Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masina clasica?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Retro & Concept cars
Daniel82595
As vrea sa stiu cand este considerata o masina ca fiind clasica? Stiu ca trebuie sa aiba peste 25 ani vechime, dar are vreo legatura cu starea in care se afla? :wave:
mike.omega
Pai nu s-a spus in aria cu Lada?
Trebuie sa fie intr-o proportie cat mai mare originala, pana la ultimul surub smile.gif
Daniel82595
originala? pai si daca e restaurata ce are? biggrin.gif
Acuma nah in vest ca sa intrii in unele cluburi trebuie sa ai masina ca in ziua cand a iesit pe poarta fabricii, inclusiv etichetele de pe filtre biggrin.gif.
Dar cred ca o masina poate fi considerata clasica daca are o anumita vechi si corespunde cartii tehnice, adica franeaza bine, nu are joc in directie..... Adica poate fi si o masina cu vopseaua matuita care e folosita zilnic o clasica nu? plus ca te bucuri mai mult de ea decat daca ar sta in garaj. :angel:
Lada este clasica dar parca e o clasica careia nu-i place sa stea curata un garaj, o clasica care vrea sa fie muncita pana nu mai poate......poate d-aia ii zice si lada, ca sa cari cu ea biggrin.gif. Asta a fost lada o masina un pik peste ce era la vremea ei .Sper sa nu se supere nimeni e doar o gluma beer.gif .
air_wolf
retromobil te poate lamuri cel mai bine. nu asculta de nimeni in afara de ei in ceea ce priveste masinile vechi. si vezi ca sint niste categorii, noi le spunem generic "clasice" dar nu e asa...
Daniel82595
e pe aici vroiam sa ajung biggrin.gif. Oricum clasica sau nu mie imi plac masinile vechi fie ele si vechituri beer.gif
FLORIN2
sunt membru RCR si nu are nici o legatura originalitatea masinii cu faptul k poate fi importata ori ba...n-am auzit de asa ceva...
masina trebuie sa indeplineasca anumite conditii si anume "UNA" modelul sa fie iesit din productie de peste 30 ani, adika anul acesta se pot inmatricula masini iesite din productie cal tarziu in anul 1975 nu '76 pt k suntem in anul 30 inclusiv acum...si nu e voie biggrin.gif

Dar treaba asta s-a mai discutat si am mai explicat pe alte topicuri..dai un Search si vei vedea cat te ajuta blush.gif

cat despre starea masinii..trebuie sa corespunda specificatiilor din vremea fabricatiei....adica la starea tehnica, RAR nu-ti acorda ITP dk masina nu trece testele RAR k "orice" alta masina...da' nu cred k trebuie sa fie 100% originala pt k asa ceva..gasesti rar asa ceva chiar si dincolo...dar sa fie OK, tabla, vopsea, geamuri, frane, directie, exact k orice masina cu care mergi la ITP/RAR. Dar acest aspect poti sa-l rezolvi tu in tara, reparand/reconditionand punand in functiune masina...si treci pe urma la inmatriculare. BAFTA

Revin cu info dk mai aflu ceva...eventual da-mi un PM sa te am "aproape" pt alte info...si masini clasice.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.