Help - Search - Members - Calendar
Full Version: mecanica
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
cavalyere
domnilor ce pot eu sa fac sa nu mai depind de mecanici care te mint, :minigun: simplu: sa ma apuc de invatat ma si pasioneaza mecanica auto blush.gif . Acum intrebarea mea este de unde invat??? va rog indrumatima ca m-am saturat. :brave:

PS sunt in stare sa cumpar si soft, dar nu am gasit unul demo sa vad cu ce se mananca.
James Kilowatt
Soft de diagnoza?
Iti trebuie si interfata de conexiune, nu doar softul. Se gasesc insa scheme pe net, totul e sa cauti. Ca soft, Efilive da si versiune Demo.
Daca ai interfata OBD1 sau ALDL (daewoo Cielo, Matiz, Espero Nubira) merg cu Efilive V4 care e oferit gratuit demo de starr performance, cei care l-au facut.
Pentru OBD2 ISO sau KWP (majoritatea masinilor) trebuie Efilive v5. Asta e mai ... accesibil... pe net fiind mai recent si mai raspandit wink.gif
Pentru CAN trebuie V6
Pe siteul lor scrie cu ce fel de interfata merge wink.gif

Aici poti gasi inca un soft de scanare pentru OBD2 si cateva scheme pentru interfete:
http://www.autodiagn.lx.ro/Download.htm

Daca vrei scanner dedicat, arunca un ochi pe ebay, e oferta cat cuprinde si preturile sunt acceptabile.

Efilive V4 DEMO arata cam asa
James Kilowatt
Tot efi v4
James Kilowatt
Efi v4
James Kilowatt
Iar aici e un soft pentru Daewoo dezvoltat (de fapt adaptat) de un amator entuziast si foarte destept. Nu e perfect, insa e util. Astept cu interes versiunea viitoare care ar putea fi cam tot ce-si poate dori un neprofesionist....
James Kilowatt
PS

Eu dau jumate de'mparatie si calul de sotie pentru un soft care se cheama Monio 2.10 (2.xx, in orice caz... ) blush.gif
E pentru interfata cu calculatorul de GPL de la rabla mea.
cavalyere
va multumesc pt informatie, doar ca masina mea e un wv passat 1982 si am inteles ca sunt carti sau softuri care iti explica cum se repara tot.
James Kilowatt
Scuze, am inteles aiurea, credeam ca e vorba de soft de diagnoza blush.gif

Oricum, si intrebarea mea cu Monio 2.xx ramane valabila....
Mariustom
Salutare :wave:
Solicitarea ta ar fi trebuit postată la "Manuale", și cred că se referă la un manual despre tipul tău de mașină pe CD. Postează acolo, și poate vei găsi.
Spor la învățătură :wave:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.