Help - Search - Members - Calendar
Full Version: JAF LA DRUMUL MARE - sau marea asfaltare
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Politica
R a z v a n
Cat o sa mai suportam lipitorile astea care recicleaza bitumul si dau la export bordurile din piatra naturala?
Cat ne costa toate REASFALTARILE microfisurilor?
Cata rabdare sa mai avem cu valul 15 de politicieni nevoiasi care nu stiu cum sa mai inventeze bulevarde largi pe care sa sa joace de-a buldozeristu?

Am super spume cand vad ca decoperteaza bulevarde intregi DE POMANA ca sa le reasfalteze MAI PROST!!!!
DE CE NICI O TELEVIZIUNE NU URMARESTE ACESTE LUCRARI?

Am mers azi pe calea victoriei si banuiesc ca au turnat deocamdata numai primul strat, pentru ca e numai valuri, faza e ca daca trag si stratul 2 RAMANEM fara borduri. Am dat caps la ramanem special ca sa intelegem ca e vorba de ORASUL NOSTRU de care isi bat joc niste fuctionari care au in mana nite decizii absolut intamplator...

I'll be BAC
air_wolf
strazile din sectorul 3 sint impecabile. sper sa ajunga asa si restul bucurestiului.
cit despre cit o sa mai suportam, avem la indemina votul, cind va fi cazul. il putem utiliza, in loc sa stam acasa. oricum se poate si mai prost, sa ne aducem aminte de campania "sa facem bucurestiul luna", cind strazile erau peisaj selenar - dar a reusit campania.
madalina
Daca ar da o televiziune o stire despre subiect (si s-au tot dat) s-ar schimba ceva? Ncii campaniile de presa nu schimba nimic i tara asta, exceptand cazurile cand totul este o sarada.

Problema este indiferenta omului obisnuit, perceptia ca banii publici/ai statului sunt banii nimanui, lipsa de implicare si tot asa. Crezi ca daca ai sta pe calea Victoriei si ai strange semnaturi pentru o analiza serioasa privind asfaltarea ai strange semnaturi suficiente?
T u d o r
Dragii mei, de fiecare data cand intru in Bucuresti ma invinetesc de furie la fiecare 50m, dupa ce rup masina prin cine stie ce gura de canal montata la +10cm sau - fata de nivelul drumului, cand traversez liniile de tramvai in intersectii si blestem primaria capitalei pentru ca nu repara drumurile.
Si atunci, cand repara de ce sa-i condamnam? Ati prefera sa terminati masinile in santurile numite drumuri de pe unele artere ale capitalei? Eu nu. Prefer sa suport 1-2-3 luni de circulatie infernala din cauza asfaltarilor, decat sa suport calvarul zilnic al deplasarii in off-road.
Mai exact, daca face... DE CE FACE!!! , iar daca nu face... intervine "DE CE NU FACE!!!" De aia nu castiga nimeni alegerile cu 100%. biggrin.gif

Desigur, nu ma refer strict la un caz, este posibil ca asfaltarea sa se faca prost si atunci e de vina cineva, nu ideea in sine. Daca vrem sa fim in randul lumii, ar trebui sa ne uitam ce drumuri avem noi, ce drumuri au altii, cati km de autostrada sunt in Ro, etc.
madalina
Problema nu este ca se face, ci cum si unde se face! Magheru si Calea Victoriei (alaturi de alte bulevarde) NU AVEAU nevoie de asfaltare, in timp ce o groaza de bulevarde, strazi secundare, stradute printre blocuri nu au mnai fost asfaltate de cel putin 10 ani si acolo tot ne rupem masinile

Eu merg zilnic pe Calea Floreasca, strada principala in bucxuresti ce este absolut distrusa, dar nu o asfalteaza nimeni. Nu mai vorbesc de strazile secundare.
Arheopterix
Si eu merg pe C.Floreasca...
In schimb asfalteaza pe Nae Caranfil care era impecabil.
Au asfaltat si Petricani care deja are o groaza de gropi la nici o luna de la terminarea asa zisei asfaltari.
In cartierul Floreasca se schimba a 2-a oara acest an Bordurile.Erau borduri de piatra care rezistau de cca 50 de ani.Erau mici ,rotunjite (nu i-ti taiai cauciucurile in ele) si aratau si bine.Se pun in loc niste monstruozitati poroase de cca 30cm inaltime si cu muche ascutita.
Vor mai aparea ca pe vremuri dictatoriale si plancarde" LUCRARE REALIZATA DE PRIMAR SECTOR 2 NICOLAE ONTANU"......
eddie
Eu merg de 2 ori pe zi pe Sos.Petricani.Anul trecut a fost asfaltata si era OK,dar s-au pus borduri noi si s-a reasfaltat.Au asfaltat asa de bine si toate gurile de canal,cu capace cu tot.
Dupa cateva zile,soseaua a fost inundata in vale,in dreptul lacului Tei.Au spart asfaltul in dreptul fiecarui canal,cam 20 de cm. E vorba de vreo 6-7 canale.Daca dadeai intr-o groapa din aia,nu ramaneai cu roata intraga...
S-au pus cateva semnalizatoare dupa vreo 4-5 zile inaintea lor si dupa vreo 10-12 zile s-au umplut gaurile cu un asfalt de mai proasta calitate si nici macar la acelasi nivel... :puke:
r4mp
complet de acord cu madalina! magheru parca a ajuns rollercoster! o gramada de loopinguri, parca ar fi parc de distractie! azi am parcurs si calea victoriei in plimbare .. a draq plimbare! o porcarie de asfalt ce au pus! calea floreasca se stie! intre st cel mare si bcr, proba de slalom special, urmata de proba de saritura peste transeele din dreptul Prestige. madalina, ti-am vazut masina pe tunari, nu stiu daca e un drum frecvent de al tau, dar acum e peticit. inainte ori luai toate gropile, ori faceai echilibristica pe sina de tramvai si... luai toate gropile cand te mai fura sina. de ce naiba nu incearca macar, sa faca b-dul constantin prezan
si b-dul aviatorilor; pe cel dintai eu merg cu rotile din stanga pe ce ar fi linia de mijloc a drumului.. tot prin floreasca, eu ca sa ajung de pe barbu vacarescu pe calea floreasca, o iau pe glinka, deoarece ceaikovski este bombardat ( sau era , pentru ca se lucreaza ). ieri am avut un drum urgent pana pe nishte stradute in spate la regie ( crangasi parca e acolo )..... deci ma jur ca la mine la tara , in plin sat prin alexandria, drumul este de 10 ori mai bun! si dupa cea mai cumplita ploaie ! cred ca am folosit tot argoul limbii romane in cele 20 minute cumplite pe acele strazi! intepenisem cat am stat lipit de parbriz sa vad daca nu cumva cad in prapastie si nu mai am semnal sa ma scoata cineva de pe acolo!
Arheopterix
Podul care leaga Blv Serbanescu cu Aerogarii a fost "plombat".
Zmoala s-a topit si a format cu ajutorul rotilor vehiculelor grele adevarate valuri inalte de cca 20-30 cm.
Sa nu mai vorbim de faptul ca masinile ce transporta beton,pierd in timp ce urca podul sau stau la semafor,cantitati insemnate de beton ce se intareste pe pod si in face traseu de "off road".
Nici gacd sa se remedieze situatia.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.