Help - Search - Members - Calendar
Full Version: inmatriculare masini euro 2
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
lca83455
Salutare! Sunt nou pe acest forum, dar mi se pare interesant. Nelamurirea pe care o am este urmatoarea. Vreau sa-mi cumpar un audi A6 din 98, dar are numere straine. Proprietarul spune ca pot sa-l inmatriculez dupa 1 august cu noua lege care o sa apara. As dori sa stiu daca intr-adevar pot sa-l inmatriculez, sau doar dupa 1 ianuarie 2007. As dori sa mai stiu daca il cumpar pot sa circul cu el pe strada cu numere straine fara sa am probleme? Adica e legal sau doar o iau sa ma uit la ea si astptand 2007? va multumesc.
vick
si eu as vrea sa aflu raspunsuri la aceasta intrebare, legata de legea care permite inmatricularea autovehiculelor cu Euro 2 dupa 1 august 2006...

Multumesc
Cristi2
eu zic ca va trebui sa astepti 1 ianuarie 2007.
nici macar asta 100%. oricum, va trebui sa platesti, tot ce-i posibil, o taxa consistenta.
lca83455
si nici macar cu numere straine nu pot circula? nu ma intereseaza foarte mult ce e scris pe placutele de inmatriculare ci mai mult daca pot sa ma plimb cu ea sau nu. multumesc
CatalinKRK
Cu siguranta 01.01.2007 si asta cred ca numai daca intram in UE (desi codul fiscal e deja aprobat).
ivghenie74744
acelasi lucru il sustinea astazi o cunostinta, si anume ca se pot inmatricula masini in tara sub euro 3. de aceea s ar fi marit si taxele vamale . nu stiti de unde se poate afla ceva sigur?
Cristi2
la orice comisionar vamal.
viorel83337
Deocamdata ... legea la care faceti referire este doar...un proiect...din cate cunosc...asa ca va trebui sa mai astepti pana la 01.01.2007...cand se pare pentru a importa o astfel de masina EURO 2 ... si nu numai ,guvernantii pregatesc o ...taxa de inmatriculare care va fi stabilita in functei de vechimea masinii,capacitate cilindrica...e.t.c....
CatalinKRK
Taxa e deja aprobata prin noul cod fiscal, va aparea in curand si in MO...
TDiFan
Cand apare in MO cei care aveti acces puteti pune o copie scanata? Multumim.
BORDEIANU83716
@TDiFan ti-am trimis un msg pe mp!
Max84805
Sa iti iei masina euro 2 cam costa... daca e adevarat chestia asta, ca va fi taxa de mediu din 2007... mai jos ai link la un calculator de taxe de mediu pe care l-am gasit pe net

http://autoclick.ro/modules.php?name=Utile...alculator_mediu

Un euro 2, mai vechi de 6 ani, la 1600 cmc are 3000 de euro taxe :bash:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.