Help - Search - Members - Calendar
Full Version: fanclub lada
Masini.ro Forum > Discutii generale > Combat zone
Vlad6
Daca tot avem zona asta atunci sa postam.
Se vorbea in alt topic despre oameni complet nerealisti care din dragoste pentru un automobil refuza sa-i observe defectele ( mai mult le considera calitati ) si il compara cu alte automobile clar de o calitate superioara.
Din aceaste categorie fac parte ladarii care considera ca motoarele silentioase, servodirectia sau masinile care nu necesita fregvente interventii la service nu sunt masculine smile.gif).
Pentru ei un "barbat" bea tuica nu Chivas. Gusturile nu se dicuta dar va rog ....... chiar asa !?! Deschideti si voi ochii si realizati ca lada e o masina ieftina nu buna
mike.omega
Razi tu razi dar am vazut miercuri seara in parcare la Metro un Trabant mai silentios decat ticozauru meu si era pus la punct! Arata ca nou biggrin.gif

Pasiunea e pasiune! Atat timp cat nu reprezinta un pericol pentru ceilalti din trafic e OK din punctul meu de vedere :angel:
Horia49540
iar s-a impiedicat o vrabiuta de un pai si la stiri apare ca s-a inecat cu un stalp de telegraf biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
n-am zic ca defectele ei sunt calitati, ci ca pentru anii in care a fost conceputa e buna
iar ca face zgomot si e directia grea, astea nu sunt defecte dupa parerea mea: cui nu-i place sa nu o conduca
mai mare defect mi se pare ca o masina de fabricatie dupa 2000(vezi la lada la calatorii) sa se rastoarne la o manevra mai stransa, in timp ce una proiectata in 60 sa ramana totusi pe drum, cu un sofer care a re o foarte mica experienta la volan, fata de altii
asta pt ca acum se proiecteaza pt bani, atunci era pt pasiune si pt dragoste pt masina
sa stii ca in Moldova am vazut tot felul de masini, de la lazi fata de care nu au mila pur si simplu pt ca le repara ieftin, la masini vestice vechi sau noi
si am vazut cel putin zece masini vestice oprite pt ca se stricasera, si doar o lada la care umbla moldoveanu la suruburielde ralanti, atat
nu zic prin ca lada e mai buna dar e mai simplu de reparat, piese mai putine=defectiuni mai putin probabile, e logic
si acum ultima chestie , desi toate astea s-au mai discutat: daca nu am bani sa-mi iau blugi de 100 milioane, sa merg in pielea goala? biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif :wave:
Skywalker
Ba, mai lasati Lada in pace!!
Am vazut una tunata rau de tot de astia de la Lotus care au facut un experiment cu emisiunea Top Gear (se difuzeaza pe Antena 1 si BBC Prime). Au facut dintr-o Lada 1500 o torpila de 180CP, 6 cil V, suspensii sport, frane disc toate 4 rotile, jante de 17 inch, cum arata: mori, te internezi!!!
Luka
QUOTE(Horia49540)
si am vazut cel putin zece masini vestice oprite pt ca se stricasera, si doar o lada la care umbla moldoveanu la suruburielde ralanti, atat

si acum ultima chestie , desi toate astea s-au mai discutat: daca nu am bani sa-mi iau blugi de 100 milioane, sa merg in pielea goala? biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif :wave:


1. Normal ca erau stricate - saracele masini n-au fost gandite pt parodiile de drumuri din zona asta
2. Hainele sunt o necesitate, masina nu
R a z v a n
FABULA:
Un barbat intre doua varste se intalneste cu un vechi amic:
- Vere nu stiu ce sa mai fac, nu-mi gasec pereche si sunt foaret amarat...
- Ha!, pai de ce nu zici ma asa?! te rezolv eu, vino maine la ora cinci la mine si iti prezint o preitena de-a nevesti-mii, o femeie extraordinara...
................................................................................
..............
- Uite intra pe usa aia, e alolo in camera, te asteapta.
Dupa 2 minute asta iese si zice:
- Auzi, nu stiu ce e cu ea... cred ca e surda, am salutat-o, am salutat-o din nou, am tipat la ea, am strigat- ea nimic...
- Da ma, e surda, asa e, dar asta e un mare avantaj - ia gandeste-te- te vii seara tarziu acasa - nu mai trebuie sa-ti faci griji ca te aude, poti sa vorbesti orice de fata cu ea, daca te supara poti s-o si injuri...hai du-te inapoi, te asteapta...
Dupa alte 2 minute:
- Ba tu nu esti sanatos... asta e oarba, se uita fix la mine si nu vede nimic!
- Cat de fraier esti ma...tu nu-ti dai seama ca asta e un avantaj?! Nu aude, nu vede - pai poti sa faci ce vrei, vii cu cine vrei tu acasa, cand vrei - ea nu stie nimic... hai du-te inapoi...
Dupa 2 minute:
- BAAA!!! Asta e muta!!!
- Esti un tampit!! Tu stii ce viata placuta poti avea? Dupa ce ca nu aude si nu vede - nici nu te deranjeaza prin casa sa te intrebe cum a fost la servici, care e colega aia noua, unde ai fost pana la ora asta....hai, hai fugutza inapoi.
-BAAAAAAA!!! Asta nu are un picior!!!!!!!!!
- Auzi stii ceva?! Dupa ATATEA AVANTAJE acum vad ca te legi de amanunte...

cam asa si cu Lada, Trabant, Wartburg, Oltcit, Dacia, BMW( biggrin.gif - nu m-am putut abtine)
cosmin45741
QUOTE(R a z v a n)
cam asa si cu Lada, Trabant, Wartburg, Oltcit, Dacia, BMW( biggrin.gif - nu m-am putut abtine)

Mazda... blush.gif
R a z v a n
biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif daca zici tu...shhhhh! nu mai spune la nimeni
Mariustom
Salutare :wave:
Iaca, mă bag și eu în seamă biggrin.gif :
Eu prefer oricând o țuică bună, curată, de prună, decât orice băutură "fițoasă", plină de alcool și fermenți de chimicale, că dee, trebuie să reziste.
Oricând, dacă îngropi câte o sticlă de țuică și, să zicem Chivas, după vreo 10 ani vei descoperii că țuica și-a îmbunătățit calitatea, pe când cealaltă, ba.
Așa și cu mașinile: cele moderne sunt făcute să schimbi cât mai multe la ele, că dee, economia trebuie să trăiască, pe când ale noastre mașini :1: , dacă rămân în drum (slabe șanse, dar mai știi), tot mai știu pe ce să pun mâna, nu să fac ca cel din reclama de la "Dacia asistență", sau celelalte reclame echivalente.
Și, încă o dată, marea majoritate a accidentelor se datorează teribiliștilor care nu-și cunosc mașina și forțează depășirile, nu celor care știu cât pot, și-și văd de drum. Dacă nu se întâlnesc cu "teribiliștii". Doamne ferește :pray:
Și atâta timp cât sunt apte să circule, având direcția și frânele OK (apropo, acum o lună, o lună 1/2, am fost nevoit să-mi fac unghiurile într-un atelier specializat după schimbarea semicasetei, prietenii știu cei aia, la care individul de acolo, văzând mașina biggrin.gif , îmi spune că dacă am jocuri, nu poate face nimic. Eu îi garantez că nu am, la care el verifică și constată, spre surprinderea lui, că totul e OK. Și am plătit, la fel ca alte mașini, aproape noi, 50 RON) nu aveți loc de noi?
Și, apropo, nu mă așteptam din partea unuia dintre admini să ne catalogheze "lădari" :thumbdown: Dar, doar de aia a fost făcut "Combat zone", pentru răbufniri biggrin.gif
Oricând realizez că Lada este o mașină ieftină și bună. devil.gif + :punk:
Și, în încheiere, ca să fiu cârcotaș, că și așa am pierdut știrile biggrin.gif , ție, Vlad6, ți-a zis cineva că Logan e o mașină bună, da buunăăă ? Și de aia tot ți-ai cumpărat-o !
Mai vorbim,
Ciao. :wave:
petre 1
QUOTE(Vlad6)
Daca tot avem zona asta atunci sa postam.
Se vorbea in alt topic despre oameni complet nerealisti care din dragoste pentru un automobil refuza sa-i observe defectele ( mai mult le considera calitati ) si il compara cu alte automobile clar de o calitate superioara.
Din aceaste categorie fac parte ladarii care considera ca motoarele silentioase, servodirectia sau masinile care nu necesita fregvente interventii la service nu sunt masculine smile.gif).
Pentru ei un "barbat" bea tuica nu Chivas. Gusturile nu se dicuta dar va rog ....... chiar asa !?! Deschideti si voi ochii si realizati ca lada e o masina ieftina nu buna


cam tot pe acolo sunt si cei care au ARO,nu vor sa recunoasca ca ..pur si simplu masina aia e un dezastru.cum o cumperi prima oprire trebuie sa fie la un magazin de scule,sarme etc.

no offence beer.gif
air_wolf
depinde la ce te astepti cind cumperi masina. daca esti realist iti dai seama ca intretinerea unei masini noi costa cam 100EUR/luna in conditiile in care faci 60.000+ km pe an.
si in conditiile astea o lada care te costa 200eur pe tot anul e mult mai buna decit una care de costa de 6 ori mai mult, ca tot de la A la B merge.
Vlad6
Nu ca as refuza un mercedes dar sunt multumit de loganu' meu. ( cel putin nu e lada ).
Diferenta dintre posesorii de Logan este ca ascesti au condus o masina buna si au standarde ridicate de aceea apreciaza tot felul de "nimicuri" gen servodirectie, abs si alte chestii d'astea de care "soferii adevarati" se arata vadit incurcati.
Soferii de Logan se asteapta sa le arate calculatorul daca sunt probleme cu uleiul pe cand mandru posesor de lada nimereste joja si cu ochii inchisi.
PS: am idee de ce se intampla sub capota dar sincer nu ma deranjeaza ca pana acum n-a fost nevoie sa intervin
Mariustom
Salutare :wave:
QUOTE(Vlad6)
Nu ca as refuza un mercedes dar sunt multumit de loganu' meu. ( cel putin nu e lada ).

În primul tău post de pe acest topic ai concluzionat așa: "Deschideti si voi ochii si realizati ca lada e o masina ieftina nu buna".
La care eu te-am întrebat dacă Logan este o mașină bună, nu dacă ești mulțumit de ea biggrin.gif , că și noi suntem mulțumiți de mașinile noastre :punk: .

QUOTE(Vlad6)
Diferenta dintre posesorii de Logan este

Diferența POATE FI DOAR "dintre și dintre" ... termină-ți ideea blush.gif

QUOTE(Vlad6)
posesorii de Logan ... au condus o masina buna

Aaaaa, și nu mai conduc :console: ?

Noi, "șoferii adevărați", nu suntem încurcați de servodirecție, ABS, calculator, etc., doar că ne descurcăm și fără ele, și ne facem treaba :clapping: .

Sunt convins că și șoferii de Logan trebuie să verifice nivelul uleiului din baie, nu să aștepte ca să îi afișeze calculatorul următoarele: "mai pune mâna pe jojă și verifică nivelul uleiului laugh.gif laugh.gif laugh.gif ".
Nu mă refeream strict la tine, vorbeam în general atunci când m-am referit la rămasul în pană.
Și apropo, n-ai zis nimic de țuică :disgust: .
Mai vorbim.
Ciao :wave:
Vlad6
Credeam ca este clar cu cine fac comparatie. Cat despre faptul ca posesorii de logan "au condus o masina buna" eu unul sunt posesor de logan si acum nu conduc nimik ci stau la calculator, mai tarziu probabil ca voi conduce iar o masina buna dar cert e ca indiferent ce ne rezerva viitorul eu unul am avut si am condus o masina. ( adica nu o lada biggrin.gif )
N-am zis nimik de tuica pentru ca nu prea beau dar in orice caz nu ma apuc sa ingrop sticle in speranta ca acolo o sa creasca un pom cu sticle de tuica.
air_wolf
normal ca Chivasul ingropat o sa aibe gust naspa... el trebuie sa stea in butoias pe mare biggrin.gif
radu66490
lada...a fost buna la vremea ei,ca si dacia
acum 30 ani erau masini bune,ieftine.merg si acum dar de cand cu drumurile astea latite parca ....nu mai sunt de actualitate
totusi daca nu ai bani......un pivot de dacie e 200 000 lei,nu i rau nu?
Luka
Nu e rau, dar de cate ori il schimbi?
Mariustom
Salutare :wave:
Eee, tocmai, asta-i problema !
Voi știți ce diferență este, ca mărime și calitativ, între piesele românești și cele de Lada? IMENSĂ !!!
De aceea Lada rezistă muuuult mai bine decât Dacia, la același regim de mers.
Numai bine :wave:
Ciao.
laur6
lada si dacia cu piesele astea ieftine de care vorbiti sunt cumva un fel de renault 12 si fiat 124?
air_wolf
piesele de lada sint scumpe... in romania. mergi la chisinau si-ti iei cu tirul la pret de nimic. si sint si bune...
James Kilowatt
In Galati aduc rusnacii in piata destul de ieftine, insa trebuie sa ai grija sa fie originale rusesti si nu turcesti sau vapor. Pentru cei care se pricep nu sunt probleme smile.gif Daca ai nevoie de vreo piesa mai exotica te intelegi cu ei si ti-o aduc dupa cateva zile.
Nu stiu daca sunt mai scumpe decat cele de Dacie... acum 6 ani cand am schimbat un piston de frana la Moskwich costau la fel. Nu cred sa se fi scumpit intre timp.
air_wolf
siaici in obor sint ieftine smile.gif dar sint greu ca dracu sa la schimbi, cel putin pe niva...
radu66490
QUOTE(Luka)
Nu e rau, dar de cate ori il schimbi?



in viata de zi cu zi am legaturi destu de stranse cu un service si n aveti idee cati indivizi cu nu stiu ce masini pisdoase vin sa si schimbe nu stiu ce capat de bara de la second hand,sau nu stiu ce amortizoare culese de nu stiu pe unde....
parca mi e greatza
dai 10 000 pe o masina si nu poti sa o intretii si tu macar decent???????
mike.omega
Te rog frumos, scrie mai corect si fara expresii de genu "masini pisdoase" ca suntem pe un forum civilizat smile.gif
radu66490
ok
Horia49540
E ultima data cand cand scriu la asa topic de pierdere de timp! :bash:

Hainele sunt o necesitate, masina nu

La faza asta esti chiar nesimtit ! :bash: :minigun:

cum o cumperi prima oprire trebuie sa fie la un magazin de scule,sarme etc.
serios ? tu zici ca lada e ra ? ia uite-te la calatorii la lada sa vezi pe unde a juns masina mea, care , a propos, nu e cea mai buna lada din Ro, sunt altele si mai si :boxing:

am condus o masina. ( adica nu o lada )
vlad, “o masina” s-a rasturnat in spatele meu la buzau, si cazanu’ de “lada” a ramas pe sosea :puke:

Nu e rau, dar de cate ori il schimbi?
Ia fii atent sa-ti dau eu cifre ca vad ca nu prea le ai decat cu PC-ul si poate cu covrigul : :minigun:
La dacie cad piese la mii de km, nu zeci de mii
Da’ uite la lada mea :
Pivoti : schimbati la 100 mii doar cei de jos
Capete de bara : la 125 mii (cat are masina acum daca n-o fi dat ala dinainte km inapoi) sunt perfecte
Amortizoare – neschimbate
Busci – neschimbate
Si toate astea pe drumuri romanesti… :boxing: :bandit: biggrin.gif

Poate dacia sau aro sa se laude cu asa ceva?
No offence, dar daca nu stiti nu vorbiti
:bash: band.gif :wave:
Luka
Hei, eu n-am nimic cu Lada si, in general, cu nici o alta masina.
Singurul lucru pe care-l sustin cu tarie este ca, in 95% din cazuri, masina nu este o necesitate, intotdeauna exista alternative. Normal, daca mi-e lene sa-mi misc fundul in metrou, devine o necesitate smile.gif

De ce compari Lada numai cu o rabla notorie cum e Dacia, ca sa nu mai vb de ARo?
Alexandru-Catalin91993
La vremea lor, si dacia si lada au fost masini foarte bune in clasa din care fac parte. Cei cu masini straine, romanasii care au dat de niscaiva bani...si vor sa compenseze viermele din spatele shlitzului...gura mica. Nu e zi de la Dumnezeu sa merg pe sosele si sa nu vad vreun idiot complexat de genul asta care face numai tampenii si pune viata in pericol....atat pe a lui cat si a celorlalti participanti la trafic.

Stiti, e o vorba: " ce ma, ti-a dat ma-ta sosea?!?" :death:

Acum cateva zile era sa ma omoare un tip cu un Bmw, a depasit ca un cretin pe linie continua , in serpentine....si a trebuit sa franez eu sa trag dreapta pana in santz...ca sa nu intre sub un tir...si apoi, tot el cu gura mare....nu merita batut crunt? pana sa dea sangele?

Nu are nimeni nimic cu cei care au masini mai bune ca noi, cei de rand. Conduceti responabil, fratilor....si aveti tot respectul nostru. Credeti ca daca aveti bani, sunteti mai destepti? sau soferi mai buni, daca aveti cai putere sub capota! NU, tot oameni ca si noi sunteti...si puteti muri la fel de usor si in bmw....ca si in lada sau dacie...fie ea si logan

Apropo, voi stiti ca BMW-ul este marca auto cu rata cea mai mare a mortalitatii?

Logan...nu as cumpara nici sa ma tai... nu e nici fiabila, nici sigura....

Cu tot respectul, prefer o tuica de pruna, distilata de doua ori...sau una la butoi de stejar...de 25 de ani...cum am eu la tara...cunoscatorii sunt invitati la un gratarel in livada de pruni....asa pe vreme de toamna, c-o tuica fiarta cu piper si miere....(la mosie adica)
Mariustom
@ Alexandru-Catalin91993:
QUOTE
prefer o tuica de pruna, distilata de doua ori...sau una la butoi de stejar...de 25 de ani...cum am eu la tara...cunoscatorii sunt invitati la un gratarel in livada de pruni....asa pe vreme de toamna, c-o tuica fiarta cu piper si miere....(la mosie adica)

Ești nebun? biggrin.gif :bash:
Vii și-mi faci poftă? :death:
Deja salivezzzz :cheers:
Oricum, invitația ta sună fooooaaaaarteeee BIIIIIIIINNEEEEEEE !!!!!!!
Alexandru-Catalin91993
Coane, io vorbeam serios arigato.gif

Personal am o dacie sport, pe care vreau sa o vand si sa imi iau o Lada 1200 originala (cat mai conservata) ori un 1500 bun....
ozz86651
Romanii e drept ca nu prea au cultura bauturii, confunda si vinul cu anumite lichide si se inchina la tot felul de distilate ciudate biggrin.gif

QUOTE
Apropo, voi stiti ca BMW-ul este marca auto cu rata cea mai mare a mortalitatii?


P-asta de unde ai mai aflat-o? BMW (oricare din ele) e una din cele mai sigure masini, ti-as arata si statistica daca nu mi-ar fi lene o caut. Intradevar Lada nu e acolo.
Leone
QUOTE(ozz86651)
QUOTE

Apropo, voi stiti ca BMW-ul este marca auto cu rata cea mai mare a mortalitatii?


P-asta de unde ai mai aflat-o? BMW (oricare din ele) e una din cele mai sigure masini, ti-as arata si statistica daca nu mi-ar fi lene o caut. Intradevar Lada nu e acolo.


S-o fi referit si omu' la nr de insecte de pe parbriz, nu fi si tu rautacios acuma! biggrin.gif
Alexandru-Catalin91993
Dupa cum a interpretat, imi dau seama ce-i in capul lui...smile.gif


O fi in teste o masina foarte sigura....la 50 km/h...smile.gif)))


Eu vorbeam de cei care o conduc...aici e rata mortalitatii....
air_wolf
da, dar majoritatea scapa sad.gif
mike.omega
Stiu ca e Combat Zone dar asta parca era topic cu si despre Fan club Lada nicidecum BMW smile.gif
ozz86651
Eu nu inteleg, e asa greu cititul? Eu am spus STATISTICI de unde ai dedus "teste la 50kmh?".
Mike: Lada e vechiul BMW, se vede pe topicul asta. Are si RWD, fani care ii atribuie calitatati SF are, deci iaca, asemanarile apar biggrin.gif
Alexandru-Catalin91993
:coffee:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.