Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Opel Omega tip III din 1994
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
solovastru83892
Vreau sa cumpar un Opel Omega tip III, din 1994, motor de 2000 cmc pe injectie, Euro II. Pretul obtinut e de 4.000 Euro.

Am vazut masina, arata foarte bine estetic, motorul suna bine. Din pacate nu am apucat sa deschid capota sau sa ma uit la tablarie fiindca ploua torential si am stat in masina cu proprietarul.

Masina are 160.000 km, si a avut un singur proprietar. Mi-a spus ca media consumului este de 7-8%, iar in oras consuma maxim 9. Poate fi adevarat? Din cate am citit pe aici consumurile urbane depasesc 10-11.

La ce sa fiu atent cand o voi duce la o inspectie preliminara, sa ma decid daca o cumpar sau nu? Ce ma sfatuiti voi?

Va multumesc. Semnat: un viitor posesor de Opel (probabil Omega).
florin82141
salut.in primul rand din anul 1994 nu prea as crede sa aibe doar asa de putini km.si la cat de grea este omega in oras iti sare usor de 10-11%.de asta poti sa fi sigur.si in rest uitete asa in mare daca a avut accident si ci sta cu rugina,motorul daca prezinta acurgeri de ulei si intereseazate cand au fost schimbate curele.intinzatoare,filtre.............acuma sincer nici nu poti fi prea pretentios la o masina din 1994.in rest bafta ai grija ce cumperi
florin55503
nr de km nu prea sunt reali.
nu are cum sa oat maxim 9 sunt doar povesti. undeva spre 11-12 chiar mai mult
solovastru83892
In privinta numarului de km as sta linistit fiindca 10 ani a fost a unui politist care avea o masina de serviciu, asa ca nu a folosit-o prea mult. Ultimii doi ani a stat la un alt tip.

De consum nu stiu ce sa spun. Chiar acum am primit un mail de la o tipa care imi spunea ca ea scotea in oras 8-9% in conditii normale, si 6-7% in afara, depinde cum o calca.

Dar de fiabilitate imi puteti spune ceva?
Senator
Cred ca in primul rand trebuie stabilit tipul de Omega despre care discutam , in 1994 s-a fabricat atat Omega A cat si Omega B . Nu am inteles de unde apare chestia cu tip III intrucat la Opel generatiile sunt notate cu litere si oricum nu exista decat 2 generatii de Omega , A si B.

Vorbind la modul general in 1994 exista cel putin 4 tipuri de motor de 2000 de cmc si cred ca sfaturile legate de consum sunt de prisos in aceste conditii.

Legat de fiabilitate , Omega e in general o masina solida care suporta bine drumurile catastrofale pe care ne deplasam.Vechile OHC-uri sunt nepretentioase si destul de ieftine in intretinere in timp ce motoarele Ecotec (16V) sunt mai problematice , greselile de conceptie impingand proprietarul la cheltuieli semnificative.
Caroseria trebuie inspectata cu atentie in zona pasajelor spate , a portiunii inferioare a usilor din spate si ceea ce e mai important la nivelul lonjeroanelor spate in zona de deasupra puntii.
solovastru83892
Ok. Mersi pentru sfaturi si lamuriri. Acum o alta intrebare: la ce banca sa apelez? Asta presupunand ca indeplinesc orice conditii de creditare.
ovidiu56970
Daca m-am hotarat asupra unui Omega si vreau ca cineva din service Opel sa se uite peste masina sa isi de-a cu parerea, aprox. cam cat m-ar costa acest lucru?

Sau sa le spun ca daca am vreo problema ma pot duce la ei si sa platesc doar "deranjul" lor orar, adica vreo 500.000 / ora.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.