Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce diferente sunt intre motoare ?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
Dan Mihai82360
Salut
As vrea sa stiu ce diferente (constructive) sunt intre motoarele TDi PD de 101, respectiv 131 CP.

Mai exact, imi pun problema urmatoare: ce trebuie sa schimb la motorul meu (AVB, 101CP) pentru ca sa ajunga la cei 131 CP "stock", pentru ca mai apoi, cu un chip tuning sa ajung undeva catre 163 CP ?
Jeff
Turbina sigur (motorul tau are Garrett VNT15, motorizarile de 131 si 150CP au VNT17), poate si intercooler mai mare, si, bineinteles, alt soft de gestiune a motorului.
Intre motoarele ALH (90CP) si AFN (110CP) de exemplu diferenta consta doar in diametrul duzelor din injectoare si soft, acestea fiind motoare cu pompa rotativa.
Dan Mihai82360
Stie cineva cam in ce zona de pret s-ar gasi o turbina Garret VNT17 si un intercooler adecvat ?
Dan Mihai82360
Stie cineva cam in ce zona de pret s-ar gasi o turbina Garret VNT17 si un intercooler adecvat ?
danmatyas
mai degraba cred ca iesi mai ieftin daca schimbi masina decat sa schimbi turbina cu intercooleru, eu estimez sa te coste vreo 2000 de euro pe putin.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.