Help - Search - Members - Calendar
Full Version: achizitie laguna second - hand
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Renault
marius83301
salutare.
sfatuiti-ma si pe mine. renault laguna 2, an 2002 , 2.2 dci , scaune sport textil-piele , esp , climatronic , xenon , spalator faruri , jenti `17 , magazie cd...cred ca suspensie sport....km la bord 110.000....masina a fost adusa din olanda la 90.000 km...intre tip in ro a mai fost rulata pana la 110.000. am posibilitatea sa o achizitionez la 10.000 euro...
dar nu stiu sigur ce sa fac...
unii prieteni m-au sfatuit sa fug de asa ceva...ca e teapa cu km reali...
ca asteapta sa scape de ea...etc..
va rog pareri urgent
mersi anticipat
eddie
Motorul e super,masina are cam multi kilometrii,nu stiu daca si astia sunt reali.Pretul mi se pare putin cam mare,Renault-ul este o firma care nu prea-si pastreaza pretul,se devalorizeaza brusc.
Laguna nu este o masina chiar superfiabila,a mai avut cateva probleme cu electronica,printre altele.Trebuie sa te gandesti cat te vor mai costa si eventualele reparatii.Daca masina e OK,ar trebui sa mai negociezi ceva,cred ca 8500-9000 de euro maxim ar fi pretul corect,dar asta e numai parerea mea. :wave:
ncristi
Motorul este super....macar pt motor si merita sa cumperi masina smile.gif

Problema este ca o se te cam rupa la taxe.
marius83301
ok. va multumesc ptr sfaturi. mai am niste intrebari la care poate ma ajutati. in perspectiva...m-am inteles cu proprietarul masinii ptr un drive-test `serios`....tm - ar - hd capat de linie. la ce ar trebui sa fiu atent in mod special la o astfel de masina ( second ).? eventual voi stiti niste `ponturi` cu care ati putea sa ma ajutati sa-mi dau seama daca masina e ok sau nu. dupa parerea mea...in 160 km ar trebuie sa-si arate `defectele` sau nu ?
James Kilowatt
Incearca sa faci undeva un control tehnic serios, inclusiv test de gaze si masurat compresia. Si mergi la cineva cu scanner care se pricepe si vezi daca parametrii cititi (MAP, presiuni la turbo, lambda, timpi de injectie, etc) au valori ok functie de regim. Pentru figura asta nu ar fi fost rau sa faci rost inainte de un manual de service....
Razvan84865
QUOTE(marius83301)
salutare.
sfatuiti-ma si pe mine. renault laguna 2, an 2002 , 2.2 dci , scaune sport textil-piele , esp , climatronic , xenon , spalator faruri , jenti `17 , magazie cd...cred ca suspensie sport....km la bord 110.000....masina a fost adusa din olanda la 90.000 km...intre tip in ro a mai fost rulata pana la 110.000. am posibilitatea sa o achizitionez la 10.000 euro...
dar nu stiu sigur ce sa fac...
unii prieteni m-au sfatuit sa fug de asa ceva...ca e teapa cu km reali...
ca asteapta sa scape de ea...etc..
va rog pareri urgent
mersi anticipat


pentru comparatie d epreturi l amasini cu km reali si service in cond. bune viziteaza www.autoscout24.de si o s avezi ca nicio laguna nu e mai mult de 8000 euro la ce spuneai tu ca are: km si an de fab, gadgeturi, etc
Dan27
e un pic cam mult la 10000euro,dar ca ar fi astia km multi numai romanii prosti pot sa zica asta.In primul rand in Germania,etc se fac in medie cel putin 40000km/an=>160000km in mod normal(e o medie normal) ca sunt si din 2005 cu 80000. Din cauza mentalitatii acestea-a celor care nu gandesc- si a altora care vor sa dea tepe sa ajuns sa se vanda masini din 2003 cu 140000km si la fel cele din 2000 tot cu atatia km:)))..nu ca nu ar fi multumiti de masina da' sa vada el acolo 100000km chiar daca in realitate sunt 300000 si e plin de cazuri de astea:))cat despre 1000 teste nu valoreaza cat 3 km de condus in proba.Apropo,care ar fi tampitul sa-si dea masina in proba 160km?smile.gif))))
iar la 8000 or fi in germania cate vrei dar mai costa si statul roman(vama+transportul)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.