Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Turism cu Lada
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Lada
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Horia49540
Salut!

In primul rand va spun ca din capul locului eu nu mi-am luat masina doar pentru a merge prin oras, ci mai ales pentru a calatori (hobby-ul meu de altfel).
Anul trecut am facut un tur superb prin Apuseni, Moldova excelent, vreo 2000 km in care masina a mers foarte bine.
Anul acesta am plecat iarasi la inceputul lui august, dar nu m-am mai dus prin Moldova, caci au fost inundatiile acelea, asa ca am ales ruta:
Bucuresti-Pitesti-Curtea de Arges-Transfagarasan-Sibiu-Alba Iulia-Turda-Cluj-Beclean-Cosbuc-Viseul de Sus-Sapanta-Baia Mare-Cluj-Alba Iulia-Sebes-Hunedoara-Sebes-Sibiu-Transfagarasan-Curtea de Arges-Pitesti-Bucuresti
in total 1874 km!
din pacate, m-am cam intors pe unde plecasel(Cluj,Alba) caci ploile si furtunile m-au impiedicat sa mai stau prin Ardeal)
dar Transfagarasanul l-am facut intentionat de doua ori, in ambele sensuri beer.gif
e suuuuperb! la ducere am fost prin stanga lacului Vidraru, pe drumul forestier, iar la intoarcere pe drumul de asfalt
a urcat masina excelent, pe langa Dacii care fierbeau si care chiar "nefierte" nu se tineau dupa mine; rar era nevoie de viteza a doua (la ace de par doar:)
iar pe drumul forestier depaseam tot ce prindeam: opel, mercedes, ce bine e! :bandit:
am facut etape de 4-500 km pe zi (recordul a fost penultima zi: Baia Mare-Cluj-Alba-Sebes-Hunedoara, si pentru ca campingul la Hunedoara era nasol, am mai bagat si Hunedoara-Sebes-Sibiu!, si 90% din drum pe ploaie torentiala)
pe autostrada al tinut- numai in 120-140 km/h beer.gif
dar in Curtea de Arges m-au prins inundatiile si am fost blocat 1 ora:(
am trecut prin mal cu pietre de bubuia masina pe dedesubt (erau asa mari ca pana si lada lovea de ele!), dar nu s-a stricat absolut nimic! iar unul cu dacia si-a spart ceva pe la suspensii, saracul:(
consumul a fost chiar ok, 8 itri %, tinand cont ca am mers pe drumuri de munte, la urcare pe Transfagarasan a fost 9,5%, iar dinspre Sibiu pe Trans a fost 7,5%
bag si niste poze
si drum bun tutoror!
Adrian52125
Pai vezi asta spun si eu.Lada e perfecta pentru drumuri lungi si grele fiind facuta sa reziste drumurilor din Siberia.Nu stiu daca Lada 111 e la fel dar astea gen Jiguli-Fiat124 sunt draci.De asta mai vreau una.
Horia49540
nu mai pomeniti de lazile astea noi, 110 sau 111 sau cum or fi
ieri am avut ocazia sa stau intr-o lada 111 din 2002, 37 000 km...era vai de mama ei, capitonajul din imitatie de piele de la schimbatorul de viteze era rupt, iar schimbatorul era la fel de varza ca la o dacie obosita...
iar pedala de ambreiaj scartaia si avea o cursa imprecisa de ziceai ca e pe perna de aer :bash:
iar intr-un loc la o imbinare de doua table unde era si dat cu solutie anticoroziva, (pe langa capota, nu sub masina!) incepuse rugina...NEPERMIS pentru o masina de trei ani...
am mai auzit ca in Franta unuia cu asa o masina i-a luat foc alternatorul in mers (care e acelasi cu cel de pe Samara)
parerea mea e ca nu ii ajunge unei Lada din 1978-82 nici pana la genunchi :boxing:
andrei27237
am fost si eu intr-un tur al romaniei cu laditza....

baia mare- reghin - borsec - lacul ivorul muntelui- bicaz- pt neamt - bacau- si all the way pana la mare,de acolo, ploiesti,brasov,poiana,castelul bran,(transfagarasanul era inchis sad.gif ) valea oltului , sibiu, turda cluj satu mare baia mare....

2.300 km nici o pb consumul nu l-am facut dar am avut senzatia ca e f ok.


buna masina si totusi e din '79....
Horia49540
:boxing: intr-adevar super masina
si super tur beer.gif
felicitari si la mai mare biggrin.gif
Adrian52125
UAU.Nu am stiut ca noua Lada e atat de proasta.Deh,s-a intimplat si la ei ce s-a intimplat si la noi dupa caderea comunistilor.S-au bagat piese de calitate proasta.La fel si la noi.Dacia 1300 a noastra din 1973 mergea ca unsa la 130.000km cu setul ei vechi.Cum l-am schimbat dupa revolutie(nu eu) adio.Se strica din metru in metru.La fel si Oltcit.Un unchi are un Oltcit 11 din '86 si merge la fix.Alea de dupa revolutie (Oltena) vai de ele.Asta e economia de piata.Se fac lucruri proaste sa se strice repede ca omul sa cumpere altele.Lada 1200-1500 pina la 2106 au fost masini foarte bune.De la 2107 in sus...De ce?Pentru ca au inlocuit piese bune cu altele proaste.Una din fier cu alta din plastic s.a.m.d.In rest mergeam la Crevedia saptamina trecuta si la marginea drumului un Logan cu numere rosii stricat.Eu as fi murit sa am masina noua si sa ramin in pana la un drum asa scurt.Buc.-Crevedia vreo 20 KM.Pina la urma mai e si dupa noroc.Ca te lasa si Mercedes-ul in drum daca crapa vreo piesa.Asa e cu masinile.Dar la noi in Romania la drumurile noastre Lada,ZAZ,LUAZ,Dacia,Oltcit,Moscvich sunt cele mai bune.Alea rusesti pentru ca sunt facute sa reziste la drumuri grele si lungi si sunt usor de reparat,iar cele romanesti sunt usor de reparat si sunt si ieftin de intretinut.
Horia49540
asa este, din pacate
noile masini nu mai sunt ce au fost stramosii lor bicycle.gif
si unul din cele mai bune exemple este Land Rover Defender: mai rar masina de teren moderna care sa-i tina piept :boxing:
cat despre lada, dacia si altele, intr-adevar erau mult mai bune inainte
cel putin la lada eu sunt foooarte nemultumit de calitatea pieselor noi :evil:
e bine ca nu se strica prea usor si nu prea ai nevoie de piese noi beer.gif
doar benzina sa ai si...drum (calitatea acestuia nu prea conteaza ha ha :wave: :boxing: )
a propos, in brosura de lada scrie: conceputa pentru a rula pe orice fel de drum, cu exceptia campului arat beer.gif
desi, daca iti incordezi puterile... :boxing: :boxing: :boxing:
Adrian52125
Ai perfecta dreptate.Asta e ,masinile de azi sunt facute mai mult pentru aspect decit pentru durabilitate.Chiar asta e scopul ,sa se strice repede ca omul sa cumpere piese sau alta noua.Ce credeti ca Loganul o sa tina 20-30 de ani ca Dacia 1300.Am vazut prin oras Dacii noi 1310 mincate de rugina si Dacii din anii '70 ca arata ca noi.Land Rover Defender asa este erau masini foarte bune.La fel si Seria 2.Azi nu ajung un Touraeg sau un Pajero nici in visele lor cele mai frumoase pe unde au ajuns IMS-urile care in anii '60 au cistigat un concurs de anduranta dupa ce au ramas singurele masini in functiune .Acolo participasera Land Rover,Jeep,Gaz sau altele.
Adrian52125
Cind mai faci vreo calatorie?Fa si niste poze atunci si impartele cu noi. :wave:
Horia49540
din pacate cred ca nu prea curand ca am altele pe cap :bash: lol
dar m-am gandit ca ar fi interesant pe Transalpina, cica e nasol drumul, dar, dupa cum spunea un mecanic "pentru Lada nu exista drum prea rau" lol
oricum pun poze cu prima ocazie, numai sa incapa wallbash.gif
:wave:
Horia49540
urrraaaaaaaaaa!!!
am reusit sa micsorez pozele cu corel
miiiiiiiiiiiiii de multumiri celor care m-au sfatuit:)
numai ca acum sunt de o calitate infecta, mi-e si rusine sa le pun, dar de dragul vostru... biggrin.gif
NOTA BENE! Laditsa mea nu arata in realitate ca in poze, cu pete pe ea... :bash: biggrin.gif
deci, poza 1
:wave:
Georgian40398
Nice, si eu am vrut sa ajung pe transfagarasan, dar nu am apucat inca.. Banuiesc ca te bagi ca lumea la reparatii, nu, daca e cazu ?
Poate faci si pozele un pic mai mici beer.gif
Horia49540
da, trasfagarasanul merita
dupa parerea mea e una din cele mai frumoase si mai solicitante sosele asfaltate din tara
si culmea e ca sfaltul e chiar bun :boxing:
dar nu am inteles cu reparatiile? adica daca ramai in drum? da...trebuie sa te pricepi un pic, caci nu te scoate nimeni de acolo...dar nu sunt decat vreo 80 km de salbaticie:)
eu l-am impins pe unu' cu dacia care nu mai avea curent la baterie...asta e chiar de tot - sa pleci pe trans fara baterie...
daca fac pozele mai mic (in Ko ) devin si mai urate:((((((((((
iar ca dimensiuni nu stiu cum...
:wave:
Georgian40398
stii ce solutie de avarie mai poti incerca ? afiseaza full screen o poza din corel si apoi press key "Print screen". Mergi si deschizi Microsoft Paint, faci New File, iti apare o chestie alba, dai click pe ea si Ctrl-V adica Paste si salvezi poza noua, de preferat nu in format bmp, daca se poate. Daca nu se poate, cred ca tot iese mai mica decit ziceai. Succes beer.gif
andrei27237
Salutare.

Azi am fost intr-o tura de vreo 100 si ceva de km ....Baia Mare, Cavnic, Ocna sugatag, Gutin, Baia Mare....

Super faina vremea....

Va pun ceva poze....
andrei27237
inca una....
andrei27237
Inca una si gata.... e tare fain ... o duminica insorita , un drum frumos de munte....

Sapt viitoare voi face un dum pana la bacau.... :wave: sper sa fie totul ok....
Horia49540
super poze, bravo:)
abia astept sa vina caldura... biggrin.gif
andrei27237
Am facut si drumul pina la bacau.... 1180 km.....
In pasul prislop a fost zapada serioasa, pina la suceava drumul e varza,defapt poti spune ca nici nu este drum....
De la suceava la bacau..... "glont" super drum...... 100 km/h constant pina la bacau.....
andrei27237
inca o poza de la coborarea de pe prislop....
Georgian40398
Felicitari, frumos drumul, dar si greu, ai ceva curaj, banuiesc ca esti inarmat cu tot arsenalul pt deszapezire biggrin.gif
In cate etape ai parcurs ? Cu ce pauze ? Cum se simtea piciorul de pe acceleratie ? beer.gif
andrei27237
smile.gif am avut la mine nisip. lopata.... si cam atat.... drumul a durat f mult,dar am mai fost cu cineva cu permis..... si a mai condus si el....

A fost frumos drumul dar f obositor.....
Horia49540
felicitari biggrin.gif
andrei27237
Am mai facut ceva excursii , biggrin.gif
andrei27237
inca una ,

este la un lac linga baia mare "Firiza"
Horia49540
Da, e foarte frumos la Firiza, desi nu am apucat sa vad mare lucru, ca am ajuns seara, iar dimineata a inceput sa ploua asa tare ca s-a intunecat tot de am aprins farurile ziua !
Dar spune-mi si mie : drumul de la Firiza la Sapanta e practicabil ? ca pe harta apare, dar in Sapanta mi-au zis sa ocolesc prin Seini ca drumul e rau, de trec numai motociclete de teren pe acolo
Dar hai sa va povestesc faza nostima : urc eu de la Firiza pe un drum forestie (de fapt plin de pietre de se zdruncina tot in masina) spre un baraj care cica acum se construieste
Si ratacind drumul, intreb pe unul cu caruta care venea din sesn opus : el zice ca e mai jos drumul si sa o iau dupa el
Eu zic : lasa, ca eu merg mai tare ca si caruta, spuneti-mi doar unde fac al dreapta
La care ei (erau doi) rad si zic : pai nu te tii tu dupa noi biggrin.gif , si pleaca
Eu intorc din trei miscari si da-i bice dupa ei : abia-abia i-am ajuns, ca nu putem sa merg tare de gropi
Dar ei stateau pe o capita » de fan pe caruta si fugeau ca nebuniii, se zdranganea caruta de ziceai ca se rastoarna ha ha ha bicycle.gif
La inceput nu mi-a venit sa cred, apoi s-a uitat omu ‘ inapoi si a lasat-o mai incet, ca ma pierdea pe drum ha ha
:wave:
scoaba64138
.... nu vreau sa para ca ma laud :angel: ,dar Transul l-am facut intr-un an de 2-ua ori cu cursiera bicycle.gif si inca noua prieteni.Asa ca daca imi spune cineva ce frumos se vede din masina ,pot sa-i spun ce senzatie placuta ai cind ajungi sus la
scoaba64138
Scuze incurcat tasta !. Sa continuam: ...cind ajungi sus pe propriile roti si , implicit, puteri.Si daca mai ai norocul sa fie tunelul inchis , sa iesi din el pe partea cu Bilea, sa te intrebe lumea DAR CU CE ATI URCAT PINA AICI ? blink.gif , atunci pot sa spun ca te simti f.f.b. Dar tot imi doresc sa merg prin tara cu ladita, sa nu fiu nevoit sa trag ca intirzii la lucru.Si,ca lauda sa fie plina biggrin.gif , tre sa va spun ca am sa plec cu cursiera prin tara in iulie. Adica 2000 km in 2-ua saptamini.Fara bagaje,doar cu actele ,cardul de bani , un mic rucsacel cu ceva de schimb si multa MULTA vointa.As posta niste poze de anul trecut dar trebuie sa le micsorez, sunt de 1600/ 1800 ( cred) Mai vorbim beer.gif
gabriel cretu
Mamaaa.......si eu care credeam ca pe noi ladistii greu ne intrece cineva la nebunie..........uitati-va aici si minunati-va.........2000 km cu bicicleta...maiculitaaaaa cred ca as fi terminat inainte de prima suta........ biggrin.gif Bafta si s-auzim de bine.....norocul lui Amsrong ca s-a retras nu de alta da-l umileai........inca o data bafta multa si daca nu mai poti te remorcam unul din noi cu Lada,stai linistit........ biggrin.gif
Horia49540
Esti super tare – cu bicla ! biggrin.gif
Si mie imi place bicla mult, da’ n-am mers niciodata asa mult
Am intalnit pe Transfagarasan biciclisti, si prima data am zis ca sunt nebuni, dar apoi m-am gandit la ce zici tu – la senzatie, si intr-adevar nu se compara beer.gif
Dar « cel mai cel » biciclist l-am vazut in camping la Cluj : era un olandez cu o bicla, un cort de munte si atat ! cred ca mai avea bani si acte haha
Isi facuse roata « 8 » si acum ciocanea la ea…pana dimineata a reparat-o…si cand eu imi pusesem bluza pe mine de frig, el era in colanti si in maieu…tot respectul…dar parca nu as vrea sa-l imit totusi biggrin.gif
Succes in tur si sa ne arati poze
:wave:
Horia49540
deci ziceam ca o sa plec...si am plecat :boxing: si m-am si intors biggrin.gif
a fost excelent, dar doar doua zile, ca seful unuia dintre noi e dintr-ala de sarbatoreste 1 mai prin munca biggrin.gif
sambata: bucuresti-sinaia-rasnov-sercaia-fagaras-sambata de sus
pana la predeal ok, dar drumul de la rasnov la sercaia plin de gropi multe si mari, urat de tot...pacat, caci peisajul e frumos...
la Fagaras n-am reusit sa ma vad cu Marcel, ca fiind soare el era "sub munte" biggrin.gif
iar la Sambata superb beer.gif
recomand pensiunea Casa Ardeleana (sau La Ghita, cum ii spune patronul:), super servicii biggrin.gif beer.gif
dar si drumul pana acolo era plin de gropi :bash:
si ce am mai vazut spre sibiu pe drum: in mijlocul drumului pe care puteai merge foarte repede, o toba de esapament cazuta de la cineva astepta cu pofta vreo baie de ulei...daca nu aveam masini dupa mine ma opream sa o dau de acolo...
de la sambata la sibiu ok, la sibiu trebuie sa critic nenorocitul de "stabiliment" La Turn, chiar in Piata Mare, unde serviciul e de cacao si unde uita chelnerii ce ai comandat, cand am zis ca anulez comanda daca nu vin in 5 minute au venit in 5 secunde...si eu credeam ca numai bucurestiul e asa...
iar pe Valea Oltului foarte frumos, soseaua buna, a plouat ceva pe Dealul Negru si pe autostrada
aprox 625 km, consum 8 l/100 km cu patru persoane, bagaje , viteza 80-100 la ora dar accelerat tare rau pe serpentine biggrin.gif , masina a mers excelent si s-a simtit foarte bine biggrin.gif
poze mai incolo, ca eu fac cu un Zenit cu film si pana-l developez...da' parca vad ca la scanat iar ies poze de jde mii de kilo si nu incap...
ciao :wave:
bakhus70370
Inca 1000 de km pt Lada mea rosie.Inafara de o "problemutza" la pompa de apa (la dus,aproape de urziceni) a mers brici 100-110,plina (eu,prietena si parintii smile.gif + bagaje in portbagaj,sus pe portbagaj si prin masina ) fara pauze prea mari, inafara de doua mici escale prin Roman,la bunici.Drumul este super,se strica putin dupa Piatra Neamt dar e acceptabil si pentru ca am condus pe rand (cand eu cand tata) chiar nu l-am simtit.Nici noi,nici masina smile.gif
Dragos56563
Felicitari ! :coolspeak:

:wave:
Horia49540
salutare
dupa cum probabil (sper:) v-ati dat seama am cam lipsit
pai am avut un motiv intemeiat: am fost la plimbare...
trebuia sa merg in Rep. Moldova, si la inceput nu prea vroiam cu masina, ca "acolo e mafie, ca te fura etc." - aiurea, nu se ia nimeni de tine, am mers si noaptea prin pustiu si nimic:)
dar pana la urma mi-am luat inima in dinti si am plecat
a fost suuuper, a mers lada brici
la moldoveni drumurile sunt altfel decat la noi, ceea ce la ei e drum european sau autostrasa la noi e un drum comunal, si ceea ce la ei e drum in oras la noi este camp
pe bune acolo nu iti puneai problema daca dai sau nu in groapa, ci in ce groapa dai!
dar nici o problema pentru Lada, a mers chiar si cu 6 persoane intr-o seara prin niste frpi fara probleme
viteza acolo: 80-120 la ora, mai mult ar merge, dar risti sa nu mai poti frana cand apare un crater mare
in sate drumuriel sunt deastru
in Chisinau drumuri foarte bune, orasul dragutsel, cu multa verdeata
de fete mai zic? nu mai zic biggrin.gif
benzina mai ieftina - 1 dolar litru, chiar si la etrom acolo e 1 dolar litrul, deci se poate! :bash:
la intoarcere n-am vrut sa ma duc acasa si cum mai aveam ceva banuti am mers asa: galati-bacau-roman-campulung-Pietrele Doamnei-borsa-salva viseu-bistrita-tg mures-sebes-transalpina-defileul jiului-obarsia lotrului-voineasa, valea oltului-bucuresti
as mai fi facut si transfagarasanul, dar a inceput sa ploua urat si am taiat-o direct la buc
super excursie 2000 km, nici o problema mecanica cauzata de vreo piesa ruseasca, dar spre targu jiu idiotul de releu romanesc de claxoane a binevoit sa se strice si sa-mi arda bunatate de claxoane cu goarna (cine le-a auzit le stie)
imi pare asa rau de ele, nu exista alt claxon pe lumea asta care sa sperie biciclistii indisciplinati asa tare ca alea, si nici nu mia gasesc, ca erau bakony, unguresti, si nu stiu de unde sa iau...
consumul - habar n-am, nu l-am facut
doar portiunea sebes-novaci-tg jiu (transalpina, vit 1 si 2, apoi vreo 50 km cu 100 la ora pe asfalt) a iesit 10 l/100 km, bine zic eu
masina a mers excelent, o repet, si pe transalpina nu cred ca poate urca alta masina de sosea la Lada, de fapt sunt portiuni unde daca nu esti atent faci praf baia de ulei urgent
da'sa vedeti ca era sa nu va mai scriu, si a propos de asta, no offence, dar mai bine merg cu Ford T decat sa-mi iau logan
uite de ce: ies din buzau si pe la avicola mergeam cam cu 90
din fata un camion, dupa el o masina, apopi un logan
ala cu loganul croseteaza repede masina ailalta (parca era un passat) si apoi ajunge in spatele camionului, si exact cand eu si camionul ne apropiasem la vreo 7-8 m unul de altul (din sensuri opuse) iese loganul brusc din spatele camionului fara sa semnalizeze, fara sa se uite, si se repede spre mine in depasire
eu trag un claxon de zile mari, trag dreapta spre acostament
loganul se sperie, trage brusc dreapta, trec de el si ma uit in oglinda sa vad ce face, ca soferul se cam inverzise la fata
si numai ca vad ce nu credeam: danseaza loganul de vreo 4-5 ori pe sosea apoi se rastoarna in camp
stop, cheama politia,salvarea, nu era decat o doamna ranita usor la tampla, au avut noroc
pe mine lada m-a ascultat la viteza aia, logan-ul s-a rasturnat
m-a socat faza asta: pe de o parte, ce masina instabila, pe de alta parte, ce inconstient! si era om la vreo 45-50 ani totusi, nu un pustan cu un cazan de lada de 25 ani si care mai e si reparata de el insusi (does it ring a bell? smile.gif)))))))
ei cam asta e, daca-mi mai aduc aminte va mai spun,sper sa pot pune si poze, ca le am pe film, si cand le scanez iar imi ies de jde mii de k:))))))))
ciao
mike.omega
Felicitari pentru calatorie, auzisem de drumuri mai bune in Republica Moldova dar nu asta conteaza! Topicul a fost unit cu altul despre turism cu Lada :wave:
Mariustom
Salutare :wave:
Bine ai revenit printre noi, Horia.
Mă bucur că ți-a rezistat rusoaica atâta drum :clapping:
Dacă tot ai deschis subiectul, vreau și eu să amintesc că în perioada 4-15.07 am fost și eu la Praid cu mașina, perioadă în care, într-o zi am ocolit lacul Bicaz, drumul la Praid și retur fiind: Reșița-Alba Iulia-Târgu Mureș-Praid-Sighișoara-Valea Oltului-Craiova-Reșița.
Aprox. 1500 km, și un consum mediu de 8,8 l/100km, asta cu o cutie de 4 trepte, mașina încărcată cu 2 familii (4 adulți și 2 copii), portbagajul full + un portbagaj pe plafon pe care se aflau 4 (patru !!!) genți și valize. Viteza de croazieră a fost de 90-100 km/h, cu vârfuri până la 120 km/h, dar greu, mă frâna enorm bagajul de deasupra. Consumul l-am făcut la sfârșit, după bonurile de benzină/kilometraj.
Mașina s-a comportat admirabil pentru cât căra (bagaj + anii ei biggrin.gif , sau invers), având doar o problemă cu furtunul ce vine deasupra la radiator, nu mai știu acum de unde vine, este cel în formă de S, pe orizontală, care s-a ciupit, bandajându-l cu bandă izolatoare (între timp am făcut rost de altul, deci se va schimba), furtun la care mă cam așteptam, cred că este foarte vechi, și era aproape copt (nu vreau să le schimb decât forțat).
În rest, totul OK, traversat pasuri (munți), dar, dacă puteți, OCOLIȚI ruta Herculane - Caransebeș, este PRĂPĂD, gropi, la greu. Și cică este drum european :puke: . Am luat o groapă wallbash.gif cu partea dreaptă la 90 km/h, o groapă cu marginea în formă de bordură (am draci și acum când îmi amintesc), groapă care mi-a strâmbat ambele genți de pe dreapta, și nu numai atât, se pare că mi-a rupt și armăturile metalice de la cauciucul de pe față :evil: .
Și, credeți-mă, gențile sunt foarte tari, fapt dovedit la altă pățanie.
Deci, mașina și-a făcut treaba din plin.
Să ne vedem cu bine pe "drumurile :puke: " României.
Mai vorbim.
Ciao.
Horia49540
multumesc:)
mike, acum ce sa zic, erau si drumuri bune, cel spre chisinau de exemplu, nu se poate spune ca e rau, dar cum intri intr-o localitate incep brusc gropi, si gropi, nu gluma...
iar asfaltul este aspru, din cel care roade cauciucuri
oricum, m-as mai ducecu masina, nu e chiar iad, dar am vrut sa spun ca la noi intara, desi ne plangem, cel putin in afara oraselor stam in general mai bine
de ex, anul trecut defileul salva-viseu era prost de tot, acum l-au asfaltat in mare parte, e o placeresa-l treci biggrin.gif
uite si niste poze, caci nu stiu cum dar scannerul a binevoit sa-mi faca unele din ele sub 100 k biggrin.gif :wave:
Horia49540
ala a fost lacul oasa pe Transalpina
acum drumul pe transalpina
Horia49540
aaa, a propos de groapa cum zicea Marius: spre Bacau am luat-o pe un drum infect dinspre Barlad, erau asa gropi ca la un moment dat veneam cu 100, am vazut gropi departe, am franat si totusi am dat in viraj asa de tare intr-o groapa cu roata din spate incat m-a aruncat vreun metru in derapaj in lateral!!! ma si mir ca nu s-a rupt ceva la masina
in Moldova macar stiam o treaba: cand iesi din oras drum bun, fara gropi prea mari, dar aici apar unde nu te astepti biggrin.gif :bash: :puke: :bash: :wave:
Corhana77862
Bravo! Si eu am fost zilele trecute pana la Durau, dar la intoarcere am prelungit plimbare pana pe la Borsec, ca mi se parea prea scurta si nu se golise inca rezervorul!
Horia49540
felicitari :wave:
super laditele naostre, tin bine la drum lung :boxing:
mike.omega
Se pare ca povestea cu Buc-Durau s-a pierdut blush.gif :bash:
Am incercat sa unesc discutia cu cea despre turism cu Lada si a pierdut primul mesaj, cel mai important de altfel biggrin.gif

Imi cer scuze, daca se mai poate scrie odata ar fi perfect :angel:
Corhana77862
In luna mai am mers cu Lada pe ruta Piatra Neamt-Bicaz-Gheorgheni-Praid-Sovata-Tg Mures si retur. Cheile Bicazului, pe raza judetului Harghita is groaznice. Masina a mers foarte bine exceptand o problema cam mare, dar din cauza drumului. Cheile Praidului sunt superbe si invit pe oricine sa le viziteze. Pe raza localitatii Ghindari, cam la 30 km de Tg Mures, este un pod, care este distrus. E o diferenta de nivel cam de 40cm dupa un drum neted ca o coala de hartie. Aveam cam 100 la ora si m-a surprins podul respectiv. am franat, si am reusit sa reduc cam pana la 60 pana la intrarea pe pod (cu alte cuvinte am luat craterul in plin) si am rupt bratul inferior din stanga. (Dupa asta urmeaza distractia=drum cu microbuzul la tg mures, cumparat brat, intors si rezolvat problema). De curand am fost la Festivalul Peninsula, dar cu Jawa............si podul respectiv tot in aceeasi stare este. Deci atentie sporita pentru cine merge de la Sovata la Tg Mures!!!!
Horia49540
pai si abia acum spui de plimbare? biggrin.gif
felicitari biggrin.gif
dar m-a speriat faza aia cu podul...nasol de tot, niste nenorocirti astia de la drumuri, daca nu-l repara, macar sa puna un semn ceva acolo...
Corhana77862
mersi! Nu e pus nici un smen acolo! Noi de ce mai platim oare Rovignete, taxa de drumuri in benzina, in asigurari, impozit pe masini?
Horia49540
ca sa schimbe bordurile si sa asfalteze aleile in parcuri biggrin.gif
(nu stiu daca se fac din acelasi buget, dar principiul este pur si simplu idiot! :bash: ) biggrin.gif :wave:
bakhus70370
maine dimineata plec la camping pe Valea Doftanei biggrin.gif
sper sa am drum bun si sa tina babushk (aventuri si povestiri+poze cand ma intorc)
Corhana77862
Iti uram drum bun. Lada sigur te tine, ai mai vazut vreodata Lada care sa te lase in drum asa din senin? biggrin.gif
bakhus70370
Ce sa mai zic...a fost super.Am fost impreuna cu 12 prieteni cu vreo 8 corturi 4-5 barci si 4 masini.Drumul e ok de la iesirea din Bucuresti pana la centura Ploiestiului si apoi pana la Campina.Au mai carpit si drumul spre barajul Paltinu fata de cum era acum doi ani cand am fost ultima data.Din pacate apa scazuse destul de mult si cred ca de la anul tre'sa ne cautam alt loc.Hai sa bag si niste poaze
bakhus70370
si
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.