Help - Search - Members - Calendar
Full Version: masini inmatriculate in strainatate
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
G e o r g e
se da urmatoarea problema :

- o masina straina
- proprietar strain
- cum , cat , cand , si de ce are voie sa circule in romania .


un numar de lege ar fi nemaipomenit . mersi
CipponeG
Ce pot sa spun e ca o masina straina adica inmatriculata in Serbia cu proprietar roman dar care lucra tot in Serbia avea voie sa stea 6 luni in tara!! Si de fiecare data cand statea mai mult in Romania trebuia sa dea o fuga la Giurgiu sa iasa si sa intre in tara!!
Skywalker
Ca turist maxim 90 zile de la data intrarii masinii in Ro (carte verde valabila, VT la zi, asigurare, toate platite in tara in care masina este inmatriculata).
daca este rezident in Romania atunci maxim 6 luni pentru a se putea "demonstra" ca masina nu a fost instrainata iar proprietarul s-a intors bine merci in tara lui, actele fiind cele de mai sus
ivghenie74744
O.G. nr.195 12 dec. 2002 publicata in M.O.partea 1 nr. 958 din 28 decembrie 2002. sectiunea a-6-a articolele 74-75 circulatia auto. in trafic international . in rezumat ptr. cei care nu au acces la ea :auto. inmatriculate in alte state pot circula in RO numai in perioada cat sunt asigurate pt cazurile de raspundere civila in cazul accidentelor.persoanele straine au drept de conducere nelimitat daca au permisul eliberat de statele membre ale conventiei rutiere daca nu atunci trebuie permis international. beer.gif
Coco44464
As vrea sa cumpar o masina inmatriculata in UE de la un tip de la noi.
daca o iau pot circula cu ea in Romania fara sa o inscriu aici si daca da
in ce conditii?

va multumesc .
Cristi2
dupa cate stiu eu, poti circula 3 luni.
poate lucrurile se vor mai schimba dupa ce intram in UE.
lca83455
si eu sunt curios daca se poate circula. si dupa 3 luni ce faci cu masina? o arunci la gunoi? multumesc
Cristi2
dupa 3 luni trebuie sa iesi din tara.
Skywalker
Ha ha ha ha masina cu numere straine?!!!! care sa circule perfect legal in Romania.
Pai in primul rand va trebui sa fi proprietarul ei sau sa ai dreputul de a circula cu ea aici, sa platesti asigurarea obligatorie in tara de origine, sa platesti cartea verde asta pana la momentul aderarii, dupa aderare nu stiu exact.
lca83455
Am si eu o nelamurire. ma poate ajuta cineva? Vreau sa imi iau o masina din 98. Are numere straine. Nu prea vreau sa ma complic cu inmatriculari si alte lucruri. Proprietarul are masina de ceva vreme. Pot sa circul cu ea pe strada? chiar nu ma intereseaza sa fie inmatriculata ci doar sa meg cu ea fara sa ma opreasca politia. care e treaba cu numerele rosii? va rog mult lamuriti-ma si pe mine. multumesc
adi.mitrea
Sfatul meu... nu te urca in masina aia pentru ca poti face inchisoare pentru conducerea unui autovehicul neinmatriculat.

Treaba sta in felul urmator: daca masina are numere de strainatate, proprietarul este obligat sa iasa cu masina din tara, o data la sase luni, pentru macar cinci minute. Nu stiu exact care sunt prevederile legale dar o prietena de-a mea a condus un BMW 525i din 1991, cu numere de Germania, cumparat de prietenul ei (fara acte) de la un alt roman. Acesta din urma i-a dat asigurari ca masina este in ordine, iar ea si prietenul ei, creduli, au folosit masina.

BMW-ul nu avea RCA, iar cand i-a oprit politia au aflat ca masina fusese radiata in luna martie, anul curent, de posesorul din Germania. Deci a condus o masina care nu exista si la urma urmei poate fi furata. Acum incearca sa-i convinga pe politisti ca nu stiau lucrurile astea si ca sunt nevinovati. Nici pe mine nu m-ar convinge stiind ca masina in care ma urc trebuie sa aiba musai RCA. In cel mai bun caz vor scapa cu o amenda usturatoare.

Numerele rosii, adica inmatriculare temporara, au menirea de a te putea lasa sa circuli cu masina pentru 30 de zile. In timpul asta iti iei numerele definitive. Numerele provizorii nu sunt neaparat obligatorii, numai ca pentru a folosi masina imediat ai nevoie de inmatriculare... si cum numerele definitive sunt gata cam in doua saptamani, solutia ramasa sunt placutele rosii.
lca83455
http://www.autovit.ro/html/5/1/8/5/385185.php

Am pus aici linkul cu masina. Multumes mult adi pentru raspuns. ce zici de ce scrie in anuntul dat de proprietar. multumesc inca odata.
TDiFan
Intreaba-l pe proprietar ce cod de motor este si daca se regaseste aici masina poate fi inmatriculata.
ivghenie74744
acum trei patru ani m a oprit politia ptr control de rutina,era luni dimineata la ora 7:40, aveam un cielo cu nr rosii care expirasera de doua zile. nu am putut "rezolva" nimic, m a dat prin statie si a aflat ca sunt expirate nr.mi a facut dosar penal si dupa o luna am primit NUP si 120 ron amenda administrativa , asta cu interventii, initial a cerut 1.6 ani cu suspendare dar am avut noroc si am scapat fara cazier. atentie deci nu te juca cu nr expirate, nu e de glumit.
lca83455
poi bun. si daca proprietarul de la care o achizitioneaza omu' o are si el de inca trei luni atunci ce se face? sa iasa cu ea din tara mere? Traim in romania si nu ma mai surprinde nimik
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.