Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Grecia vs Turcia
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Vacante si calatorii
Dragos75034
Care tara vi se pare cea mai frumoasa dintre cele 2?
Unde preferati sa mergeti in concediu?In Turcia sau in Grecia?Sustineti de ce.
Daca ati fost unde vi s a parut mai civilizat??
T u d o r
In turcia, cauta niste oferte prin Antalia, la all inclusive. Daca-ti permiti, vezi la hotelurile de 4 sau 5 stele, pentru 2 persoane nu sare de 1000 euro biletul de 9 zile. Te asigur ca nu vei regreta.
Arheopterix
Insulele Grecesti sunt mai frumoase si interesante.
Daca e vorba de continent,prefer Turcia.
ivghenie74744
nu e buna comparatia. in grecia turismul este foarte dezvoltat predomina noul in afara de ruinele antice. in turcia si nu vorbim ici de antalia unde e mai scump decat face ci de litoralul de la marea neagra plus centrul turciei e cu totul deosebit , nou ptr europenii din noi, timpul acolo merge mult mai incet in alt ritm,cultura orientala este extraordinara cand ajungi la ea acolo unde nu a fost amestecata cu modernul.parerea mea daca vreti ceva nou mergeti in nordul sau centrul turciei face toti banii daca vreti doar sa va relaxati mergeti in grecia
Watcher
Dintr-o suma de experiente si povesti auzite eu nu sunt de acord ca daca vrei sa te relaxezi sa mergi in Grecia. Deoarece calitatea serviciilor este MULT sub Turcia la aceiasi bani. Adica turcii te cam pupa pe toate partile, in schimb in grecia platesti supliment pentru A/C si cand ajungi acolo iti zice ca da ,ai platiti dar aparatul primeste curent doar intre ora 1700 si 0500. Uite asa! Sau mancarea de la 5* AllInclusive este aat de proasta (intentionat) incat te duci sa mananci la restaurante...

Un prieten are o gluma pe tema diferentelor de servicii:
TR: Vreau o bere. / Vreti sa vin in piscina langa Dvs sa v-o aduc sau o pun pe marginea piscinei sau o pun lanag sezlong?
GR: Vreau o bere. / Nu vii sa ti-o iei ?

De vizitat ai destule de vazut si in Grecia. Se spune ca Insula Rodos ar fi cea mai recomandabila optiune in GR.
M A R K
In Grecia te duci pentru vizitat Meteore..Atena..
In Turcia pentru odihna si servicii hoteliere super.
Mai civilizati sunt totusi grecii chiar daca sunt mai reci.Sunt mai disciplinati decat turcii..
Dragos75034
Merci la toti pentru sfaturi.Am ales Grecia.Plec pe 27 august .
CRG
Felicitari pentru alegere. N-am fost in Grecia, dar pot sa spun ca n-o sa mai merg in Turcia...

ce-i drept, a fost ceva luat la "last minute" in Bodrum.

Turcii mai au de invatat, mai ales la capitolul educatie si in general la atitudine fata de sexul frumos.. :bash:
Arheopterix
Poti da mai multe detalii?
CRG
pai stim cu totii care e atitudinea islamicilor fata de femei, considerate niste animale de casa de altfel.

concret, seful de restaurant i-a spus nevesti-mii sa puna ceva pe ea (avea doar o esarfa si costumul de baie, hotelul fiind pe malul marii, deci chiar langa plaja).... nu eram si eu acolo in momentul respectiv.
Watcher
Cred ca nu ai dreptate cu problema asta.Eu am fost in Tunisia si citisem inainte despre problema asta: la ei femeile fac baie imbracate, iar pe plajele publice POLITIA te roaga sa iti pui sutienul la loc daca faci topless. Stiind dinainte nu ne-am socat.

Ar fi o problema daca tot restul lumii era dezbracat si doar sotiei tale i-au cerut, sau daca ar fi fluierat-o sau daca ar fi facut comentarii de genul 'la cum arati mai bine te imbraci', dar numai pentru ca religia lor e altfel, nu mi se pare stresant sa te roage sa gte acoperi. Si la noi al tara lumea te 'stucheste' daca esti debracata...

QUOTE(CRG)
pai stim cu totii care e atitudinea islamicilor fata de femei, considerate niste animale de casa de altfel.

Si eu zveam impresia asta, si inca nu sunt gata sa trec la islamism smile.gif DAR nu e chiar asa. Adica femeia are sarcini si indatoriri, dar are si multe drepturi. In multe tari arabe o sa vezi ca femeile merg cu masina cea mai buna din familie, in cazul divortului primesc ceva de genul 70% din avere, obligatoriu casa, etc. Politia nu opreste noaptea masinile conduse de femei indiferent ce fac, in unele tari nici macar masinile in care este o femeie...
RUE
mai ales in multe state arabe dar si in alte locuri femeia este un nimic...
barbatul are dreptul de viata asupra ei.
pana si la noi exista astfel de mentalitati bolnave si sunt f multe care se desconsidera.
incearca sa citesti ce povestesc unele romance maritate cu cetateni arabi si care merg la ei in tara.
vma
Este Luni 07.08.2006 ora 16:50. Frate-miu a plecat de sambata la ora 11 dimineata spre Grecia. Inca nu are cazare acolo desi a plecat cu autocar cu firma de turism. Nu pot sa vb prea mult cu el la telefon ca se intrerupoe foarte des deci nu stiu exact a cui este vina. Este decis sa dea in judecata firma de turism cand se intoarce. Este acolo in autocar de 2 zile jumate impreuna cu nevasta si fetita lor de 4 ani :bash:
Arheopterix
QUOTE(CRG)
pai stim cu totii care e atitudinea islamicilor fata de femei, considerate niste animale de casa de altfel.

concret, seful de restaurant i-a spus nevesti-mii sa puna ceva pe ea (avea doar o esarfa si costumul de baie, hotelul fiind pe malul marii, deci chiar langa plaja).... nu eram si eu acolo in momentul respectiv.


Ciudat...
Am fost la Bodrum in 2002 si 2003,sotia mea a facut topless pe plaje ,unde erau multe femei in aceasi ipostaza,chiar si localnice.Nu a fost nici o problema chiar cand a fost singura.
Poate ai prins un loc mai habodnic...
madalina
sunt femeie si sunt si feminista, dar sa mergi la restaurant in costum de baie, indiferent ca esti femeie sau barbat, nu mi se pare ok, indiferent de religie.

accept costumul de baie pe plaja si pe terasele unde nu se manaca de pe malul marii.

fac topless cateodata, dar nu mi se pare ok ca indiferent de loc sa poti face topless. sunt copii pe plaja, totusi.
Arheopterix
Madalina,
Nu sunt on topic,dar vreau sa te intreb de mult:Cine e cainele di imaginea asociata?
E o poza oarecare,sau un membru al familiei?
Oricum are urechi f. mari.
Arheopterix
Apropo de facut plaje in costum "mai lejer".
Eram in Creta ,pe o plaje superba numita Vai.
Ne-am catarat pe un deal si am coborat intr-o laguna parca din povesti.
Eram singuri.
Deodata vin o pereche de nordici,de cca 50-60 de ani.
S-au dezbracat in pielea goala ,si au inceput sa se scalde in mare.
Ne-a pierit tot cheful si am plecat.... :puke:
madalina
e catelul meu, tano, un pinscher pitic (miniature pinscher).

am explicat asta in mai multe locuri pe forum.
Arheopterix
Ok,
Merci.
Oricum sunt destul de nou.
Parca din Pincher s-a format Dobermanul....
CRG
Madalina, totul se intampla la mare...

nu la "Casa di David"..

si mai era si restaurantul hotelului unde eram cazati, ea luand pranzul. Sa ma gandesc: trebuia sa vina de pe plaja, sa tranziteze restaurantul hotelului, sa mearga in camera sa se schimbe (eventual si cu un voal pe ochi blink.gif ) si apoi bineinteles sa mearga la masa, dupa care sa mearga inapoi in camera sa se schimbe.. hmmm..
Watcher
Say sa isi ia in geanta de plaja o rochie lunga de vara, usoara si subtire pe care sa o tina pe ea de la plaja la restaurant si inapoi wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.