Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Garantie Ford - 4 ani la putere ? Sigur ?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
Constantinescu25549
Sunt curios daca a avut cineva probleme in garantie la Ford-urile lor, cand a fost vorba de schimbatul componentelor stricate...
De exemplu eu am fost Mondeo-ul de 115 CP impreuna cu sfintele batai la puntea spate si mi-au schimbat o bieleta avariata cica - platita de Ford in garantie si au bagat si cablurile de franare spate care erau desprinse si bateau - problema veche la Mondeo -dar au pus firma mea la plata pentru ca cica sunt: " Elemente de uzura".

Stiu....sunt un fraier ca am acceptat ! Vreo 750.000 cu totul.
Problema e ca fiecare Mondeo la un moment dat va ramane fara suporti cabluri franare si stiu ca urmeaza si cel de 130CP care-l am. Dar avand in vedere ca e un defect de fabricatie, de data asta o sa refuz plata. E in garantie, nu? Nu? Sau, trebuie sa-l platesc ? Dar am 4 ani garantie.....

Vreo experientza similara ? Astept raspunsurile voastre !
Florin67056
E vorba de cablurile de frana de mana?
Constantinescu25549
desigur ! Ai antecedente ?
Florin67056
Aha, trebuie sa schimb unul, dar mi-au cerut 1 milion si ceva pe cablu, asa k inca nu l-am schimbat!
Florin67056
Se pare k este defect de fabricatie si nu de uzura, pt k mai stiu si alte persoane care au avut aceeasi problema tongue.gif
Radu79262
depinde cum te certi cu ei, insa nu tot e trecut la garantie 4 ani. La fiesta mea, daca-mi aduc bine aminte am asa:

garantie:
- 4 ani motor, cutie si restul (amortizoare, etc) cu diferentele urmatoare:
- 3 ani bujii si baterie
- 12 ani la caroserie (coroziune) si 6 ani vopsea
- consumabile nema garantie (becuri, ulei, filtre)

mi s-a mai spus ca garantia nu acopera piesele mobile de la directie, asta insemnand ca daca dau in gropi prin bucuresti sa merg la primarie sa-mi iau banii biggrin.gif
In cazul unui amortizor de exemplu, ei zic ca se vede diferenta intre defect de fabricatie si datul in gropi. Cine stabileste exact asta e discutabil ... Asa ca daca problema ta o poti baga la defect de fabricatie, ei trebuie sa te rezolve.
Constantinescu25549
da' nu-i normal daca un produs are 4 ani garantie sa fie 4 ani la toate piesele ?
pai asa dupa cum li se trezeste iti vor spune..."Cred ca e de la gropi...." sau " E de la folosire necorespunzatoare..."
Pai masina nu e facuta sa treaca si prin gropi ? E standard pentru drumuri bune? De ce nu specifica asta in reclame ?
" 4 ani garantie ! pentru drumuri bune drepte, 3 pentru drumuri bune cu curbe, 2 pentru drumuri cu gropi usoare, 1 pentru drumuri cu gropi medii si se retrage garantia daca ati nimerit o groapa mai mare."

Eu cred ca voi avea discutii aprinse cu Ford-ul pe parcursul acestor 4 ani.
Constantinescu25549
Eu la Dacia mea din 2003 am avut o singura problema la suspensie in 92.000km (incredibil, nu-i asa ?). E vorba de o bucsa fata pe care au schimbat-o fara nici un comentariu in garantie. E ceva normal dupa mine. Ce ? , aia de la Ford se asteapta sa nu mergi prin gropi ?
Masinile nu sunt proiectate numai pentru drum "foaie" !
valeriu82246
Ma abat un pic de la topic , dar si eu am avut niste zgomote ciudate in spatele masinii , pana am dat de niste aparatori de plastic care erau desprinse si "trancaneau" mai ales la hopurile scurte.
Iar in ultimul timp au aparut alte zgomote...sa fie oare suportii cablurilor de franare ?? Din ce alte motive mai pot aparea zgomotele , daca tot zici ca la Mondeo e ceva "normal" ( pt. Constantinescu ). blink.gif
Constantinescu25549
Zgomotele la puntea spate pot fi din mai multe motive: cel mai des intalnit - bucsile punte spate pe care aia de la Ford nu prea vor sa stie de ele in garantie, dupa aia sunt suportii de la cablurile de frana spate, poate fi o bieleta - dar aia nu prea face astfel de zgomote.
Cam atata stiu eu. Telescoapele nu prea se strica sa bata dar depinde si de km facuti.
La primul Mondeo din 2004 la 25000km au inceput sa bata bucsile punte spate. Am fost la Ford si am zis sa le schimbe si mi-au schimbat o bieleta spate si cablurile de franare. Bineinteles ca zgomotul e tot acolo. Asa ca ma voi duce din nou. Numa cum nu il prea conduc nici nu ma prea intereseaza. Dar oricum cat mai e in garantie o sa le fac la service o vizita...
valeriu82246
Daca tot ne-am abatut de la topic blush.gif ....pe cand eram sub masina incercand sa prind aparatorile de plastic am observat un cablu ( altul decat cel de la fr. de mana ) la capat cu un senzor cred blink.gif , montat in spatele butucului de la roata .
O fii vre-un alt sistem de siguranta sau e pur si simplu un senzor ??

Multumesc de raspunsuri ! biggrin.gif
Constantinescu25549
Asta nu mai stiu.... :newblush:
Nu am ajuns chiar asa de departe cu cunotintele despre Mondeo.
Marius72489
Sa revenim la topicul cu garantia. Trebuie sa fiti foarte atenti!!!

De curand mi s-a spart burduful de la planetara si mi-a aruncat vaselina afara. Masina mai e in garantie pana in ianuarie 2007.

Cei de la reprezentanta spun ca piesele din cauciuc nu fac parte din garantie!!!
Desi mi se pare de inteles pentru stergatoare si cauciucuri, e inadmisibil ca dupa 53000 km sa apara un astfel de defect la planetara.

La Dacia veche nu am schimbat asa ceva in 80000km.

Asa ca aveti grija si cititi cu atentie certificatul de garantie (daca il intelegeti). Reclama e una si ceea ce intalnim in practica e altceva.
danmatyas
si eu se pare ca am probleme cu bucsele de la punte, am avut probleme i cu cablurile de la frana de mana, ca loveau in cadru..trebuie prinse cu coliere, calitate de 2 lei.
Constantinescu25549
Mama lor cu garantia lor cu tot !
Or sa zica ca si volanul e tot element de uzura. Te pomenesti ca si roata de rezerva daca se uzeaza stand acolo tot noi trebuie sa o schimbam.
Ce inseamna 4 ani la putere ? Cine stie sa zica ?
Daca stie cineva...ce se schimba in garantie ? La primul Mondeo de 115 CP mi-au schimbat o bieleta spate in garantie. Dar a trebuit sa dea telefon la Bucuresti sa ceara acordul. Cablul de frana nu l-au schimbat iun garantie.
Cine stie ce se schimba in garantie si ce nu va rog sa puneti pe acest topic.

Bieleta spate - schimbata in garantie
Cablu frana de mana - se plateste


Cine mai stie ? Va rog...
Marius72489
Pentru problema mea cu burduful de planetara am schimbat cateva mailuri cu cineva de la reprezentanta din Bucuresti care se ocupa de garantii. Cei de la Sibiu mi-au spus din start ca piesele din cauciuc nu se shimba.
Pana la urma cel de la Bucuresti mi-a cerut numarul de telefon sa-mi explice mai detaliat. Parerea mea e ca nu a avut curajul sa scrie in mail, si anume:

- masina e in garantie 4 ani (in cazul meu 3 ca a fost cumparata in 2004) care inseamna: 2 ani garantie producator si inca 2 ani garantie extinsa oferita de distribuitor. Pe garantie extinsa nimic din cauciuc (inclusiv furtune) nu se schimba. In plus imi mai zice la telefon ca si piese din suspensie si directie nu se schimba daca masina are peste 70-80mii km ca drumurile sunt proaste, blablabla, lucru care eu nu l-am vazut nici macar la sectiunea "steluta" in povestea din reclama wink.gif


In fine, parerea mea e ca sunt foarte subiectivi, nu vor sa zica nimic clar si incearca sa "abureasca" in functie de client.
Ma intreb daca si la alte firme de masini e la fel.
Dan27
pacat de masini ca nu sunt rele dar astia de la service-u autorizat sunt dezastru..ca la toate reprezentantele de altfel,dar ma socat sa vad ca o diagnoza motor e aproape dublu fata de bmw..da-o-n colo..
dragos86342
romcar imi cere 1300 euro pentru piese defectate din cauza incompetentei lor.
NU au fost in stare sa repare cum trebuie, iar acum sunt bun de plata, in ciuda garantiei extinse.
Cornel001
dragos da si tu amanunte
cosmin36162
QUOTE(valeriu82246)
Ma abat un pic de la topic , dar si eu am avut niste zgomote ciudate in spatele masinii , pana am dat de niste aparatori de plastic care erau desprinse si "trancaneau" mai ales la hopurile scurte.
Iar in ultimul timp au aparut alte zgomote...sa fie oare suportii cablurilor de franare ?? Din ce alte motive mai pot aparea zgomotele , daca tot zici ca la Mondeo e ceva "normal" ( pt. Constantinescu ). blink.gif


si la mine la Mondeo se auzeau zgomote (o troncaneala) in spate de parca ceva batea balanganindu/se, in scutul masinii, la denivelari si gropi mici. Am fost la un service cu ea, mi/au tras de roti si mi/au spus ca e bieleta antiruliu dreapta spate care s/a uzat. Apoi au mai tras putin de roti si au observat ca si capatul de bara stanga si bieleta stanga fata sunt uzate. Le/am schimbat pe toate si zgomotul a disparut. Repet insa, zgomotul venea fara dubii din spate. Deci inclin sa cred ca acea bieleta spate a fost de vina
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.