Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cielo din 1996 se ingatuie
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Mihai81372
Am un cielo din 1996 cu 86000 Km si pana acum nu am avut nici o prolema cu el... nu am schimbat nimic, nici placutele de frana pana acum... de cateva zile nu mai merge bine... cand accelerez se ingatuie (asta pe la 2000 de ture incapand cu treapta a 2 a) si nu are putere, ca sa fac o depasire ma chinui rau de tot...... Cred ca merge si in 3 cilindri.... Ati mai patit asa ceva? Nu stiu sigur ce sa fac.... Ce imi recomandati??
James Kilowatt
Pai incepe cu clasicele: Bujii, fise, filtre. Daca spui ca nu le-ai schimbat niciodata, cel putin filtrele de aer si benzina trebuie sigur schimbate (nu costa mare lucru) iar bujiile si fisele se verifica destul de usor.
Poti cu motorul mergand sa scoti cate o fisa. Daca atunci cand scoti una din ele nu se intampla mare lucru, inseamna ca ai ghicit bujia sau fisa cu probleme. Fisele trebuie sa nu aiba rezistenta electrica masurabila si sa nu fie ciupite.

Ar putea fi si injectoare infundate, insa astea nu stiu exact cum pot fi verificate, si nici nu stiu cat de eficiente sunt solutiile de desfundat. Scrie insa sigur in manual.... daca ai nevoie de un manual de service da un PM wink.gif

Daca nu o scoti la capat asa, mergi la cineva cu un scanner sa vada daca senzorii MAP, MAT, TPS, CPS etc functioneaza.
Mihai81372
Mersi pentru sfaturi! Cand ajung diseara acasa o sa incerc sa vad daca scot fisele ce se intampla. Masina asta a mea este foarte putin folosita (pana in martie facuse 72000 km, iar eu in 3 luni am facut 6000) ma gandesc sa nu o fi chinuit-o eu prea mult pe aici prin bucuresti... inainte cu ea s-a mers doar prin pitesti unde e altfel de trafic.... o sa vad diseara cu fisele si daca nu o sa o duc la un service saptamana asta... Consuma si mult acum... si e naspa..
James Kilowatt
Orice dereglare duce la cresterea consumului. Filtrul de aer infundat, la fel.
Mihai81372
Revin cu informatii:

am observat ca nu imi face nici o problema cat e rece... daca merg mai mult si se incalzeste motorul bine imediat incepe sa faca probleme... aseara cand am ajuns acasa inainte sa opresc motorul se auzea un zgomot ciudat, de metal pe metal... si nu stiu de la ce era.... stateam pe loc... sincer nu stiu ce are... o sa schimb in week-end bujiile, si daca tot face asa o duc la un service sa vada ei ce are.... sper sa nu fie ceva omplicat si scump...
James Kilowatt
Din '96 probabil nu are sonda lambda ci potentiometru de CO... daca spui ca face figuri doar la cald s-ar putea sa fie acolo de un reglaj, insa nu cred ca se poate face la ochi ci cu analizor de gaze.

Verifica daca poti si fisele, nu doar bujiile. Uita-te noaptea la ele cu motorul mergand si vezi daca sunt scantei vizibile pe undeva. Daca sunt, inseamna ca au probleme cu izolatia. Masoara-le cu un multimetru si vezi daca au rezistenta electrica. Unele noi nu au o rezistenta masurabila, insa unele "coapte" pot pune probleme. Ale mele aveau in jur de 4k si deja mergea neregulat pe gaz (e drept ca pe gaz e mai sensibila la cap. asta).
James Kilowatt
PS
Verifica mesajele private wink.gif
ivghenie74744
eu am patit acelasi lucru cu un executive, problema era la catalizator ,se infundase!
mircea85507
Pentru proprietarii de cielo, si in general daewoo, o colectie frumoasa de defecte si reparatii gasiti aici: http://www.daewooclub.ro/forum/index.php?showtopic=1140, iar pentru manuale aici: http://www.daewooclub.ro/forum/index.php?showtopic=1319. In general forumurile monomarca sunt mult mai bine informate decat cele generaliste - asta fara sa intentionez sa fac reclama doar pentru ca am daewoo, dar pentru ca vreau ca cei in necaz sa gaseasca ce au nevoie. Se pare ca si moderatorii de aici mai invata cate ceva pe forumurile monomarca band.gif
James Kilowatt
E adevarat, pe forumurile monomarca mai poti invata si lucruri utile. Sunt unii pe acolo care chiar se pricep, si altii care mai bat si campii smile.gif Trebuie doar putin efort sa separi informatiile utile de povestile nemuritoare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.