Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Octavia 2 - 1.9 Tdi sau 2.0 Tdi
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
F L O R i N
In aceasta saptamana am dat avansul pt Octavia 2 Elgance 1.9TDI 105 CP.Are in plus de dotarile standard Maxi Dot si stergator luneta.Vreau sa stiu parerile voastre daca am facut o alegere buna sau era mai bine 2.0 tdi 140CP.Nu am avut ocazia sa particip la vreun drive test din cauza timpului ocupat pe care l am avut.Va multumesc.
danmatyas
personal am auzit mai multe lucruri bune despre 1.9 tdi decat despre 2.0 tdi exceptand puterea care e evident mai mare la 2.0.daca nu te intereseaza demarajele in tromba si reprizele sportive atunci ai facut cu siguranta o alegere buna.sa ai bafta de ea! cat te-a costat?
F L O R i N
M a costat in jur 19 500 euro cu toate taxele.
F L O R i N
Multumesc mult .
Cain56793
Le-am probat pe amandoua (si cu 2.0 merg mai mult caci e in familie):

-La viteze mici nu se simte diferenta decat daca te pui pe forjat.
-Pe acelasi traseu 2.0 parca manca cu 1 litru in plus (mai mult chiar doi la acelasi viteze pe accelerare). Deci in oras 2.0 iti ia 1.5 litri max mai mult ca 1.9
-La drum intins 2.0 consuma la fel de putin ca 1.9 mai ales cu tempomat plus are 6 viteze deci mergi putin mai repede la acelasi consum si cu mai putin zgomot.
-1.9 e putin mai zgomotos (si ele sunt in general zgomotoase).
-1.9 e Euro 3 si 2.0 e euro 4. Desi daca incep astia in 10 ani sa ne puna sa mergem cu mult ulei in motorina eu zic ca 1.9 fiind euro 3 va fi mai avantajat fiind mai putin pretentios.
-Daca esti omul care se baga in depasiri doar de dragul de a depasi ( de la 110 in sus) recomand 2.0 - o sa te scape de multe belele.

Eu aleg 1.9 in contextul actual (*deci ai facut o alegere buna dupa mine). Mai e o chestie ... motorul de 2.0 mergea mai bine pe Passat decat pe Octavia (again acelasi traseu).
F L O R i N
Ma intereseaza sa nu fie nici zgomotoasa inauntru.Sper sa nu am parte de zgomote tip scartait de bord sau altele de genu asta.Eu acum am un Cielo Executive pe care l am luat de nou si m a innebunit de cap.Bate din toate incheieturile de te dispera la un moment dat.Am ajuns la concluzia ca pe ce pune romanu mana nu iese treaba buna.
Cain56793
Edit: Zgomotul motorului wink.gif
F L O R i N
Presupun ca este insonorizata foarte bine.Am mers cu o Bora nou nouta pe motorina si mi a placut foarte mult ca nu se auzea cine stie ce inauntru.Sper ca si la Octavia sa fie la fel. biggrin.gif
Lucian72846
este o alegere buna , motorul este economic si performante dinamice bune .
F L O R i N
Ma bucur sa aud pareri de bine despre masina.
Cain56793
QUOTE(Florin84384)
Ma bucur sa aud pareri de bine despre masina.


Stai sa vina cei cu 2.0 online wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.