Help - Search - Members - Calendar
Full Version: masuri maxime la cauciucuri.
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
florin82141
salutare din nou.am si eu o intrebare pt cunoscuti.care sunt dimensiunile maxime la cauciucuri pt un opel astra caravan.as vrea cat mai late daca se poate dar sa nu atinga in aripi.mersi
costel38916
In dotarea de baza are 195/60/15 , daca vrei mai late tre sa treci pe 16", la dim 205/50/16 , atentie ca se taie mai frecvent. daca mai e de actualitate iti ofer eu 2 variante:
1. viking ZR protech 500 cu W la 338 ron
2. dunlop Sport 3000 cu V la 376 ron (fara TVA),
pentru Jante,(TVA incl.) ai turcesti prin cora la aprox 320 ron, sau germane la mine la 450 ron - Rial - intra pe www.rial.de si vezi ca ai si un configurator cu imaginea masinii tale pe toate modelele lor de jante.
florin82141
mersi pt raspuns si pt site-ul pe care mi lai trimis.acuma ramane doar sa ma decis si sa mai fac rost de ceva banuti.mersi
Geroge73919
QUOTE(florin82141)
salutare din nou.am si eu o intrebare pt cunoscuti.care sunt dimensiunile maxime la cauciucuri pt un opel astra caravan.as vrea cat mai late daca se poate dar sa nu atinga in aripi.mersi


Eu am pe spate 205/60/R15 si pe fata 195
florin82141
dar de ce nu iai pus pe toate 4 la fel.chestia asta cu 2 de un fel si 32 de un fel nu prea imi place.sau ai avut vreun motiv anume? : blink.gif
Geroge73919
Da , am un motiv astea 2 le aveam in garaj , iar cele de pe fata sunt apoape noi
florin82141
ok.acum am inteles.si cum se vede?cum arata masina si cum se prezinta in curbe?se simte vreo diferenta ceva la mers?
costel38916
205/60/15 si 195/65/15 sunt "interschimbabile" dar nu este OK sa mergi cu 2 dimensiuni. ma refer la o eventuala razie tehnica moment in care risti sa pierzi talonul.
florin82141
nu cred ca te va opri cineva la o razie sa iti verifice masina.eu unul cred ca sunt pt aia care au masinile mai vechi.nu ca eu as avea masina noua ca si tata are o dacie din antichitate asa ca nu vreau sa se supere careva
Geroge73919
QUOTE(costel38916)
205/60/15 si 195/65/15 sunt "interschimbabile" dar nu este OK sa mergi cu 2 dimensiuni. ma refer la o eventuala razie tehnica moment in care risti sa pierzi talonul.


@costel eu am pe spate 205 cu 60 si 15 si pe fata 195 cu 60 si 15
@florin nu stiu cum se vede din spate ca eu o conduc biggrin.gif ce pot sa iti spun e ca parca e un pic mai stabila
costel38916
George, roata se invarte cu orice anvelopa, dar folosirea unei anume dimensiuni este dictata de mai multi factori:
circumferinta - pentru o demultiplicare optima a transimisiei si indicatii corecte a vitezometrului -kilometrajului
rigiditate - pentru incadrarea in regimul de eforturi (aici e vorba de a nu introduce eforturi prea mari in articulatii si in caroserie)
garda la sol - pentru aerodinamica intr-un sens si capacitate de trecere in alt sens
rezistenta la rulare- anvelopele mai late dau un plus de stabilitate dar consuma mai multa energie la rulare
aspecte legale- controale rutiere sau excluderi de la asigurari
De aceea cred ca e bine sa respectate in limita posibilitatilor
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.