Help - Search - Members - Calendar
Full Version: octavia combi 4x4
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
antoniu83764
Salutare,
sunt un proaspat posesor de octavia, adica de ieri.
eram pregatit pentru o fabia noua si m-am capatat cu o octavia s-h. asta a fost sa fie. acum am o octavia combi 4x4 din 2000 1.9 tdi, 90 cp.
fostul proprietar nu mi-a dat foarte multe detalii despre maina. mi-a dat toate actele pe care le avea si el si s-a spalat pe maini. pana ajung in service la revizia periodica poate ma destupa si pe mine cineva sa aflu ce inseamna toate codurile de la optionale si cum e cu ce se mananca tractiunea integrala. multumesc
RUE
o masina buna!
cat ai dat pe ea?
a3des
Interesant mod de a cumpara o masina fara sa cunosti detaliile despre ea. Ai fost destul de curajos. Oricum sa o stapanesti sanatos.
DORU
Octavia Combi 4x4 TDI 90, masina lansata in 2000, echipare standard 2xairbag, Climatronic, ABS+EDS (diferential blocabil electronic, activ pana la 80km/h pt fiecare punte in parte) + EBD (distributia electronica a franarii), geamuri + oglinzi electrice, etc

Masinuta este OK, motorul fiabil, performantele sunt bune. Nu ai ASR+MSR+ESP, insa cuplajul Haldex te ajuta mult daca stii sa-l folosesti.
Tractiunea nu este integrala permanenta, ci nepermanenta, intervenind doar atunci cand tractiunea fata pierde aderenta.

Intrebari pt tine: masina are carte service? cati km si cati proprietari a avut? la cati bani ai luat-o?

Acum iti stau la dispozitie cu clarificari, tu pune doar intrebarile.
antoniu83764
masina are carte de service iar in bord arata 116000.
eu sunt al 3-lea proprietar. pe ultimul il cunosc bine si stiu ca a avut grija de ea. s-a intamplat sa o iau inainte de a pleca el in concediu si de aia nu am primit prea multe detalii despr masina. si nu am avut rabdare sa astept intoarcerea lui. masina se comporta excelent.
ce este cuplajul haldex si cum se foloseste?
pretul? 8000 in care a intrat si un set de cauciucuri de iarna.
Lucian72846
Pretul este ok , daca km de pe bord sunt reali . Trebuie insa sa stii sa o si folosesti . " ce este cuplajul Haldex si cum se foloseste ? " este un diferential si nu se foloseste , functioneaza zilnic !! Bafta .
RUE
cei care aveti 4x4 ati fost multumiti de transmisie si de ajutorul ei?
probleme?

pretul e f f bun, daca e nelovita si intretinere umana... esti un norocos.
Lucian72846
Fara probleme , transmisie excelenta , doar trebuie sa stii ce sa faci cu ea . Pe zapada si anvelope adecvate , nu are rival ! ( in segmentul ei normal )
DORU
Foarte utila pe zapada si carosabil ud. Condusul unui 4x4 fie el si Haldex, trebuie dobandit, adica sunt necesare experiente de viata reala...atentie, nu le provoca! Asta pana inveti cum reactioneaza masina...

P.S. Pret f bun, daca masina e in regula !
Vezi si www.haldex.com pt mai multe lamuriri !
antoniu83764
am fost cu ea la mare.a mers excelent. sunt foarte incantat de ea. dar... am intrat cu ea pe un teren alunecos si mi-a fugit spatele. mergeam chiar incet. masina era incarcata si terenul denivelat. nu am mai condus 4x4 si nu stiu daca e normal. daca are cineva de comentat astept sfaturi. multumesc
Lucian72846
Depinde cum ai reactionat si ce anvelope aveai !
Watcher
Antoniu, descrie mai pe larg experienta te rugam.
DORU
QUOTE(antoniu83764)
am fost cu ea la mare.a mers excelent. sunt foarte incantat de ea. dar... am intrat cu ea pe un teren alunecos si mi-a fugit spatele. mergeam chiar incet. masina era incarcata si terenul denivelat. nu am mai condus 4x4 si nu stiu daca e normal. daca are cineva de comentat astept sfaturi. multumesc


De acord cu Watcher...lipsa ESP-ului este o posibila cauza, insa si anvelopele sunt f importante in comportamentul rutier, poate cele mai importante...
antoniu83764
recunosc ca cauciucurile pe spate erau terminate. trebuia sa le schim inainte de a pleca dar nu am mai avut timp. acum le-am schimbat si sper sa nu mai fie nici o problema. sincer m-am bucurat ca e 4x4 in special pentru probleme de genul asta.
cand se incalta cu cauciucuri de iarna?
DORU
Atunci cand temperatura medie scade sub 7 grade Celsius...asta poate fi in noiembrie sau ianuarie...cert este ca daca trec deja 5 zile si se aplica regula de mai sus, le poti schimba pe cele de vara cu anvelope iarna.
Lucian72846
Obligatoriu la 4x4 , toate anvelopele de aceeasi dimensiune !
antoniu83764
mi-a adus cineva 2 cauciucuri marca nokian. 195/65/R15 XL 95T. am intrat pe site la producator si am vazut ca difera de cele din cartea tehnica 195/65/R15 91H doar la greutate. cele recomandate au 19.4 lb pe cand astea au 19.6. lasand la o parte ca sunt "all weather" si eu vreau sa le folosesc doar vara mai au o indicatie pentru pozitia unde se monteaza. pe fata sau spate. pana acum nu am mai intalnit acest lucru. astea sunt pentru spate si eu vreau sa le montez pe fata. stie cineva ce se poate intampla daca le folosesc asa?
DORU
Vinde-le si achizitioneaza 4 anvelope identice conform specificatiilor date de producator. De ce sa aflii pe propria piele ce se intampla daca montezi incorect niste gume? Nu uita, anvelopele fac dintr-o masina performanta o caruta daca sunt inadecvate!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.