Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cum treci o masina sh de pe firma in proprietate personala?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
alin80898
salut.intentionez sa cumpar o masina din belgia si un prieten mi-a spus ca e mai bine sa caut pe cineva care are firma si ma lasa sa o pun pe firma lui, ca sa platesc mai putin vama.cum se face exact chestia asta?inteleg ca se plateste vama dupa factura si a zis ca vom face factura pe o suma mica in belgia.dupa aceea cum transfer masina in proprietate privata?adica ma intereseaza sa nu aiba legatura cu firma si sa aiba nr normale gen, BH-23-JGT(de exemplu).ce costuri mai apar?a mai facut cineva asa???
Ghita A.
Nu vei plati mai putine taxe, doar ca acele cheltuieli pot fi deduse (tva-ul) din activitatea curenta a firmei. Deci trebuie sa gasesti pe cineva dispus sa iti ramburseze macar partial TVA-ul, ca sa faci o afacere. Altfel nu e nici o afacere, decat ca inmatricularile si impozitul pe masini e mai mare la firma decat la pf (deci e naspa pt tine).
Trecerea in proprietate privata se face prin facturarea de catre firma catre tine a masinii la o valoare pe care o stabiliti voi. Totusi pt cel cu firma nu este recomandat sa factureze la o valoare mult mai mica, imediat dupa cumparare -decat daca e firma fantoma - din cauze de Garda Financiara.
Oricum va avea numere normale, cele "anormale" se dau pt achizitionarile in leasing.
alin80898
multumesc mult pt raspuns.nu vreau complicatii si dureri de cap.nu inteleg de ce mi-a prezentat varianta asta daca nu e profitabila.ideea era sa platesc mai putin la taxe catre stat.parerea ta e ca nu merita, nu?adica nu ies in castig cu nimic?el imi zicea ca e in avantajul meu.poti sa-mi dai un exemplu clar ca sa inteleg mai bine rationamentul la varianta asta?merci.
Cristi2
mai, faci o intelegere cu cineva de extrema incredere care are o firma.
probabil contra unui comision, iti va returna dupa un timp TVA-ul platiti de tine.
dar cum s-a mai spus, asigurarea si impozitele sint mai mari.
in mod normal, tipul cu firma trebuie sa astepte 4 ani pentru ca masina sa se amortizeze, iar apoi sa ti-o vanda tie la un pret simbolic.
altfel, trebuie sa adauge TVA la pretul masinii, care va apare pe factura de vanzare catre tine.
iar ala trebuie platit (inapoi) la stat.
alin80898
am inteles.el imi zicea ca e simplu, ca mai pierd 100E ca face licitatie sau ceva de genul asta.nu am intrat in detalii pt ca nu m-a interesat de la inceput, dar tentatia de a scapa cu ceva mai ieftin la taxe era mare si de aceea am zis sa va intreb si pe voi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.