Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Principalele sisteme de siguranta de pe Octavia 2
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
a3des
Am vazut ca multa lume este din ce in ce mai preocupata de sistemele de siguranta cu care sunt echipate masinile pe care le cumpara si am hotarat sa va prezint cateva materiale care demonstreaza practic functionarea sitemului ABS, ASR, MBA, ESP, etc ...
Am sa postez linkuri-le aici, incep cu primul material, daca topicul trezeste interes atunci revin si cu urmatoarele materiale.

SISTEMUL ABS IN LINIE DREAPTA

Am mai reusit sa uploadez cateva sisteme:

SISTEMUL ABS SI EVITAREA OBSTACOLELOR

ESP-UL SI COMPORTAMENTUL SUBVIRATOR

ESP-UL SI COMPORTAMENTUL SUPRAVIRATOR

MBA

MSR

EDS + ASR

EBV

ASR
Marius84660
Salutare,

Super misto filmuletul legat de ABS (sper ca nu gresesc si intradevar e legat de beneficiile ABS smile.gif).

M-ar interesa sa vad ceva concret si despre celelalte. Eu ma gandesc sa imi iau o Octavia 2.0 TDI Elegance si imi ziceau amicii ca pentru inca 460-470 EUR in plus merita sa ii adaug si ESP, mai ales la aceasta motorizare.

Cu respect,
Marius.
a3des
Urmareste topicul in continuare, urmeaza si demonstratia cu restul sistemelor, inclusiv ESP, ca sa vada fiecare pe ce ar da banii.
Lucian72846
Fara dubii , adauga ESP , cel mai important element de siguranta activa !
a3des
Am adaugat cateva linkuri, sper sa va fie de folos. Mai urmeaza MBA, MSR, EDS, EBV.
Marius84660
Super merci pentru links.

Pe mine m-ai convins.

Marius.
a3des
Mai am sistemul ASR si gata.
Enjoy.
Marius84660
Misto filmuletele. Singurul pe care nu l-am inteles e cel legat de EBV. Chiar nu stiu ce vor sa spuna baietii acolo.
a3des
Da, nu e foarte sugestiv, iar eu nu am pus si explicatiile, deci in principiu acel sistem sesiseaza pe care roti apasa greutate mai mare si transfera forta de franare maxima pe acele roti.
Lucian72846
Electronic Brake Variation ! , inlocuieste mai vechiul MBA ( mechanical brake assist ) .
a3des
Acum este online si filmuletul cu sistemul ASR.
Sper sa va fie de folos tuturor.
Mentionez ca aceste sisteme se regasesc si pe alte modele, nu neaparat numai pe Octavia 2.
Bogdan76299
Foarte utile informatii, mai ales pt. cei ce vor sa comande o masina si nu sunt lamuriti asupra utilitatii acestor optiuni.
Multumim.
DORU
Intr-adevar, mai mult decat necesare aceste explicatii. Cred ca voi transforma topicul in Sticky, sa-l poata citi toti cei interesati anytime. arigato.gif
Marius84660
Oare nu exista ceva asemanator pentru DSR?
Lucian72846
DSR = driver steering recomandation !
Iancu86043
QUOTE(Lucian72846)
Electronic Brake Variation ! , inlocuieste mai vechiul MBA ( mechanical brake assist ) .


Sigur EBV inlocuieste MBA?
La descriere Dotari Standard/Siguranta scrie: ABS (EBV, MSR, ASR, MBA).
Din textul acesta rezulta ca ar exista ambele in paralel...
Marius84660
Da, Driver Steering Recommandation. Intrebarea era daca nu exista cumva tot asa un film sugestiv care sa evidentieze utilitatea acestuia. Scuze daca primul post a fost confuz.
Lucian72846
QUOTE(Iancu86043)
QUOTE(Lucian72846)
Electronic Brake Variation ! , inlocuieste mai vechiul MBA ( mechanical brake assist ) .


Sigur EBV inlocuieste MBA?
La descriere Dotari Standard/Siguranta scrie: ABS (EBV, MSR, ASR, MBA).
Din textul acesta rezulta ca ar exista ambele in paralel...



MBA este parte integranta in EBV ! EBV este o evolutie a MBA-ului , de aceea am comunicat ca este inlocuit de EBV .
Cosmin96733
salut!
si eu vreau sa pun la masina o.t. un sistem ESP (cand o voi cumpara)
poate sa imi explice cineva insa: ESP inlocuieste toate celelalte sisteme legate cu ABS (asr, msr si cum se vor mai fi numind)?
In "car configurator" nu merg selectate ambele variante
F L O R i N
Punandu-ti ESP vei avea inclusiv ABS,ASR,EBV,MBA,MSR pe masina.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.