Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ???Maserati Quattroporte Shooting Brake???
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
R a z v a n


L'idea è certamente astrusa... fino a un certo punto! La prassi di creare delle versioni Station Wagon sulla base di alcune automobili di prestigio, ha già avuto illustri esempi: il Sultano del Brunei, per esempio, si fece costruire una Ferrari 456 "Giardinetta" (denominata "Venezia", realizzata da Pininfarina); esiste poi un esemplare unico della "spigolosissima" Aston Martin Lagonda dei primi anni Ottanta, una Mercedes S600 Wagon con carrozzeria Zagato, una Lamborghini LM002 Station Wagon e, infine, "svariate" Aston Martin (la moda, infatti, è tipicamente inglese: da quelle parti le chiamano Shooting Brake).

Anche da noi, però, una mente fantasiosa e brillante ha prodotto alcune creazioni (in esemplare unico) degne di nota: si ha notizia certa che l'Avvocato Agnelli, infatti, si fece allestire una Lancia Thema 8.32 Speciale, riconoscibile per il classico cestino di vimini sul tetto: un vezzoso portasci.
HalbaSus
Am vazut si ferrari break facut de pinifarina... asa ca nu ma mai mira nimic blink.gif
R a z v a n
da, uite..


nu te astepti la asa ceva dar nu arata rau...
air_wolf
2 masini bestiale si practice biggrin.gif una din astea chiar mi-as dori. habar n-aveam de ferrari break, nici nu m-as fi gindit la asa ceva...
R a z v a n
lasa ca s-a gandit unu din brunei, si a luat mai multe in caz ca ramane fara benzina
HalbaSus
Eu sincer am apreciat simtul umorului al celor de la Audi cand au lansat initial versiunile RS (nu la modelele actuale ci la cele precedente) EXCLUSIV in varianta Avant (adica break)... mi s-a parut o forma de umor german binevenita ca cea mai puternica masina a unei companii sa fie... un break... insa ferrari-uri, maseratti-uri si alte asemenea chestii break ??? it's just stupid. Oricum din cate stiu ferrari nu are legatura cu acel "concept" pinifarina (comandat intradevar de unu' din brunei)... sau daca are atunci nu cred ca vrea sa recunoasca.
air_wolf
hmmm... urmeaza oare un aston martin break??? biggrin.gif
T u d o r
Pai Aston Martin a inventat conceptul de shooting brake. biggrin.gif

Era cred Vantage, ala vechi cu V8-ul casei, masina de colectie dupa parerea mea.
_Constantin_
Stiti cine chiar ar cumpara masinile astea? Niste americani plini de acnee si complexe de inferioritate care nu au nevoie doar de o masina puternica ci si de una mareeeee
air_wolf
QUOTE(_Constantin_)
Stiti cine chiar ar cumpara masinile astea? Niste americani plini de acnee si complexe de inferioritate care nu au nevoie doar de o masina puternica ci si de una mareeeee


crezi ca e absurd sa preferi o masina cu 4 locuri si portbagaj, ce are perfomantele unui supercar? ia sa ma gindesc, un RS avant e cumparat doar de nemti plini de bere si cirnati?
intre maybach, bentley si astea 2, as lua orind un ferrari sau maserati break. cred ca renunt la beer.gif si ma apuc de vindut sticle ca strull biggrin.gif
fishbone
QUOTE(_Constantin_)
Stiti cine chiar ar cumpara masinile astea? Niste americani plini de acnee si complexe de inferioritate care nu au nevoie doar de o masina puternica ci si de una mareeeee

Mai degraba as spune ca tu esti cel cu complexe de inferioritate de pe urma unui astfel de reply.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.