Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Jandarmii vs galerii
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Probleme Sociale
Baby Blues
Am deschis acest topic din dorinta de a asculta mai multe pareri despre huliganismul sau fair-playul suporterilor. Cine sunt vinovati? Jandarmii ca incita sau suporterii ca sunt agresivi?
Astept parerile si unor suporteri .
Arheopterix
Nu am inteles niciodata "lumea fotbalului"....
Enorm d mult spatiu tv si media,limbaj trivial din partea "sefilor",coruptie,omucideri (in stad.Boca Juniors,e in medie un mort in fiecare meci) si o isterie colectiva ne explicabila.
Cred ca oameni nu au nimic mai bun de facut.
Nu cred ca jandarmii se plictisesc chiar asa de mult ca sa se ia la ciomageala.
Ce au copii nostri de invatat de la un Stoica?
Sau de la niste suporteri care se iau la bataie cu altii?
Baby Blues
Ar trebui sa fiu obiectiv. Dar nu pot. Si eu ma intreb ce ne poate invata Becali, Stoica, etc.
la petreceri manelistii le canta din acordeon, de trivialitati sunt plini, iar ceva nou nu au de invatat copii nostri de laei.
Sper ca se va mai naste un Gica popescu sau un Hagi, care oricum fata de manelistii actuali sunt cu o clasa peste.
Revenind la subiecul topicului intrebarea pe care o pun este aceiasi pe care si-o pune si Arheopterix : chiar se plictisesc Jandarmii cand se iau la "harta cu suporterii? Chiar unt "vinovati" jandarmii de distrugerile stadioanelor?
Arheopterix
Readuc in viata un topic mai vechi.
Acum cca o luna,eram cu fiul meu in parcul din spatele circului.
Era o duba de jandarmi si cateva microbuze de suporteri.
Majoritatea erau beti (era 12-13),si se tot duceau pe la chioscuri sa mai cumpere beri.Unul din acei stilati domni,a aruncat o doza de bere aproape plina in mijlocul drumului.Jandarmii nici nu s-au sinchisit.
Intr-o tara civilizata era amendat pe loc si eventual si arestat.
laur6
poate o sa aveti norocul sa fiti pietoni in jurul unui stadion la terminarea meciului si veti fi prinsi intr-un antrenament cu public al jandarmeriei romane. eu nu va doresc asta!!! dar atunci am avea ce sa discutam despre subiectul asta
florin55503
de obicei membrii asa zisi "marcanti" ai galeriilor sunt infractori, recuperatori, batausi, betivi etc. se folosec de galerie pt a stoarce bani de la cluburi pt a se inhaita in grupuri mafiote.

cat despre jandarmi sunt de multe ori batausii de pe strada fara pic de educatie, si care cred despre ei mai mult decat ar trebui sa creada. efectiv sunt niste batausi platiti de stat si care lovesc in femei sau copii fara discriminare daca au ghiniounul sa se fi aflat in calea pumnului lor.

sa nu mai vorbim de faptul ca multi din acesti jandarmi sau politisti (SPIR) fac recuperari, sunt mana in mana cu infractorii etc. vezi cazurile SPP-istilor luptatori K1 Ghita si Sora care imparteau banii din recuperari cu comandantul lor direct
T u d o r
Aprob "pozitiv" cele spuse de florin. Majoritatea ultrasilor din galerii sunt semianimale, oameni care sub protectia turmei din care fac parte se dezumanizeaza la un nivel extrem. Este cunoscut spiritul de turma... Ideea este ca acestor huligani nu trebuie sa le raspunzi cu aceeasi moneda. Exista metode mult mai eficiente de stopare a violentelor (fizice si verbale) de pe stadioane. Oare de ce nu se introduc sisteme de supraveghere video in tribune si imprejurimile stadioanelor? Pentru ca acesti ultrasi genereaza presiuni si, manevrati cum trebuie, servesc diferite interese? Oare?
Cele facute de jandarmi la meciul Steaua-Dinamo sunt intolerabile. So, dreptatea este impartita in ambele tabere, sau mai bine zis nu este deloc in niciuna. smile.gif
air_wolf
eu imi aduc aminte de cind eram mic ca ma cafteam pentru echipa mea cu oricine zice ca nu e ca mine.
apoi, in liceu, cu echipa de baschet: am dat si am luat.
apoi pe stadion (desi n-am mai fost demult), am dat si-am luat.
totul pleaca de la otreaba extrem de simpla "bgp in ma-ta!" si incepe cafteala generala. bgp evident inseamna bogdaproste...
si imi aduc aminte ca si pe vremea OD&SSS era la fel. la steaua-rapid era macel. sau la dinamo-rapid sau dinamo-steaua.
T u d o r
Sa vezi tu ca daca trebuie sa vada meciul la sectie pentru ca au interdictie un timp "t" pe stadion, baietii or sa zica mai cu grija bogdaproste. biggrin.gif Asa e in Anglia, si ai vazut ca la ei nici gard despartitor nu au tribunele fata de teren. La noi s-ar omori pe teren, suporteri si jucatori. Iar termenul de hooligan in Albion s-a inventat, dar au trecut timpurile alea. Ma infioara de placere cum canta galeriile alea la ei... superb!
Arheopterix
Nu o sa inteleg niciodata fanatismul religios dar nici pe cel sportiv.
Eduard RO
Vai de mama lor in anglia.Toata lumea ii da drept exemple negative iar tu ii lauzi? blink.gif Ganditi-va ca jandarmii au si superiori cu ei si nu fac chiar ce le taie capul.eu dau vina pe suporteri mai bine zis pe cei din randul lor care ii strnesc.Iar pe urma normal ca mai sunt si victime colaterale insa la fel e foarte usor sa faci scandal sa arunci in politie si pe urma cand te prinde sa zici ca tu doar te duceai acasa. :bash:
T u d o r
Pai am zis ca au avut probleme mai demult cu suporterii. Dupa episodul de pe Heysel (parca asa se scrie), s-au pus serios pe ei si i-au cam potolit. Huliganii englezi fac scandal pe unde se duc, dar la ei stau linistiti pentru motivul pe care l-am zis mai sus. Stii sa fi facut suporterii scandaluri recent pe stadioanele din Anglia?
air_wolf
pe stadioane nu, in afara lor da. eu nu mai citesc presa din ro demult, asa ca citesc ce-mi pica din afara (franta si anglia). si au si ei probleme. doar ca nu se face atita caz. si politia din afara nu bate mai prost ci mult mai bine ca a noastra. biggrin.gif
T u d o r
Pai eu, air__wolf, am probleme cu atitudinea suporterilor pe stadion si in jurul lui. De aia nu vin femeile si copiii la meciuri, ca pe vremuri. Te duceai la un meci de fotbal din placere, mai era un mucalit care te facea sa razi, te destindeai. Acum, animalele astea denumite in mod gresit suporteri, adica ultrasii, de cum intra pe poarta stadionului incep sa-si umple gurile de carne. biggrin.gif Este inadmisibil ca la un meci cu o echipa din alta tara, sau la meciurile nationalei, "suporterii" sa se ocupe tot de dusmanii lor, fie ei steaua, rapid sau dinamo.
Din partea mea, sa se organizeze batai generale intre ei, sa se omoare daca vor, dar sa ma lase si pe mine sa ma bucur de un spectacol pe stadion, in mod civilizat. Dar ce sa mai zici de galerii cand te uiti la conducatori... :puke:
air_wolf
da, cu asta sint de acord. dar in pe vremea OD&SSS era la cam la fel. mergeam cu bunica la meciurile lu' rapid ca ea era rapidista si tot aia auzeam. si nu ratam un meci in giulesti iar eu tineam deja cu steaua...
Baby Blues
Ma bucur ca s-a readus la viata acest post. Cat despre jandarmi , as avea o singura intrebare (oricat de batausi platiti sunt). Daca vreunul din voi ati fi jandarmi, cat ati sta sa luati scaune in cap de la niste semi -animale( bine zis)? Cat ati sta ca niste drogati sa -ti bage si sa-ti scoata? Sa te scuipe si sa se ia de parinti? Daca au venit la meci sa se bata cu jandarmii de ce rup garduri , scaune si devasteaza magazine? In alta ordine de idei va intreb urmatorul lucru ? Daca la "antrenamentele publice" ale acestora, ar trebui ca femeile sa aiba cate o banderola (* ca sa fie recunoscute? biggrin.gif ).
Oricum adevarul este ca sefii galeriilor sunt in mare parte niste "oameni" care santajeaza sefii cluburilor si pe jucatori. stiti ca la fiecare meci li se dau sume de bani. Am asistat la Alba Iulia cum seful galeriei Rapid, un ins colorat cu "tone" de aur si un VW passat albastru tdi (2003) cu tot ce vrei pe el(vorba celor de la B.U.G), le-a adus celor din galerie saci cu paine si carnati ca sa le dea sa manance. Umilitor. Jumatate erau drogati, jumatate beti si restul curve biggrin.gif . (Sper sa mai fi ramas ceva in afara celor doua jumatati,de betivi si drogati)
Bodi
Oare de ce aceeasi suporteri care au cantat tot meciul si au aplaudat golul 3 al francezilor (exemplu de fair-play) au rupt scaunele si gardurile de pe Dinamo????
Altfel, datoria jandarmilor este sa pastreze ordinea publica. In momentul in care se arunca cu pietre, se rup scaune, garduri si au loc altercatii trebuie sa se apuce si ei de treaba.
Regretabil este faptul ca sunt implicati si oameni nevinovati.
Daca la fiecare meci ar fi filmati cei mai recalcitranti iar apoi s-ar trezi cu dosare penale cred ca in 2-3 ani nu am mai avea nevoie de garduri pe stadioane.
T u d o r
Perfect adevarat, Bodi. Este si parerea mea.
Baby Blues
Cam asa se pune problema, cum a spus Bodi. Adevarul ca in strainatate nu exista jandarmi in interiorul stadioanelor. Numai stewarzi. Inchipuiti-va ce ar insemna sa fie la noi galeriile fara jandarmi?
In alta ordine de idei jandarmii cam la fiecare meci fac dosare penale pentru distrugere, tulburarea oridinii si linistii publice, incaierare, etc, dar exista la noi niste judecatori foarte destepti si scoliti care le dau pedepse cu suspendarea executarii. Dupa scaunele lor inalte si caldute cu salarii amri considera ca jandarmul ala amarat care-si ia scaune in cap si este injurat este pus acolo tocmai pentru asta. Considera judecatoerul nostru ca femeile si copii nostri sunt numai bunii ca sa asculte injuraturile si obscenitatile unor semi -animale. Nu sunt 100% de acord cu jandarmii. Poate au cateodata exces de zel , dar deocamdata nu pot si nu vreau sa dau dreptate unor animale semi-socializate si frustrate de viata lor ci unor oameni care reprezinta statul.
Arheopterix
Perfect de acord!
florin55503
problema asa cum am mai spus e in ambele parti. cel mai bine si mai simplu ar fi ca acesti huligani sa nu intre in stadion. pur si simplu sa stea la sediul politiei de care apartin. atat de simplu e. iar jandarmiide asta sunt platiti. daca ii injura de toate cele nu trebuie sa riposteze ca niste animale. ca salariul e mic iar nu e vina nimanui. sa faca altceva. o alta problema e lipsa de regulamente. sa se spuna clar ai injurat, te-am scos de pe stadion. pr si simplu. mai injura odata, de doua ori apoi se potoleste. in cazul asta bataia nu e rupta din rai. ba din contra va fi si mai rau pt ca se vor astepta momonetul potrivit pt a se razbuna.

"Daca la "antrenamentele publice" ale acestora, ar trebui ca femeile sa aiba cate o banderola (* ca sa fie recunoscute? ). "

sincer nu iti doresc sa fii doar in trecere prin zona cand astfel de evenimente au loc. e modul de razbunare al jandarmilor pt toate injuraturile indurate pe stadion. bataia nu se administreaza grupat sa nu vada in cine se loveste. pur si simplu se loveste in cea mai apropiata persoana. indiferent ca e la costum, sau poarta tocuri sau are 12 ani. tot e batut. inteleg ca esti politist dar nu crezi ca toate au o limita din partea ambelor parti?

pff topic: am asistat mai mult sau mai putin voit la o discutie intre un fost politist si un politist.(prezenta mea nu a fost obesrvata). m-am ingrozit. cei care trebuie sa reprezinte bratul legii sunt infractorii nici mai mult nici mai putin
Baby Blues
Imi pare bine ca intru intr-o disputa cu Florin55503, care sper sa o accepte sub umbrela fair-playului. As dori sa-ti improspatez memoria cu "antrenamentele publice" care au avut loc de cateva zile, mai precis la derby-ul Dinamo Rapid. Poti sa-mi spui daca ai fi jandarm (chiar sunt batausi platiti si dup parerea mea) cum ai merge tu sa iei pe un suporter din galerie si sa-l scoti afara in timpul meciului pt ca injura? As vrea sa stiu daca iti dai seama ce apa la moara ai da sefilor galeriilor: "Pai ce noi am venit la teatru; ce daca mai injuram , am venit sa ne descatusam energiile". Asta ar fi cel mai frumos raspuns care din punctul lor de vedere ar insemna ca jandarmii au incitat. Am fost la meciuri destul de multe in Bucuresti dar si in alte orase. Acum un an sau doi eram in Alba Iulia si am asistat la n meci al echipei locale cu Rapidul. Vreau sa spun ca m-am nimerit pe drum exact cand ii aduceau jandarmii pe rapidisti. Sa nu-ti povestesc ca jumatate erau drogati, jumate beti. problema este ca s-au apucat sa arunce cu sticle goale in trecatori, moment in care jandarmii au intervenit si au inceput sa-i loveasca deoarece incepusera sa arunce si in acestia. In aplauzele trecatorilor, rapidistii si-au luat-o metodic fiind incercuiti. in galerie erau si cateva parasute. Asa cate un baston pe spate au mai luat si ele. Dupa ce s-au linistit spiritele au inceput rapidistii sa-i huiduiasca pe trecatori trimitandu-i la sapa ( aluzie la faptul ca erau din provincie). eu am facut fac in Buc dar nici unul din colegii mei de fac nu aveau un complex de sup vis-a-vis de provinciali. De ce aveau oare cei din galeria rapidului?
Ps: Florin55503, de unde ti-ai dat seama ca sunt politist ? Din faptul ca mi-ar place sa fie respectata legea? Sau pt ca numai un politist poate sa ia parte la jandarmi si invers?
PSS: Chestia cu banderola a fost o gluma. Am si pus iconita aferenta. banuiesc ca as fi tampit sa ma bucur ca iau bataie femei sau copii? Dar oricum in galerie , cel putin la noi, nu prea au ce cauta.
florin55503
nu ai inteles ce am vrut sa spun . de acord ca cei mai multi membri ai galeriilor (asa cum am mai spus) sunt betivi, drogati, nenorociti si nu prea exista metoda civilizata de a discuta cu ei. dar eu vorneam despre evenimentele petrecute de curand in buc care s-au desfasurat in felul urmator: la sfarsitul meciului suporterii ai fost evacuati. dar nu in mod normal ca de obicei (adica in sir indian si inconjurati de politisti) ci fugea care pe unde putea.in momentul in care au iesit pe bulevard jandarmii au inceput sa dea in stamga si in dreapta (vezi si imaginile de la tv) in trecatori in fete, femei sau copii.

nu trebuie sa se plece de la ideea ca toti care sunt pe stadion sunt drogati, betivi si batausi. a crede asta e acelasi lucru cu a spune ca toti politistii sunt prosti si spagari ( si crede-ma ca am cunostinte in politie si nu e chiar asa)

nu am nimic cu politistii (am veri, rude chiar si ai mei au vrut sa ma orienteze catre asa ceva numai ca nu mi se potriveste o astfel de meserie unde de multe ori trebuie sa fii mai bruta decat infractorii dupa care alergi) stiu ce inseamna un filaj (sa pleci de acasa si sa nu stii cand te intorci sau daca mai te intorci acasa.
Baby Blues
Perfect de acord! Jandarmii mai fac uz de forta si daca te uiti mai urat la ei . Individual, om la om sunt convins ca s-a gasit vreun bataus care sa -si arate puterea si sa faca pe "super-jandarmul". Oricum m-as mira sa inceapa sa bata o multime de oameni pt ca un individ s-a uitat mai urat doar la unii dintre ei. Trecand de asta ar insemna sa fiu idiot sa-mi inchipui ca toti care merg pe stadion sunt drogati, etc. Oricum nu prea cred ca un om serios are ce cauta in galerie.. . Cel putin in astea care le vad eu la TV si pe stadion la meciurile la care merg:D .
PS: Tot nu mi-ai raspuns de unde "ti-ai dat seama" ca sunt politist?
Baby Blues
Ajung iar la acest topic dupa ce am vizualizat cu groaza partida de cafteala generala ce a avut loc la italieni . Asta s-a lasat din pacate si cu morti. Mare pacat. Poate face ceva Militica Dragomir si initiaza o lege mai dura din pdv al sanctiunilor. Nu amenzi ca alea sunt fix pixu'. Inchisoare tata. Problema noastra este ca judecatorii sunt niste soareci de biblioteca care au cam pierdut legatura cu strada si oamenii de rand si nu vor aplica nici acum legea ca de altfel nici pana acum.
Eren
si la handbal .. la dinamo-steaua a iesit chindie .. deh .. daca ar face echipe de tenis/golf tot derby si bataie ar fi
Baby Blues
Pai asta am uitat. Cum zburau petardele . biggrin.gif . La handbal iese bataie la rugby la fel, la fotbal nu mai vorbesc. Deja nu mai e handabal, fotbal etc ci karate- kid VI versiunea de strada sau turma.
_Constantin_
Una e sa fii suporter si alta e sa fii fanatic. Am fost si eu pe vremuri fan infocat al U craiova ( fortza stiinta) dar dupa ce mi-am luat o batatie zdravana de la niste dinamovisti m-am linistit prematur. Am fost cu echipa prin tara dar niciodata nu am simtit nevoia sa bat pe cineva sau sa saprg ceva, decat sa urlu cat de mult pot FORTZA STIINTA. Atat.

Ce se intampla pe stadioane e huliganism si lipsa de educatie.

Ca sa raspund la intrebarea lui stefan adrian... nu poate sa te "provoace" un jandarm. Daca esti acolo sa aclami o echipa, atunci fa doar asta.
florin55503
problema e ca si la meciurile de handbal sunt aceiasi suporteri ca si la fotbal. aceiasi indivizi care vin la spectacolul sportiv doar sa se bata si sa isi regleze conturi.

cat depsre italia eu unul cand am fost acolo am ramas surprins de felul in care privesc ei fotbalul. e mai mult decat o industrie si o activitate sportiva si recreativa. ma gandesc ca cei care sunt in aceste galerii fac chestiile astea pentru ca nu au o personalitate prea bine conturata si simt nevoia sa apartina unui grup, cum de obicei in familie nu gasesc prea mult sprijin. la toate acestea se adauga si o educatie precara
Legionaru'
Acei suporteri inflacarati, ultrasi cum isi zic ei, sunt niste animale.
Sa va povestesc o intamplare.Sunt profesor.In scoala unde predau s-a organizat un concurs de matamatica national si binenteles au venit elevi din toate tara. Eu m-am ocupat de transportull lor de unde erau cazati pana la scoala unde avea loc concursul.Pe parcursul calatoriei o profesoara insotitoare mi-a povestit ca in seara precedenta au iesit in oras si sambata fiind au avut ghinionul sa se intalneasca cu un grup de ultrasi.Unul dintre copii avea pe cap o caciula cu insemnele echipei Steaua.Au venit la acel copil i-au luat caciula din cap au inceput sa-l traga de urechi, de brate ca niste animale.Numai dupa ce profesoara a inceput sa tipe s-au potolit si au continuat cu injuraturile.
Ne meritam soarta!
Baby Blues
QUOTE(Legionaru')
Acei suporteri inflacarati, ultrasi cum isi zic ei, sunt niste animale.
Sa va povestesc o intamplare.Sunt profesor... Ne meritam soarta!

Povesti din acestea sunt destule si cunosc si eu o gramada. Dar povestea parca e copiata la xerox in toate tarile. Conform psihologiei maselor scrise de altii sau de bun simt, as putea trage o concluzie partiala: Frustrarile lor ce au in spate nemultumirile legate de viata familiala, sociala, etc, sunt revarsate la stadion. De altfel daca ii iei individual banuiesc ca sunt niste nulitati. ( Ma refer la fanatici nu la fanii adevarati.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.