Help - Search - Members - Calendar
Full Version: masina sh pana in 10000E(golf, skoda, focus)
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
valy83459
Noroc!

As vrea sa-mi iau o masina sh de maxim 10000E (eventual inca 1000 pentru a o pune la punct).
La ce m-am oprit dupa multe cautari ar fi golf 4, skoda octavia 1 sau chiar si un focus.
Am de gand sa conduc mult mai mult in afara orasului decat in oras.
Nu vreau sa o tin foarte mult(3-4 ani, deci conteaza si valoare de revanzare) si nici sa cheltui foarte mult cu ea(de exemplu un mondeo mi se pare un pic cam greutz de intretinut d.p.d.v al costurilor..., la fel si renault-urile).
Va rog sa ma sfatuiti in legatura cu urmatoarele:
masina (plusuri si minusuri pentru cele 3)
motorul(benzina sau motorina avand in vedere ca la sh nu mai sunt aceleasi diferente de pret ca la cele noi.)
daca sa o aduc din germania sau sa o iau din romania(avand in vedere ca s-au cam dublat taxele la vama din iulie). daca e sa o iau din romania ce targuri auto imi recomandati?
Poate aveti si alte masini in minte dar as vrea sa fie fiabile, valoare de revanzare buna, si din echipare sa nu lipseasca cat mai multe airbaguri smile.gif , ESP, ABS, clima si motor de 90-100 cp minim.
Merci mult
dan83511
am vazut ca te pricepi la masini..ce sati recomnad eu,,in primu rand sa nu cumperi din salaj..acolo sunt nistea leasinguri fffff bune,dar multi nu stiu ca alea sunt taxiuri aduse de afara si revopsite si puse pe calc de le da km inapoi.multi nu stiu lucru asta.daca e sati cumperi din tara si ti se pare suspect sa nu uiti sa intrebi de procura de la inerpol..exista si asa ceva,adik un act ca masina nu e data in consemn.la 10.000 iti iei un focus din 2004 frumusel si impecabil..credema.si skoda la fel.iti iei skoda deti pica ochii din 2002 asa.ai putea sati mai iei si un renault laguna...sau un golv....laguna cel putin e preferata mea..e belea de masina..pe langa acestea ai putea sati mai iei o bora sau un pasat.la banii astia care ii ai u sa nu cumva sati iei teapa..credema poti sati iei masina..de masina.un pasat iar e bun din 2000 impecabil il iei la bani tai.si e usor de intretinut,masina nemteasca ramane masina pe viata.consum mic...si o vinzi si apoi cu un pret bun.dar cea mai buna masina de revanzare e golfu.aia isi mentine f mult pretu in caz de e intretinuta.
ai grija ca multe sunt cioarde[adik furate]
bafta
DORU
La banii tai, poti lua ceva din 2001-2002 sigur. Punctual:

- vrei spatiu, Octavia 1. Vrei platforma tehnica sportiva, Focus. Vrei aceeasi platforma tehnica ca la Octi 1 insa fara portbagaj mare, Golf 4
- masina SH are destui km, recomand de aceea benzina (oricum mergi extraurban, deci consum implicit mai mic) si nu motorina
- Germania sau RO? Ei bine, fa calcule si vezi cum iesi mai bine. Iti spun numai ca daca vei cauta asiduu, gasesti si la noi masini intretinute (mai putine, dar sunt! >> ma gandesc la cele vandute de mine si nu oi fi singurul care tine la masina lui). Insa nu din targuri, ci de pe site-urile de profil de pe net, sunt minim 10 bogate in oferte SH.
- dpdv al dotarilor, clasamentul e cam Golf 4, Octi 1 si Focus. Acum depinde, poti lua 2 airbag insa masina f intretinuta sau all airbag si rupta.

Bafta!
AlexTM
Golf 4 si Octavia 1 sint cam la fel la preturi. Golf-ul e mic, mai usor manevrabil, consum ceva mai putin (presupun, ca doar e masina mai mica)
Octavia in schimb are un portbagaj imens smile.gif
Si eu iti recomand pe benzina, la banii astia gasesti in Germania o masina din 2001-2002 cu putini kilometri (50 - 60 mii)
valy83459
ce site-uri stiti, afara de masini.ro, autovit.ro, bestauto.ro? ca sincer sa fiu nu prea am gasit pe aceste site-uri ce cautam... adica am gasit ceva ceva, dar foarte putine si imprastiate prin toata tara. de asta as fi preferat un targ ceva.
dintre cele 3 variante ale mele care e cea mai fiabila si care are cele mai mici costuri de intretinere?(mi-a mai venit in minte o masina, un volvo s40 sau v40-are dotari super misto si mi se pare fiabila. ce parere aveti?)
DORU
Despre acele modele de Volvo - NU.
Exista Neogen... si sa stii ca Google iti gaseste o multime, daca dai cautare dupa "anunturi auto", + SH sau vanzari auto, etc
CPI
Piese de Volvo nu gasesti la reprezentanta. Sta masina pe bara cite 2 saptamini cam pentru orice defectiune :evil: Si nu doar S40, eu vorbesc si de S60 si de XC90 (care se mai si strica f.f. des)

SH ia-ti un model de care vezi multe pe strada si pentru care gasesti piese de schimb la multe magazine - VW, Opel, Ford imi vin in minte in primul rind.

Cristi
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.