Help - Search - Members - Calendar
Full Version: EURO 3 ---> EURO4
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Engine
Fade80475
Sal,

Stie cineva daca motoarele Euro 3 se pot modifica sa fie Euro 4?
Vreau sa stiu de ce gen sunt modificarile (fizice sau logice) in psecie pentru motorul de 1.5 dCI 80CP de pe renouri.

Merci!
madalina
dar de ce ai nevoie sa modifci un motor euro 3 intr-unul euro 4? blink.gif
Alex24
Nu se poate, cum nu se poate nici Euro 2 in Euro 3. Iti dai seama ca daca s-ar putea ar fi plina piata de vechituri Euro 3. Sau ma rog, nu se poate cu niste costuri care sa faca investitia rentabila.
vick
vechituri Euro 3 zici?.....pai e plina piata auto romaneasca de jafuri, mult mai jafuri decat masini din 2001 incoace :minigun: ....las' sa ia romanii Logan si Cielo ca-s bune de nu se mai poate, in loc sa ia masini straine cu Euro 3........sunt afara masini chiar si cu Euro2 peste ce vinde statul roman prin dacia si daewoo :boxing:
Fade80475
Nu ma intereseaza care sunt mai bune, vreau sa stiu daca e posibil asa ceva.
In primul rand motorul EURO 4 1.5 dCi de la Renault are 86 CP, polueaza mai putin si consumul e mai mic de asemenea. In al doilea rand nu se mai gaseste motorina EURO 3 pe piata doar Euro 4 sau 5.
Vreau sa stiu daca aceasta modificare se poate face prin reprogramarea calculatorului care comanda injectia.
air_wolf
practic motoarele de omologare sint diferite de cele de pe masina. vezi vw fumigen din 2005 si unul non-euro care da afara mult mai putine noxe.
daca vrei sa umbli la norma trebuie sa umbli la catalizator, la soft, la filtre. apoi sa treci testul de omologare, care te costa cit nu face.
madalina
QUOTE(Fade80475)
Nu ma intereseaza care sunt mai bune, vreau sa stiu daca e posibil asa ceva.
In primul rand motorul EURO 4 1.5 dCi de la Renault are 86 CP, polueaza mai putin si consumul e mai mic de asemenea. In al doilea rand nu se mai gaseste motorina EURO 3 pe piata doar Euro 4 sau 5.
Vreau sa stiu daca aceasta modificare se poate face prin reprogramarea calculatorului care comanda injectia.


diferenta de putere dintre un motr euro 4 si unul euro 3 nu este ata de catalizatorul folosit (in general prin scoaterea catalizatorului - poluare mai mare-se creste un picut puterea).

Stai linistit ca punand carburant mai bun decat tipul de motor nu faci rau masinii. Oricum carburantii sunt de calitatea slaba in Romania.

modificarea de putere se poate face prin resoftare, dar modificarea de norme de poluare, nu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.