Help - Search - Members - Calendar
Full Version: motoare diesel
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Daniel84269
Ce parere aveti despre motoarele TDCi 4cil, TDCi 5 cil, dCi, CRDi, TDI de pe respectiv:

Ford Fiesta 5 usi Hatchback
1.6 Duratorq TDCi 90cp, 4 cilindri

Ford Noul Focus 5 usi Hatchback
1.6 Duratorq TDCi 90cp, 5 cilindri

Noul Renault Clio 3 Hatchback
1.5 dci 80cp

Kia Rio Hatchback 5 usi
1.5 CRDi 110cp

Volkswagen Polo 5 usi
1.4 / 80 CP TDI
G e o r g e
de ce ?
Eduard RO
QUOTE
de ce ?

Cred ca omu vrea sa isi cumpere una din masinile enumerate si nu stie care.Off george mori daca scrii mai mult de 2 cuvinte?Sau iti creste cumva si altceva cand iti creste nr posturilor? biggrin.gif Mai bine scrie up si gata. :harhar:

Referitor la proble omului nu iti recomand renaul-urile, polo costa cam mult, asa ca iti recomad focusul-mai mare mai incapator si sincer inca nu am ajuns in stadiul in care ai nevoie de smart ca sa poti merge prin oras.
alex84475
cica masinile asiatice sunt foarte fiabile...cei drept le cam lipseste designul...acum ce sa zic poate un polo e varianta normala de a alege dar are foarte multa lume ww polo.daca nu te deranjeaza chestia asta...polo e cel mai bun
Daniel84269
QUOTE(Eduard RO)
QUOTE
de ce ?

inca nu am ajuns in stadiul in care ai nevoie de smart ca sa poti merge prin oras.

Pentru ca nu ma pricep si intr-adevar caut sa-mi iau o masina.
Nu stiu la ce se refera Eduard mai sus.
Eu as dori mai mult pentru oras DAR atunci cand plec la drum lung sa nu "mi se evapore apa din radiator" cum mi s-a intamplat la Matiz, nu zic ca nu a avut o problema si el. De atunci am pierdut increderea in masinile slabe, sa zicem sub 80cp, cum ar fi Kia picanto sau poate Ford Fiesta, nu stiu cum s-ar comporta la un drum lung sau in timp. Probabil as obtine un consum redus de 4/100 sa zicem si cu un motor de peste 80cp daca nu l-as folosi la capacitatea lui maxima, nu stiu. Ce parere aveti voi?
In legatura cu Renault Clio spunea cineva pe aici ca obtinuse un consum extraurban de 3.9/100, cu 4 persoane in masina 2+2copii, asta cand in specificatiile lui consuma oricum peste 4/100, ce aveti impotriva lui, sa nu cumva sa-l iau si pe urma sa-mi para rau?
Daniel84269
QUOTE(alex84475)
cica masinile asiatice sunt foarte fiabile...cei drept le cam lipseste designul...acum ce sa zic poate un polo e varianta normala de a alege dar are foarte multa lume ww polo.daca nu te deranjeaza chestia asta...polo e cel mai bun

Ma deranjeaza si asta biggrin.gif si nici nu-i inteleg designul, nu vad nimic logiq in el, dar vad ca motorul e in 3 cilindri, nu are cel mai bun consum dupa cum scrie in oferta lor, de ce ar fi mai bun?
Leone
Motorul lui Polo este in 3 cilindri si e de tip Pd, deci e cel mai zgomotos, dar performantele lui sunt bune si nu consuma mult
Motorul 1.5dci eu l-am condus pe Megane, o masina mai grea decat clio si se comporta f bine...deci imi inchipui ca si pe clio trebe sa mearga excelent;e destul de silentios, iar consumul de care ziceai poate fi real....daca drumul era perfect drept, si a mers fooooarte lejer cu acceleratia
Despre celelate 2 nu pot sa zic nimic pt ca nu le-am condus...dar din auzite motorul de 110cp (care e de fapt de la hyundai) are performante f bune...zic unii; oricum eu nu as cumpara kia din principiu...dar asta e alta poveste
Daniel84269
Citez ceea ce scria Eddie "Si pentru ca suntem mai multi pescari pe-aici,sa-ti spun si eu consumul la Clio Dci 80 c.p. din luna februarie(fara a/c) de la OMV Baneasa la Cabana 3 Brazi si retur:am mers exact sa vad cat de putin pot consuma.
Deci ,viteza in localitati 70-80 km/h.inafara 90-100 km/h,pasageri 2 +2 copii,portagaj gol,consum 3,9 l/100 km."
Apropo de Kia smile.gif eu nu as cumpara Hyundai din principiu.
De Kia stiu de la o emisiune de la noi la tv, era recomnadata, apoi am vazut ce scrie si revista Whatcar http://www.whatcar.co.uk/car-review-summar...A=17&RT=735 despre ea si-mi place cum scrie: "The Kia Rio is cheap and the diesel engine is strong. All models are well equipped."
As fi curios care Hyundai e echipat cu motorul de 110cp de la Kia, eu nu am gasit pe site.
Zetics40545
Doar noul Accent e echipat cu acelasi motor diesel CRDi de 110CP biggrin.gif
Kia e in curtea lui Hyundai acum, asa ca e normal zic eu sa aiba cam aceleasi motoare, iar rio si noul accent chiar au aceleasi motoare acum! Nu stiu pe la clasele superioare cum o fi!
James Kilowatt
E vorba de nou accent, care are acelasi diesel de 110 CP ca si Kia. Este unul descris la "totul despre masina mea".
Mie contrar fata de ce a spus Leone, Accentul diesel mi se pare totusi foarte slab ca performante pentru 110CP, mult sub benzinarul de 112CP (pe hartie). Insa e economic iar pretul e cam fara concurenta smile.gif

@Daniel
Nu puterea da fiabilitatea.... Eu am traversat Europa in toate directiile (inclusiv pe verticala, am urcat la 2800m biggrin.gif) si am facut drumuri de 1500km/zi cu o Ibiza cu motor de 1.2L si 71CP fara sa am dureri de cap. Iar altii cu TDI de 2.5L umbla cu sticla de ulei dupa ei ... blush.gif
Daca te intereseaza foarte tare fiabilitatea, exista cateva siteuri specializate si un topic cu tot felul de clasamente mai mult sau mai putin controversate numit "Fiabilitatea marcilor" smile.gif
Daniel84269
Ma gandesc ca motorul unei masini mai puternice - 110cp in loc de 80cp - folosit la viteze rezonabile pentru ea, va merge intr-un regim normal si vor supraincalzi un motor mai mic folosit in acelasi regim sau il vor solicita (uza) mai mult.
James Kilowatt
Stai calm ca n-are nici o legatura puterea (sau turatia) cu supraincalzirea. Daca se supraincalzeste, inseamna ca undeva e defectiune, si nu "asa face toate" motoarele mici.
Daniel84269
Am gasit ce zice Whatcar despre noul Hyundai Accent si vad ca nu-l lauda deloc. Motorul isi "iese din normalitate" la viteze mari. La Kia Rio spune ca motorul e puternic. Parametri lui am vazut ca sunt la fel dar cine stie or fi motoare diferite.
Se pare ca e vorba de Hyundai Accent pe benzina, sorry.
*****81107
Ford Fokus e de departe cea mai buna masina dintre cele enumerate de tine.
Eu nici nu as mai sta pe ginduri.
James Kilowatt
Si de departe cea mai scumpa. Putin submotorizata cu doar 90CP. Focus e interesant, insa cu 110 sau chiar 136CP....
Daniel84269
QUOTE(*****81107)
Ford Fokus e de departe cea mai buna masina dintre cele enumerate de tine.
Eu nici nu as mai sta pe ginduri.

Da, am ajuns la aceeasi concluzie mai ales ca are si pilot automat, comp de bord nu stiu daca arata consumul instantaneu cum e la Toyota Yarris.
Problema cu cele 2 mentionate este pretul, dar cand voi avea banii ...
MR28673,
am obesrvat ca mot diesel intre 80cp - 90cp sunt cele mai economice, era Kia Rio de 110cp la fel de economic in spec dar se pare ca in realitate nu.

Merci la toti,
daca poate sa-mi puna cineva o vba buna smile.gif la un admin ca nu sunt anuntat in email cand imi raspundeti.
Daniel84269
QUOTE(MR28673)
Stai calm ca n-are nici o legatura puterea (sau turatia) cu supraincalzirea. Daca se supraincalzeste, inseamna ca undeva e defectiune, si nu "asa face toate" motoarele mici.

In legatura cu asta, nu zic ca nu e asa dar Kia Picanto se pare ca a dat-o in bara, dupa ce ca arata cum arata, cand il vad pe strada imi strica ziua.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.