Help - Search - Members - Calendar
Full Version: opel corsa 170 km/h
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Adrian73659
Ia-m dat pe Pitesti-Bucuresti 170 km/h si avem cam 5000 t/min.
Am ramas uimit ce directie buna are pt o masina din 2001 1.2l 16v distr lant.volanul nici macar cea mai mica trepidatie nu avea.Si in plus nu ere zgomotoasa.Cam pana la ce turatie se poate duce? Am observat ca daca turatia crestea cu 1000 t/min viteza crestea cu 30 km/h.
adi.mitrea
QUOTE(Adrian73659)
Am observat ca daca turatia crestea cu 1000 t/min viteza crestea cu 30 km/h.


Asta nu mai e valabil si la ultima treapta. Depinde de raportul de demultiplicare.

La 5600 rot/min am avut 180 km/h. Care e viteza maxima din certificatul de inmatriculare la masina ta?
eddie
Daca e motor Ecotech,de 1,2 16V,model 2000,are viteza maxima din carte exact 170 km/h,indiferent daca ar cutie de viteze manuala sau easytronic.
Adrian73659
in certificat scrie max rpm 6250 si viteza max 175 km/h,dar eu zic k se duce mai mult.
eddie
O fi gresit politaiul care a completat,6250 rpm putere la iesire nu are nici Corsa de 1,8 sport ! Are numai 6000 rpm.

Vezi ce scrie in cartea de identitate,ca e mai sigura !

Vezi ce poate Corsa 1,2 16V AICI
madalina
Nu uitatoi ca exista o abatere semnificativa intre indicatorul vitezometrului si viteza reala.

Pe bord, viteza mnaxima indicata de corsa mea (1.4) a fost de 197 km/h, dar in mod real nu aveam cum sa ma o viteza mai mare decat cea maxcima declarata de producator.
florin82141
eu cred ca masina poate depasi viteza maxima constructiva inscrisa pe talon.mai mult ca sigur.la astra mea scrie 183 si am mers cu 200 atata arata pe ceas.asa ca eu cred ca se duce mai mult decat ce zice costructorul
TDiFan
Abatererea vitezometrului este de 10% testata pe Astra, Vectra si Omega. Deci tu la 200km/h pe vitezometru ai ~180km/h deci sub viteza maxima constructiva.
florin82141
nu cred ca este o viteza foarte buna pt o masina asa mica.eu cred ca ar trebui nici sa nu mai incerci.cred ca poate deveni foarte repede instabila la viteza aia tinand cont ca este o masina de taie mica
Sebastian39516
Cu 170 pe bord am mers si eu si nu mi s-a parut deloc instabila. Bineinteles, mergeam pe autostrada, nu erau gropi, nu erau serpentine si curbe la 90 de grade...De ce ar fi o masina de talie mica instabila, ca nu prea am inteles...? O fi un Logan mai stabil biggrin.gif ?
florin82141
nu cred ca abaterea poate fi asa de mare cum zici tu.si au am o astra si eu am mers cu 200 si hai sa iti mai zic ceva.am sistem de navigatie pe masina si asta iti arat printre multe eltele si viteza cu care mergi in timpul respectiv.asta este viteza cu care sateliti te vad si la 200 la ora tin sa te anunt ca aveam cam 195.asa ca la mine te asigur ca abaterea este de max 5-6 km max
florin55503
eu mi-am verificat abaterea cu un 530 acum cateva sapt la a2 si atat cat imi arata mie atat ii arata si lui asa ca daca abaterea exista e egala si la opel si la bmw
florin82141
asta cu loganul nici nu se ia in cauza aia nu o pot numi masina si rog detinatori de logan sa nu se supere dar vorba lu tata(caruta pe 4 roti)cred ca nu team suparat dar cel putin mie mi se pare o masina de talie mai mica si la viteza ma refer ca poate deveni instabila fata de o astra sau o vectra. :ban:
Sebastian39516
Eu nu m-am suparat pt ca n-am de ce. Asta mi-e masina cu asta defilez biggrin.gif Totusi, la 170 la ora si o groapa in asfalt multe masini sunt la fel de stabile(sau instabile...? biggrin.gif ) si includ aici si o astra sau vectra...
Sorin85057
O intrebare de curiozitate :angel: Eu am o vectra A din '93, 1.6i benzina.
Ce s-ar intampla daca merg cu 180 pe A2 si bag a-ntaia? oare intra? sau a 2-a biggrin.gif
MotorHead
intra, dar din pacate nu poti sa vezi si turatia pe care o s-o ai, ca turometrul e cam pana pe la 7000 :bash: :pray:
Dan27
nu stiu daca te lasa sa o bagi in viteza aia dar daca totusi te lasa nu vrei sa stii ce se intampla:))sigur pusca ceva acolo in cutie.Incearca si zine si noua ce ai obtinut..prietena mea mi-a condus bmw 525d si in loc sa o bage in a treia(din a 2-a) i-a dat viteza intai.A facut f urat(si aveam doar vreo 50 la ora)
florin82141
nu cred ca este o idee foarte buna.mai mult ca sigur ca o sa ai de schimbat cate ceva la ea blink.gif arigato.gif
Ali Murat74041
QUOTE(madalina)
Nu uitatoi ca exista o abatere semnificativa intre indicatorul vitezometrului si viteza reala.

Pe bord, viteza mnaxima indicata de corsa mea (1.4) a fost de 197 km/h, dar in mod real nu aveam cum sa ma o viteza mai mare decat cea maxcima declarata de producator.


sigur ca existe o abatere, de la lege este permis (pentru masini din germania) pana 10 %, poate fie si mai mic, trebuie testat pt fiecare masina, si cu viteza maxima declarata de la producator este viteza pe care ei au abtinut la probe, dar, iar fiecare masina este diferit, si depinde cum a fost primele 5.000 km, masina poate fie fiabila, si cu viteza maxima mai mare decat declarata, dar si invers, (scuzat va rog greselile de gramatic wink.gif )
rotar06
Viteza maxima constructiva nu e viteza maxima pe care o poti obtine. E un fel de a recomanda sa nu mergi mai repede de atat.
La mine scrie 168km/h (sau 170 alta varianta) si am avut aproape 190 pe vitezometru, putin peste 180 pe BC (asta cica ar indica viteza reala).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.