Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Curea sau 'lant'?...Ford Focus 2002
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
xxxx83532
Salut!

Tocmai mi-am cumparat (de cca 2 saptamani) un Ford Focus 2002 (Dec. 2002...model 2003 cica..adus din Franta),
-motor: 1.8 TDDi Endura DI
-putere: 90 CP (66KW)
-nr km: 150.000,

si dupa cum mi se pare firesc am mers sa-i fac niste investigatii sa vad ce tre' schimbat (fiind o masina SH).
Am schimbat asa:
-ulei, filtru de ulei,
-filtru de aer,
-filtru de motorina,
-filtru de polen.

Dar cand am ajuns la 'courroie de distribution' m-am blocat...
In carte scrie ca tre' schimbata la 150.000 Km.
Mecanicul zice ca-i vorba de 3 curele:
1. Cureaua de distributie....la motor......care cica ar fi 'lant'
Aaaa ...am uitat sa va zic ca nu stiu nimic despre motoare, mecanica...etc biggrin.gif
2. Cureaua de distributie...la pompa de injectie care daca se rupe cica nu se intampla nimic grav (cum am tot citit...pistoane/supape sparte...)
3. Cureaua de la alternator,clima etc...care se vede si care ii OK...deocamdata

Deci ce tre' schimbat ? si la cati kilometri?

...va rog...astept sfaturi, orice fel de pareri (plusuri si minusuri, de ce tre' sa ma feresc etc.).

Va multumesc!

P.S. Promit, si sper ca, cu ajutorul dvs sa inv. mai multe
Dan27
mergi la reprezentanta si intreaba+2.nu are lant,ci e curea+rola,da costa putin un pic mai mult de 2 mil ambele
Mihai98076
Motorul asta are o distributie hibrida.Lant si curea.La un motor clasic (de Dacie) ai la vedere cureaua ,care trece de la arborele cotit,pe la pompa de apa si pe la alternator.Lantul trece de la arborele cotit ,sus in chiulasa la axa cu came.La Ford Lantul trece ca la Dacie iar cureaua la pompa de injectie. deci stai linistit
Mihai98076
Motorul asta are o distributie hibrida.Lant si curea.La un motor clasic (de Dacie) ai la vedere cureaua ,care trece de la arborele cotit,pe la pompa de apa si pe la alternator.Lantul trece de la arborele cotit ,sus in chiulasa la axa cu came.La Ford Lantul trece ca la Dacie iar cureaua la pompa de injectie. deci stai linistit
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.