot nu sunt 100% sigur. Are cineva idee ce fel influenteaza comportamentul la viteze mari si in viraje suspensia aia modificata ? Pt O2 ca tot veni vorba ...
Alex72641
Las scutul deoparte si vorbesc de suspensii.
Sunt mai inaltate dar sunt si mai tari asa ca comportamentul in curbe este in mare masura similar cu cel al unor suspensii normale, pt ca altfel intr-o curba stransa te-as cauta prin boscheti.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.