Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Tuning Oltcit
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Engine
Alex4
Se pricepe la tuning de motor oltcit??
<BR>Sami zica shi mie cate ceva de marirea motorului (cp)
iulian3
Da se poate tuning la olcit....)).Dar cu tot tuningul nu se poate obtine performanta... deosebita. Ce fel de "marire a motorului"......???!!!! la ce te referi....?!
Daca motorul merge...lasal asa nu te apuca de tuning ca pierzi bani......faci risipa si nu faci mare lucru.. dar totul ramine la aprecierea ta.
Alex4
Iuliane care e treaba ... de curand am auzit ceva sigur ca pe oltcit se poate face motorul de 1600 cmc...hahaha.. da ai auzit bine......shi merge:))..da nu fac caterinca pe bune. Adika io ma refeream la mici modificari...cum ar fii shi toba mica daca se scoate se castiga 7 cai, carb de alfa33 30cai.
iulian3
Eu nu prea am avut masini cu motor mic in afara de o dacie....1300 in test toate peste 2000cc.La motor mic...nu stiu cit de semnificative vor fi rezultatele.Dar daca esti sigur ca merge....apucate de treaba! Eu iti urez SUCCES!!!!!!
Alex4
Multzumesc! Dar inca nu sunt sigur ca vreau lucrul astha ca o sa cam coste mult pistoanele ca trebuiesc facute la comanda shi costa 100-200$ buc, o sa consume mult shi io cum sunt talpangiu o ridic la 6000 de ture shi mie frica sa nu se sparga bloc motoru...tre sa mai vb cu mecanicu meu.Bafta.tu ce mashina ai????
iulian3
Aualeu!!!!!!! 6000rot/min!!!!!!!!!!eu nu ajung cu a mea acolo..la 6000rot/min e f mult...nu are rost..si ar urca consumul de miar deregla bugetul:)
mercedes190amg 2500cc,6 cyl,24valve
Alex4
Aseara am facut un preten cu dacia la o liniutza maxim 100 m . Lam luat cu 5 m da numai cu 1 a 6000 de ture
Varza lam facut . Nam trecut niciodata de 6000 de ture. AI mashina misto ...daca o aveam io paia nu cred cai dadeam mai mult de 3500 de ture. ))))))))))))))))))) Cred ca este beton
iulian3
De ce numai 3500rt/min... merge la 4500-5000 peste...nu re rost.La 4500 rt/min 1a,2a,3a si gata...are 150/ora.....a4a..nu apuc sa merg ca e nea gheorghe cu caruta sau vreun OZN cu 4 roti in fata si tre sa opresc... si timpenie.. sa opresti 267 cp pentru un "melc"!!!!!!
Gheorghe
Alex intraba si pe forum la autoshow.ro....sunt acolo cativa care au oltcit-urile tunate
Alex4
multzam gh. da sa sthii ca am citit ceva pe acolo sunt aberatzii .....adik sa ajungi cu oltcitu la 100 in 7,5 sec ?? hahah deja asta este prea de tot... un oltcit ajunge la 100 in 13 sec ..parca... nu imi aduc aminte bine dar tot pe acoo este...iar de la 13 la 7,5 e deja ceva supranatural. Nu pot sa ma loghez pe autoshow shi am lasato balta. Itzi multzumesc oricum.Bafta
Alex4
Iulian ))))))))) nu la astha mam referit, logic ca merge mai mult de 3500 de ture da tziam daca io as avea o masina daia dabia as merge cu usurel de tot )))))) cu mici exceptzii numai cand te seaca unii pe la stopurii ))))))))))) ca masinile lor sunt marfa... chestii dastea da in rest neeeeeeeeee mercedesu este o bijuterie ....chiar daca este din 80 ......shi sa fim seriosi un mercedes din 60 are mai mult confort decat o sa aibe o dacie de acu in 10 ani. )))))))))))))) Nam dreptate???!!! )))))))
Bafta...
iulian3
Da asa este..mercedesul e mai confortabil... al meu e din 93 si sunt multumit!Am fost la "North American Auto Show" in Detroit....Acolo am vazut masini pe cinste!si la bani grei!
iulian3
Alex!!!! aualeu!!!!!!!! care o scris...despre olcit ca .. 0-100km/h in 7 secunde si... Nu stiu zau!!!!!!!!!!!!!! cu motorul de olcit cu toate tuningurile existente pe pamint... Am citit si eu dar nu mai retin pe unde... parca tot "Autoshow" ca urca cu olcitul la a 3a cu 130km/h...sau cam asa ceva!
Al meu de 2500 in 6 cyl 24valve ...0-100km/h face 7,8-8sec.Sa scoata olcitul mai bine!!!!!???As vrea sa vad olcitul ala!!!!
iulian3
Merge si olcitul!Ca de altfel fiecare masina merge dupa capacitatea ei.
Alex4
Da iuliane oltcitu e mashina de formula 1..... shi io am oltcit...shi ma laud cu ea dar ma laud printre daciii nu printre mercedesurii shi BMW-uri....oricum e belea 7,5 sec...hmmmm maximum cat potzi ajunge cu un oltcit este de 10sec/100km dar ii faci cateva modif la motor shi ii schimbii carburatoru..ii pui de alfa33 shi ajungi cu greu la 10 sec.
Mie imi plac mashinile mai vechiutze ca o faci dupa cum itzi poftesthe inima.....iubesc la nebunie VW broscutza...shi pt viitor doresc sami achizitzionez una shi ii pun : scaune dupa confortu meu, jentzi (aleluia ca am loc sa pun jentzi de 16 ca merg fara sa tai nimik) din magneziu sau aluminiu, motor de 2000 cmc, bordu cum vreau io, vopsea shi tinichigie la fel dupa placu meu, shi merge de moare lumea......... shi nu cred ca cu toate asthea ajung la 4000$ fara mashina, numai tuningul. La 4000$ nu potzi satzi iei nici o supernova da broscutza nu comenteaza unu in fatza ta ( in afara de porche ) .....am auzit ca merg shi motoare de porche da cine are bani ))))))))))))
Cam astha-i planu meu de viitor....nu prea vreau un opel vectra... shi in plus banii ii dau in rate )))))))
iulian3
Alex iti urez BAFTA!!!!!!
Alex4
Multzumesc mult ... cred ca o sa imi trebuiasca ... Daca ai vreo parere, de ce vreau io sa fac, in completare itzi multzumesc anticipat daca ai scrio aici ))


[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-03-31 04:29 ]
FLORIN2
Alex.....Auzi .... mai vechiutze imi plac si mie dar cat mai vechiutze-vechiutze, pt ca asa cum ai zis le poti face multe si mai usor lucri la un motor clasic pe carburi decat la fuckin-injectionurile astea noi care mai scot si un sunet de scartait de usa. Chiar si eu am in plan 'niste' broscute mai clasice sa le fac si unele mai sport pt ca am vazut o poza cu un Bug taiat-decapotat cu motor de VETTE si arata pe dinafara misto, spuneai ca-i streamliner-cu o capota mare in spate(de fapt era tot una de fata) care ascundea un monstruos Chevy V8!!!!!si asta mi-a aratat ca si o broasca poate fi mortala.
Eu am doar un Ford Granada model I(model American, sunt cam rare pe la noi astea-am gasit doar 6 in tara), V6-2L din 75 berlina cu 2 usi si o motocicleta din razboi...............WANDERER nemteasca din 1939!!!!!din pacate doar cu motor de 98.
asa ca succes dar mai bine schimbati motorul cu totul pt ca la ce consum are Oltcitul nu merita nici un tuning(si fii sigur ca e mai ieftin sa-ti iei chiar o mica uzina de Golf de 1.1-1.3)!!!!
FLORIN2
Ia zi Iuliane ce varsta ai? si spune-ne ce afaceri faci, o reteta ceva de ai vizitat capitala motoarelor, de ai avut atatea peste 2L si acu ai AMGeu asta ca sa nu se mai chinuie Alex cu Oltcitu' lui si eu cu ale mele. Ca fiecare are idee cam ce sa faca si sa-si ia, dar daca nu are malai asta e, incearca fiecare un tuning, o castana ceva mai puternica.
Alex4
Florin itzi multzumesc.......shi ma bucur ca mai gasesc oameni ca tine. Dami shi mie un nr de tel sa mai vb in legatura cu broscutzele. AM nevoie de sfaturi.
iulian3
Florin deaga!!! ce sa zic... am 23 ani..... nu invirt nimik.... mai fac eu cite o invirteala.... de altfel ca tot rominul!smile.gif In rest lucrez pe 7 fronturi... Pt a putea face ceva tre sa te sbati..... sa umbli,sa muncesti,sa te consumi...
FLORIN2
ALEX ma poti gasi la 0256/185698 sau 0721.931.432 sau florin_cars@yahoo.com sau florin_cars@mail.com sau florin-cars@mail.com sau FlorinBelcea@masini.ro
N-a sa-ti ajunga ) Oricum eu ma chinui pt ca am gasit o gramada de masini vechi dar nu mai am bani, asta e. Si cand vad ca unii fut masinile si fac rahaturi din ele, Mor. Eu am cateva VW in plan dupa cum ti-am zis si astept sa fac banii sa le iau si trag din greu sa le ascund de ochii altora.....
FLORIN2
I U L I A N E bravo tie sa stii. si eu mai invart cate ceva dar nu chiestii prea mari. Dar pt 23 ani ai facut cam multe daca ai ajuns la Detroit chiar. Nu ai un site cu masinile tale actuale si defuncte?? ar trebui sa-ti faci. ai poze cu AMG ? poti trimite cateva la mailuile de mai sus? eu am un catalog despre AMG tau cred pe undeva prin teancurile mele de reviste-facem schimb?? Are V6 de 2.5l NU???
iulian3
V6 2500cc..... dar nu mai e in stare de functionare!!!! Avariat... Bloc motor spart,capota,arioi,faruri,radiatoar,parbriz,usa fata dreapta,brat fara dreapta,....... e nevoe de recarosare....
iulian3
Facem schimb.... Acum is bucuros... am gasit un c280 )) Is in tratative de pret....
FLORIN2
Da cum naiba ai reusit performanta asta?!?! Acum incerci sa faci si pe cascadoru? A iesit cam sifonata dupa cum ai spus.... Da masini mai interesante/sport nu-ti iei? Mai vechi, unicate pe carburatoare(cat mai multe), de ce? Alea sunt adevaratele MUSCLE CARS nu mertane noi cu electronica cat casa care dupa cum vezi nu te fereste de accidente(vezi AMG tau ). ma gandeam sa facem schimb de cataloage nu de masini............succes
Alex4
Florin am sa te sunt prin urmatoarele saptamani. Hmmmm io zic ca o sa imi iasa ce vreau io )) Sa ma ajute shi sa dea Domnu' sa imi fac masina visurilor mele. ))))))
iulian3
Florin cel mai nou ce iti pot da sunt pliantele care au fost la AUTOSHOW. Sunt majoritatea masinilor ce au fost prezentate.Modele 2003-2004.
FLORIN2
Nuuuu alea-s urate!!!!! Stii ca eu sunt cu antichitati. Ma gandeam ca poate iti trebuia catalogul meu pt AMG tau dar vreau chiestii interesante chiar de reparatii/restaurari, gen DO IT YOURSELF oricum masini vechi nu cachi noi. Mersi si iti urez noroc ca eu oricum nu am. Am descoperit in GRENADA mea niste rupturi de tapiterie la spatarele fata. pt ca aveam huse peste scaune!!! UFAAAA
FLORIN2
ALEX numai noroc, din pacate eu am MASINI ale visurilor mele. Ceea ce inseamna ca trebuie sa fac ce face IULIAN ca sa fac malai dar cine naiba stie ce face??? ca nu zice concret jmecheru. Cu banii ce-i baga el intr-un mertan nou eu imi cumpar vre-o 20 de masini si-mi mai raman bani sa le repar........................
iulian3
Ete na.... nu e chiar asa. Nu bag nimik in el inca...nu am bani de aruncat ...e mult de lurcu si nu va mai iesi cum trebuie.
PS ansamblul de fata e cocosat si ala... niciodata rotile din spate nu vor mai calca pe urma rotilor din fata!!! (nu vor mai fi paralele).Dar asta este...
Alex4
Florin am pierdut o bijuterie de mashina acum 2 luni de zile, un ford din '73 nu sthiu ce fel de model, motor 1600, original totul intretzinuta mashina era o papusa , era superba. Nu mai am cuvinte. Mashina era a unui vecin de al meu .......shi a vanduto cu 12 mil. Sa ma bat 2 saptamani dupa aceea ca nam cumparato io. Io am fost plecat shi nu am sthiu ca o vindea. Cand am venit mam ofticat de imi venea sa ma ucid ca era superba mashina. Era un V6. Nu avea nimik stricat mashina aia. Imi vine sa plang . Sunt noptzi in care nu pot sa dorm din cauza astha. UUUUFFFFFFFFFFFAAAAAAAAA
dan12
buna baietzi mi'am luat shi io o mashina mai veke, nu kiar ca ale voastre, dar ma rog ... din '84, e in stare bunicica, dar ar trebui sa mai bricolez cate ceva la ea, sa arate shi sa mearga k lumea .. problema ii ca nu prea ma pricep, shi nici o ograda n'am, unde s'o mai bibilesc. daca exista vre'un pasionat care sa ma primeasca shi pe mine ca "ucenic" sa'mi dea un semn la [email=dan@proXtu.com.]dan@proXtu.com.[/email] spor bafta
FLORIN2
ALEX la motor asa mic era clar europeana dar SIGUR nu era V6. V4 sau 4 in linie posibil pt ca FORD a facut V6 doar de la 2L in sus. Poate era un TAUNUS cu 2 faruri rotunde sau un CAPRI alt model nu putea fi din 73. Oricum merita!!!!!! Al meu e GRANADA dar nu avea 1600 ci de la 1700 in sus 2000, 2300, 2500, 2600, 2800, 3000 si 5000 V8 PERANA pt AFRICANI, dar pacat ca ai pierduto. Si eu am pierdut multe: un exemplu recent acu o luna s-a dat aici langa Timisoara un FORD ZODIAC din 63 cu motor de 6 in linie, mare ca cele americane cu 200$ !!!!! sa mor de ciuda nu alta. Asta e cand viata trece pe langa noi si nu avem bani........................ca IULIAN PS Cauta-ma pe mail macar sa mai conversam. cauta-le pe forum am multe.
FLORIN2
IULIAN eu m-am referit la C 280-ul pe care vrei sa il iei, de el ziceam ca imi pot lua o groaza de masini nu la epava AMG.
iulian3
Fiecare cum crede.... eu totusi visez la un LINCOLN LS..... dar... mai e pina atunci... e un vis ceea ce nu stiu daca imi va deveni realitate...
iulian3
Si apropo de bani....... acum ii ai in mina si acum zboara.Nu au nici o valoare.Babni nu asduk fericirea... ci creaza multe probleme.
Alex4
Florin am numaru parca shi am sa te sun sa vb florin dar nu zilele asthea cred ca peste o saptamana ca miam uitat telef acasa shi io sunt in la munte. hmmmmm
FLORIN2
eshti la munte si cu internetul de unde??? TZAPP MOBIL cumva?? Da atunci cum n-ai telefon?? Strange things happens out there E oricum m-ai sunat, ne mai auzim noi.
Alex4
Mah am fost la sinaia! Apropo exista shi pe acolo sali de internet ca doar nu sunt de la tara....... shi telefonul mi lam uitat acasa shi cand team sunat ajunsesem acasa.... ce e asa greu???? )))))))))))))) sorry
iulian3
Mahhhh tot nu ai inteles ca FLORIN e cu 2 perechi de coaie!!!????
Alex4
Iulian cred ca inteleg mai greu )))
Stefan4
Alex, am vazut la un mecanic un Oltcit caruia ii pusese 2 carbelitoare CARFIL-SOLEX si (nu stiu cum) le sincronizase. A mai pomenit el ceva de ras chiuloase... Oricum, daca ai bani si timp si ceva documentatie, din boxer Oltcit+injectie BMW 316 '86+filtru aer camion poti sa faci o adevarata bestie. Repet: BANI, TIMP+PASIUNE
...si pe unde o sa mergi cu tarabuta aia?...
Alex4
Mai rupt in doua. Hmmmm cu injectzie de BMW.......curios ..nu pot sa imi dau seama ..dar..... Dami mai multe lamuriri plzzzz.
De gasit se gaseste pe unde sa merg, oricum la noi au facut toate drumurile 100% beton .
Ady1
Bai aici e doar 2 men show?
Dan21
Ce-mi puteti spune despre un
Opel Bavaria ?
Dupa forma caroseriei, este fabricat inainte
de 1940.
Am vazut masina scoasa la vanzare,
2 usi culoare neagra.
popa
am un prieten care are un 11 rm si sa imbatat odata si a rupt masina cu a 2 a pina la 110 motorul nu a avut nimic dar i sa rupt o planetara deci daca se aude un tacanit intre volan si scaun totul e posibil
Sacaz
de ceva tuning exterior la oltcit nu se aude? vreau sa imi pun si eu la al meu un carb de alfa33... dar pana atunci caut niste spoilere(fata+spate+praguri), nu stiti pe unde gasesc?
ciprian7
Salut, tuturor! Caut un motor de VW Passat, model 1996, 1.8T pe benzina, 150 CP.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.