Help - Search - Members - Calendar
Full Version: problema cu gropile
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
liviu8
am o mare problema.cand am intrat in bucuresti, mi-au sarit 2 supergropi in fata de am simtit ca se duce o roata in dreapta si cealalta in stanga.anume o groapa era in zona voluntari,cealalta in obor.acasa am observat ca roata din dreapta s-a strambat un pic,cam in forma de x,cu partea de sus intrand f putin in interior.masina este seat toledo i.stiti cumva ce s-a intamplat la masina?sau ce pot face sa se indrepte?multumesc!
V l a d
am exact aceeasi problema la masina mea, tot de la gropi, asa ca poate ne ajuta cineva...
Rai
te referi la geanta?sau roata cu tot?
liviu8
nu cred ca este vorba doar de geanta.uitandu-ma atent la ambele roti din fata, se observa ca cea din dreapta e putin intrata in interior in partea de sus,ca in forma de x.cum imi pot da seama daca e vorba doar de geanta?trebuie sa dau roata jos?de la ce credeti ca este?mecanicul n-a stiut sa-mi spuna.a zis ca nu are joc,ca mai mult ca sigur e puntea indoita si ca nu crede ca e de la geanta.
sandman
du-te sa iti verifice directia. sa miscat lonjeronul. daca nu o sa vezi peste cativa km ca ti-a tocit cauciucul pe o parte. e pe fundeni un service care regleaza directii. vis-a-vis de dibas.
liviu8
problema se pare ca e de la bascula.cica s-a indoit si trebuie inlocuita.am fost la mecanic sa-mi schimbe o rola si s-a uitat si la roata insa nu a ridicat-o sa vada mai bine.cica,cu ceva noroc,am numai bascula stramba.asa o fi?
Sklembe
am avut o problema similara la un cielo cu care am luat o groapa imensa pe un podla 80 la ora. se strambase bascula, se ovalizase si roata si tragea destul de tare intr-o parte. mecanicul nu a avut cum sa-si dea seama initial daca s-a strambat bascula (se deformeaza in general imperceptibil vizual dar suficient cat sa produca efecte nasoale). am decis sa schimb bascula si totul a fost ok. a mers perfect dupa aceea. incearca sa vezi daca nu iti poti recupera banii pe interventie la casco. la seat o sa te cam coste ceva, banuiesc...
Sklembe
iti urez sa ai noroc sa nu se fi strambat din lonjeron caci atunci e mai dificil... trebuie trasa caroseria pe un banc special... oricum, din ce stiu, trebuie sa verifici intai bascula.
liviu8
Sklembe,problema era de la bascula.Am schimbat-o si acum s-a aliniat.
Salut!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.