Help - Search - Members - Calendar
Full Version: motorase inchidere centralizata
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Bogdan79883
salutare.
cred ca va intrebati de ce nu vand masina biggrin.gif
Mi-a cazut inchiderea centralizata. E disperare cu service-urile astea. Dupa ce umblu prin tot orasul si toti imi spun ca nu se baga la reparat inchideri originale, gasesc unul care are bunavointa sa se uite un pic la ea. Concluzia: toate motorasele arse + modulul de comanda. Inainte cu doua zile o pusesem pe un tester si imi aparea CDSL motor blocat. Oricum, meseriasu zice ca un motoras=500 de mii x 6 cate are masina + 500 un modul de comanda romanizat. Voi ce spuneti? E normal sa se arda toate deodata???? Cum dracu? Ca ma pricep si eu un pic la electrica si electronica si nu prea m-a multumit raspunsul meseriasului. Incepe sa ma dispere masina asta. Cand o pun pe autovit va spun sa radeti de ea. biggrin.gif
florin55503
ai un scurt undeva. astra F-ul a fost lovit in spate si luneta sparta (un jeep). boxele spate si inchiderea erau in hayon. la un moment dat nu se incuia hayonul. am fost la un electrician si concluzia a fost urmatoarea. dobitocii de la serviceul unde masina fusese la indreptat si schimbat luneta au sudat etc si au atins firele de la boxa se la inchidere. din cauza asta boxele pe spate nu se mai auzeau si nici inchiderea hayonului nu mai mergea (s-a ars si motorasul). problema ar fi fost grava pt ca s-ar fi propagat la toata inchiderea si la cd-payer.

de aceea cred ca ai un scurt sau niste fire are nu mai sunt izolate
A K U
Si eu am o usa blocata si cand mi-a pus testerul, nu "vedea" calculatorul de inchidere centralizata. Celelalte usi si portbagajul functioneaza. Unde naiba sa ma duc sa rezolv problema asta, ca in service mi-e groaza ce-or sa-mi zica aia?
Bogdan79883
fratilor e disperare cu service-urile. Idiotul ala mi-a spus ca am TOATE motorasele duse. Azi dimineata surpriza. Inchiderea functioneaza, mai putin portbagajul care nu se deschide decat cu cheia. Si era cat pe aici sa-i dau banii aluia sa-mi schimbe tot. Astazi cand ies de la birou ma duc pe la el... :bash:
Florine, ai dreptate. Trebuie sa fie un scurt ceva. Dar la cine dracu sa ma duc in galatiul asta ca pana am gasit meseriasul care imi schimba tot, am collindat toate atelierele din oras si degeaba... Cica nu se baga la inchiderea originala de pe masina.
ROBERT83551
Vezi ca portbagajul are o parghie, care trebuie sa fie "legata" sau cuplata, nu stiu cum sa-ti explic pentru ca inchiderea centralizata sa merga si la portbagaj. Daca cineva a umblat la portbagaj si a decuplat acea parghie atunci asta e motivul pt. care nu se mai inchide centalizat. Baga si singur o privire la portbagaj si ai sa vezi o parghie. Vezi daca totul e ok acolo sau e cumva decuplata.
Bogdan79883
eu am umblat la o parghie. Cea care controleaza capacul de la busonul rezervorului. In momentul in care s-a busit nu mai puteam alimenta si am tras de parghia aia. O fi aceiasi si pentru portbagaj si pentru rezervor?
ROBERT83551
QUOTE(Bogdan79883)
eu am umblat la o parghie. Cea care controleaza capacul de la busonul rezervorului. In momentul in care s-a busit nu mai puteam alimenta si am tras de parghia aia. O fi aceiasi si pentru portbagaj si pentru rezervor?

Nu. Parghia de care vorbesc eu se afla undeva deasupra incuietorii de la portbagaj. Poti baga mana prin niste fante care sunt decupate in capacul de la portbagaj, pe interior.
Bogdan79883
ok, merci! Incerc asa si va spun daca am reusit.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.