Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ROVINIETA
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
RUE
am cumparat anul acesta rovinieta din OMV si nu mi au dat decat chitanta de casa pe care mi a notat nr masinii si al sasiului pe spatele hartiei si au pus stampila.
problema e ca in afara de abtibildul galben nu mai am nimic deoarece sotia a ratacit acea chitanta?
este o problema? e necesar si posibil sa imi dea OMV alta chitanta daca le cer si stiu ziua si locul(statia) eliberarii?

multumesc
Mariustom
Salutare :wave:
NUUU, ar fi trebuit să-ți faci copie a chitanței, special pentru cazuri ca cea descrisă de tine.
Doar acțibildul, nu are nici o valoare în fața "organelor".
RUE
ciao marius! la benzinarie am insistat eu sa mi dea si sa scrie pe ea seriile. altfel se dadea simpla c aun bon de benzina numai cu specificatia ca am platit o rovinieta.

acum, dupa raspunsul tau am coborat 2 etaje la masina si am vazut ca are o serie de identificare pe care domnii politisti sper ca daca vor pot sa o verifice. eu stiu data cand am cumparat.
anul trecut se putea rupe data initiala. acum nu mai are decat lunile dispuse circular. nu am rupt nimic din ea. voi ati rupt?
Mariustom
Ciao.
Nu am rupt nimic, am împreună acțibildul și chitanța.
Faza cu copia mi-a zis-o cel/cea de la care am cumpărat rovigneta (MOL).
Oricum, de ce trebuie amândouă: a scris și într-un ziar, plăteai o rovignetă și se foloseau 2, unu cu chitanța și altul cu acțibildul.
Așa era la început, când "organele" au fost mai maleabile. Dar acum, după fazele astea, le cer pe amândouă. biggrin.gif
cavalyere
normal suntem in romania daca se poate iti cere si bonul de la hartia igienica :bash: cel mai bine ar fi sa te duci la un politist si sa'l intrebi ce e de facut? si daca iti spune ca'ti trebe neaparat chitanta iti storci creierul si'ti aduce aminte in ce luna ai cumparat rovigneta si contabilul de la omv iti da o copie dupa bon si asta daca e draguta.
RUE
am sunat la info omv si mi au dat un nr de telefon si un nume al unui reprezentant al statiei de unde am cumparat iar tipul nu mai e acolo de un an!!!!

am sunat iar la ei si zic ca ei nu pot da nici o dovada.

am cautat pe net:
http://www.andnet.ro/og51.htm

(3) În cazul pierderii sau distrugerii accidentale a rovienetei:

a) utilizatorul român este obligat sa publice în Monitorul Oficial al României, Partea a III-a, elementele de identificare si de personalizare a rovinietei, declarând-o nula. În baza dovezii declaratiei de anulare, a unei declaratii pe propria raspundere, a unui document constatator eliberat de organele de politie, care sa ateste cauzele care au condus la distrugere sau conditiile în care s-a produs furtul, precum si a documentului, respectiv facturii care atesta achitarea contravalorii tarifului de utilizare, utilizatorul român va solicita Companiei Nationale de Autostrazi si Drumuri Nationale din România - S.A. eliberarea unui duplicat al rovinietei pierdute sau distruse;


dar eu nu am pierdut rovinieta si numai bonul de casa.
in legislatie despre factura, chitanta, bon scrie aici:
http://www.andnet.ro/comerciala/O1230.htm

cica e responsabilitatea posesorului pt a pastra originalul dovezii de plata in masina cand o foloseste in zonele interurbane.
RUE
salut oameni buni!

oare daca ma opreste si nu am actele la mine acum cat mai este amenda?

se ia amenda de lipsa actelor sau trebe musai sa am chitanta rovinietei?

acum sa va aud!
cavalyere
QUOTE(rue45709)
salut oameni buni!

oare daca ma opreste si nu am actele la mine acum cat mai este amenda?

se ia amenda de lipsa actelor sau trebe musai sa am chitanta rovinietei?

acum sa va aud!


corect asta e ultima instanta in caz ca prima amenda e mai scumpa decat rovigneta te duci si iei alta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.