Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce sa aleg????
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
asalsa83929
Salut la toata lumea in primul rand.Vreau sa-mi cumpar o skoda fabia, shi sunt nehotarat in privinta unui singur lucru, motorizarea.Alternez intre 1.9 TDI shi 1.4 MPI de 101 cp, ashtept nishte pareri , shi poate cei care au deja motorizarile astea imi dau cateva detalii referitoare la fiabilitate shi consum, sunt curios daca corespunde cu cel dat in carte.Ms mult. Bafta.
Jeff
Un diesel incepe sa fie rentabil daca circuli relativ mult (sa zicem minim 30000 km pe an). La Octavia mea consumul e undeva pe la 5 litri in afara si 7 in oras, valori medii, 1.9 TDI cu circa 120CP. La fiabilitate sunt multumit, in afara de micile neplaceri ale unei masini mai ieftine comparativ cu alte clase (scartaieli, etc) nu mi-a "picat" nimic in 115000 km, nu trebuie sa completez un gram de ulei intre doua schimburi.
asalsa83929
da.. eu am auzit shi de consumuri de 3 la suta la dieseluri shi deshi nu fac nici pe departe 30000 pe an, ma intereseaza shi costul pe moment , deoarece imi place sa fac drumuri lungi.In principiu ash vrea diesel dar numai ca nu shtiu cat de fiabil este in comparatie cu benzina.Ms mult .bafta.
alexandru-179
mie mi se pare avantajoasa oferta asta noua la Fabia Sport 1.4 MPI 101 cp la 13600 euro DDP...si o gramada de dotari pe ea...daca faci maxim 15000 km pe an si nu vrei s-o tii mai mult de 4 ani ia benzina fara grija, iar daca o folosesti mai mult la drumuri lungi si mai bine ca atunci scade si raportul la consum dintre benzina si motorina...si mai e si de modul cum o conduci...fie diesel fie benzina, conduci sportic, iti consuma sportiv...
Lucian72846
Ambele variante sunt ok din pct de vedere al motorizarii , daca parcurgi mai mult de 25-30.000 km / an mergi pe diesel , daca nu , rafinamentul lui 1.4 MPI 16 V 101 CP nu se lasa deoparte !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.