Help - Search - Members - Calendar
Full Version: In memoriam AYRTON SENNA
Masini.ro Forum > Auto Motor Sport > Formula 1
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
repyx1
pentru ca suntem in saptamana premergatoare cursei de la imola, unde se vor aniversa 10 ani de la disparitia lui senna, va invitam sa rasfoim impreuna un album dedicat acestui zeu al formulei 1. delectati-va cu acest adevarat regal [in serial, datorita spatiului de care dispunem] si va astaptam sa-l comentam pe acest forum. de asemenea,va asteptam cu fotografii sau documente, care nu se regasesc in albumul nostru si pe care aveti posibilitatea de a le prezenta fanilor lui ayrton senna.

toate cele bune, cititorilor acestui forum si a site-ului nostru !!!
alex20
nam auzit de el,da oricum odihneascase in pace
Rai
senna a fost si va ramane unii dintre cei mai buni piloti din f1.si daca ar mai fii trait cred ca f1 ar fii aratat altfel.
repyx1
probabil nu ai auzit de el *alex20* pentru ca nu aveai varsta la care sa poti vedea ce inseamna adevaratele curse de formula 1. in acea perioada la fiecare premiu aveai spectacol adevarat si existau cel putin 2-3 piloti care luptau de la egal la egal, ceea ce era egal cu show. dar probabil ai auzit de recordul de pole-position pe care m schumacher incearca de ceva ani sa-l doboare [e de altfel singurul care a mai ramas in picioare in fata germanului]. oricum a fost cea mai frumoasa perioda a formulei 1. si chiar daca nu ai avut privilegiul sa-l vezi, ai tot timpul sa afli despre el si sa te minunezi de ce a putut sa faca pe pista si de ce a fost si este atat de iubit si acum dupa 10 ani de la moartea sa.

[ acest mesaj a fost modificat de : de 2004-04-12 21:21 ]
V l a d
din pacate acele vremuri au trecut... ce competitie era pe atunci, ce spectacol... pacat. odata cu moartea lui senna a murit si spectacolul in formula 1... cred ca am mai urmarit cursele timp de un an de la moartea lui si dupa am abandonat formula 1 si m-am indreptat spre raliuri unde spectacolul si concurenta sunt cu adevarat mai mari decat ce se intampla acum in formula 1
Paul5
dumnezeu sa-l odihneasca!daca ar mai fi avut zile, cred ca spectacolul in "marele circ"ar fi fost cu siguranta asigurat de duelul lui senna cu schumacher.
repyx1
avand in vedere sprijinul deosebit pe care l-am primit din partea cititorilor acestui forum si a site-lui nostru, am reusit deschiderea albumul promis [pentru comemorarea lui ayrton senna]. vom incerca sa-l completam pe parcurs cu date biografice mai amanuntite, articole si comentarii a prietenilor si apropiatilor sai. de asemenea, asteptam pe acest forum parerile voastre despre viata si cariera lui ayrton senna.

toate cele bune !!!
Radu_
toata stima si tot respectul pt fostul pilot
cam atata pot sa spun si eu...
Laurentiu_007
La fel cum ati spus si voi F1 si-a pierdut din valoare odata cu moartea lui Senna.Era un pilot greu de intrecut pe circuit, un adevart "rege" al Formulei1.
Totusi as vrea sa va intreb care credeti ca a fost cauza mortii sale?
Eu cred ca a organizatorilor care, dupa ce au primit mai multe nemultumiri ca zona din acel viraj era cu denivelari, nu au luat nici un fel de masuri.Mai mult chiar, eu cred ca acea etapa trebiua amnata sau scoasa din campionatul din acel an, mai ales ca mai murise un pilot cu o zi inaintea lui Senna.
G e o r g e
inca imi aduc aminte de cursa in care nigel a coborat din masina si la primul pas i s-au taiat picioarele , a fost una dintre cele mai frumoase curse de F1 a tuturor timpurilor!!!

din pacate odata cu moartea lui SENNA F1 si-a pierdut toata frumusetea.
dumnezeu sa-l odihneasca in pace , a fost un pilot deosebit alaturi de mansen.
maky30924
QUOTE(repyx1)
...adevaratele curse de formula 1. in acea perioada la fiecare premiu aveai spectacol adevarat si .. ]</font>


..da..exact de aceste timpuri vorbeam eu,atunci era o adevarata placere vizionarea f1.
Ayrton Senna,a fost..si mai este numit si în ziua de azi ca unul dintre cei mai buni piloti de motorsport,daca nu ma însel a fost de 3 ori campion mondial si nu uitati ca, a concurat cu piloti adevarati laugh.gif ca, Allan Prost,Nigel Mansell..duele adevarate.
Pacat ca s-a stins din viata ,la numai 34 de ani ..
James Kilowatt
QUOTE(G e o r g e)
inca imi aduc aminte de cursa in care nigel a coborat din masina si la primul pas i s-au taiat picioarele , a fost una dintre cele mai frumoase curse de F1 a tuturor timpurilor!!!
.



Da... si fusese Monaco! Care acum e una din cele mai insipide curse! In care nu se intampla nimic. Si, pe vremea aia, doi piloti de exceptie au reusit sa creeze un spectacol unic....
petre43065
Salut REPYX1 daca vrei poti sa imi scri mailul tau sa iti trimit ceva cu Senna ,foarte frumos ,cu siguranta a fost un mare campion,sper sa nu se mai intample asa ceva .
VECTOR
nimeni nu contesta faptul ca senna a fost unul dintre cei mai buni si mai talentati piloti,dar parerea mea este ca la perpetuarea acestei legende , o contributie este adusa si de felul tragic in care a murit dar si de faptul ca a murit in plina glorie.
VECTOR
...
VECTOR
...
VECTOR
...
VECTOR
...
VECTOR
...
VECTOR
...
VECTOR
...
VECTOR
.../
Sebastian-58
VECTOR, daca tot ai atatea poze cu Senna, ai cumva si vreo poza cu el de pe vremea cand concura la Lotus? Ma refer la Lotus Renault (cea neagra cu reclama John Player Special)?
VECTOR
asta?
VECTOR
Ayrton Senna
(Full name Ayrton Senna Da Silva)
WORLD CHAMPION 1988, 1990, 1991
DATE OF BIRTH 21 March 1960
DIED 1 May 1994 (Crash during San Marino GP)
NATIONALITY Brazilian
FIRST GP START Brazilian GP 1984
GRAND PRIX STARTS 161 [View Complete Results]
GRAND PRIX WINS 41 [Details]
POLE POSITIONS 65 [Details]
POINTS SCORED 614
RACES LED 86 [Details]
LAPS LED 2973 [Details]
TEAMS 1984 Toleman Finished 9th in Championship
1985 Lotus Finished 4th in Championship
1986 Lotus Finished 4th in Championship
1987 Lotus Finished 3rd in Championship
1988 McLaren World Champion
1989 McLaren Finished 2nd in Championship
1990 McLaren World Champion
1991 McLaren World Champion
1992 McLaren Finished 4th in Championship
1993 McLaren Finished 2nd in Championship
1994 Williams (Brazilian, Pacific and San Marino GP Only. Killed while leading San Marino GP) Did not score Championship points
NOTES EFDA European Union Formula Opel (Lotus) Series, 1982
British Formula 3 Champion, 1983
VECTOR
senna la 4 ani
Sebastian-58
EXACT !!! Mai ai cateva?
VECTOR
in calculator nu mai am salvate in schimb am tot internetul la dispozitie.cand mai gasesc ceva interesant o sa mai postez.
CCI
A fost in opinia mea daca nu cel mai mare pilot din F1 (sa nu se supere fanii lui Alain Prost), cel putin cel mai spectaculos pilot, care traia prin F1.

Imi amintesc si azi cand ma uitam pe satelit (RTL) chiar dupa 89 cu sufletul la gura la ceea ce facea pe circuit... Cum trecea milimetric pe langa parapeti la Monaco... Si cum Mansell nu s-a putut tine pe picioare dupa ce a incercat cu disperare sa treaca de Senna tot la Monaco.

Dupa moartea lui, F1 a pierdut o mare parte din spectacolul de atunci. Iar de cand cu era Shumacher (pentru care am un respect deosebit pentru ce a realizat ca pilot), a cam murit de tot spectacolul.

Vom mai avea oare un al doilea Senna vreodata? Sincer, cred ca nu. A FOST SI VA FI UNIC.

Cristi
a3des
OBRIGADO AYRTON!
Sper sa va placa (trebuie sa aveti macromedia flash si un pic de rabdare sa se incarce).
Click aici
marius68582
Nici nu stiam de topicul asta pe masini.ro!Mersi pentru link a3des!Foarte tare.Contribui cu ceva ce am gasit pe un forum strain,marturia cuiva care a vazut cu ochii lui ce inseamna geniul unui mare pilot.



As we approach the 10 anniversary of the death of Ayrton Senna, I thought I would share a moment that still causes me to shake my head to this day.

In 1990 I was in Montreal for the GP, working with a team in one of the supporting events. Our race was scheduled for Saturday afternoon immediately after F1 Qualifying. I rode a 4-wheeler on the access road that runs along the Olympic Rowing Basin beside the track on the way to pit lane, and decided to stop at the final chicane and take in the final minutes of F1 Qualifying.

In those days the final chicane was much more open than today and was extremely fast. I stood up on the handlebars of the four wheeler so I could just barely peek over the top of the catch fencing right at the turn-in point for the chicane. There aren't many places in the F1 world where you can get that close to cars running at top speed.

It's the final few minutes of qualifying, and here come the greatest drivers in the world - Prost, Mansell, Piquet, Senna - and everyone is braking and changing down one gear from top gear right under my nose.

In the final minute, Senna approaches the corner and I hear a slight lift, maybe a bit of left foot braking, but no downchange. He smokes through the chicane and I hear the announcer say he's taken pole by a half second over Prost. After he passes, the checkered flag comes out and he's the last car on the track. Here he comes again, but this time there's no change in engine note at all as he absolutely flies through the chicane completely flat out, taking pole by over a second.

Here are the greatest drivers in the world, and all but one are changing down a gear for the corner. And that one driver manages to streak through that chicane not only without a downshift, but with his amazing foot flat to the floor at something close to 200mph.

Needless to say I was stunned, but totally unprepared for what was to come next. A few minutes later I was walking on the sidewalk behind the F1 pits on the way to the support race grid, and out of the Goodyear tent pops Senna, headed straight for me on the narrow sidewalk.

As we passed, I managed to stammer out a "great lap" comment. Senna stopped, grunted "thanks", then looked at me for a moment as if trying to remember me. A wry smile came over his face and he said the words I will never forget -

"You're the guy looking over the fence."

He grinned, knowing he had just blown my mind, turned and walked off.

---
originally posted by :
Lando Magee
Member Motorsports.com forum
April 2004
a3des
Nici eu nu am vazut acest topic pana acum cateva zile. Desi a trecut ceva timp de cand a fost lansat acest subiect, nu e tarziu niciodata sa imi prezint respectul fata de Ayrton si fata de ce a facut el pentru lumea F1.
Foarte interesanta povestioara gasita de tine, nu am mai auzit-o niciodata si mi-a placut foarte mult.
a3des
A lap of Interlagos with Ayrton Senna (comentata de el insusi in timp ce conducea): aici
Cain56793
Dumezeu sa il odiheasca in pace. Si fie ca momentele de bucurie pe ni le-a oferit sa le retraiasca si el la nesfarsit in eternitate acolo unde e.

Cand ma uit la poze .... iara imi incolteste o lacrima in coltul ochiului - poate doua.
Alless86081
Of sad.gif Sarmanul Senna
Oana
Foarte interesanta intrebarea cine a fost de vina pentru moartea lui Senna...nu stiu daca ati descoperit pe net site-ul "Senna Files" http://www.ayrton-senna.com/s-files/start.html ...gasiti aici toate datele legate de procesul intentat dupa acel eveniment...trebuie sa aveti multa rabdare sa cititi tot, dar va pot spune ca merita...eu una m-am cutremurat de ce am gasit acolo... un exemplu ar fi raportul medico-legal din care reiese ca Senna ar fi murit in momentul impactului si nu la spital, dar ca s-a ascuns acest lucru ca sa nu fie oprita cursa...pe de alta parte se spune ca ar fi fost in moarte clinica si ca l-au tinut cu aparate cateva ore, desi acest lucru ar fi fost interzis in lumea medicala...nici pana in acest moment nu s-a stabilit cu exactitate cand si cum a murit, desi exista inregistrari in care Senna isi misca capul in timp ce era in masina...cine nu le-a vazut sa-mi spuna...
oricum, un lucru este cert, Senna a fost cel mai mare pilot din Formula 1 si indiferent de cati ar fi fost gasiti vinovati pentru moartea sa, nimic si nimeni nu-l mai poate aduce inapoi...
Alless86081
DE acord, Oana
marius68582
Bun fratilor.Asta pune punct interminabilei dispute Schumi-Alonso. biggrin.gif

a3des
Un link pentru cei carora le mai este dor de Senna.
http://www.metacafe.com/watch/478416/senna_tribute/
Saudade.
Oana
sad sad sad...
eu chiar aseara am descoperit pe senna files o chestie postata de curand, care m-a deranjat foarte tare...e vorba de documentarul "Going Critical - The Death of Ayrton Senna" care a fost difuzat in septembrie 2001 pe channel 4 (UK) si care se pare ca a fost "piesa de rezistenta" in proces..."Going Critical includes a video clip, as used by Williams' defence during the Senna trial, which shows driver David Coulthard demonstrating what both he and Williams claimed was a NORMAL amount of flexing and movement for the steering assembly onboard a FW16B."
nu am reusit sa dau de urma filmuletului iar pe site nu apare decat o bucatica de cateva secunde, din care nu prea se intelege mare lucru....
a3des
oricum nu mai conteaza...au ramas doar amintirile...
a3des
Astazi implinea 47 de ani.
Te port mereu in inima.
La multi ani, oriunde te-ai afla!
Elena A.
Intru de ceva vreme pe forumul asta ca vizitator, dar numai astazi am gasit topicul asta blush.gif

Ma bucur ca nici voi nu l-ati uitat...Eu personal nu am mai reusit sa am un favorit in F1 de la Senna incoace, desi atunci cand a murit nu aveam decat 10 ani (si da, ma uitam la F1...ca o disperata!!!). In mai '94 s-a spulberat magia...Mai ramane ceva de zis?

Ma bucur de pozele pe care le-ati postat si mi-ar placea sa vad mai multe...ma duc sa google-esc biggrin.gif

Cat despre cauzele mortii lui...nu pot sa spun altceva decat ca Williams a avut o singura replica: mortul are vina!

Noi stim mai bine decat atat, nu?
f1anatic
QUOTE(Elena102757)
Cat despre cauzele mortii lui...nu pot sa spun altceva decat ca Williams a avut o singura replica: mortul are vina!

Noi stim mai bine decat atat, nu?


Daca cumva insinuezi sau ai de gind sa comentezi ca Michael Schumacher a avut vreun rol...te asigur ca ai gresit forumul.

In rest...mortii cu mortii; vii cu vii. Dumnezeu sa il ierte si poate ii e mai bine acolo pe unde o fi ! Daca pot sa il acuz pe Senna de ceva...este ca nu a stiut cind sa se retraga. Deja sezonul 1992 fusese dezastruos. 1993 ceva mai bun dar oricum dificil - iar in 1993, daca ati citit un pic despre relatiile dintre el si Ron Dennis, Senna era platit la fiecare cursa...nu mai avea contract pe durata sezonului. Ba la un moment dat (1992) se oferise sa concureze gratis pt. Williams in 1993. Cind se ajunge la asa ceva e clar ca frustrarea profesionala...crescuse iar interesul scazuse. Din cite retin, in iarna lui 1992-1993 nici nu a dat pe la fabrica sa testeze masina...munca revenindu-i lui Michael Andretti. (Ma rog nici nu a fost nevoie, in singurul test inainte de inceperea campionatului, l-a spulberat...)
Elena A.
Normal ca nu ma refeream la Schumacher...ce legatura ar avea el? blink.gif Ma refeream la masina...

Cat despre partea cu retragerea, imi pare rau, dar nu sunt de acord cu tine...In 1992 avea una din cele mai slabe masini si un a reusit decat 4 la final...si chiar si asa a luat Marele Premiu de la Monaco (care pentru mine e cel mai relevant mare premiu in ceea ce priveste calitatea pilotului). In 1993 a venit pe 2 la general.

In ceea ce priveste chestia cu banii, dupa parerea mea, asta denota dorinta de a fi competitiv, de a-si arata adevarata valoare si, normal, de a castiga...Poate pe vremea aia banii nu erau atat de importanti...sau poate el era altfel decat noi si ar fi sacrificat cu placere banii pentru pasiunea sa (cred ca intelegi si tu sentimentul). Pana la urma, in cazul lui, s-a ajuns la sacrificiul suprem si poate ca asta e unul din motivele pentru care a ramas in amintirea unora.

In amintirea mea a ramas mai putin omul intins pe pietris la Imola si mult mai mult omul care a transformat F1 in magie pentru un copil de 8 ani.

P.s.: de ce esti asa agresiv? Make love, not war! :wave:
f1anatic
QUOTE(Elena102757)
In amintirea mea a ramas mai putin omul intins pe pietris la Imola si mult mai mult omul care a transformat F1 in magie pentru un copil de 8 ani.

P.s.: de ce esti asa agresiv? Make love, not war! :wave:


8 ani in 1994 ... si fan a F1. Coplesitor. Vezi ca o sa sara baietii pe tine acum (in cel mai frumos sens al cuvintului).

To maintain the peace, one must prepare for war.
Elena A.
10 ani in '94. De la 8 ma uit la F1 blush.gif
Din cauza lui Senna am inceput sa urmaresc F1...Acum incerc sa mai gasesc macar un motiv...poate cand va aparea Bruno Senna in F1. Ayrton spunea despre el (ii e nepot) ceva de genul asta cam pe la finele lui '93: "Daca vi se pare ca eu sunt bun, asteptati sa vedeti ce poate sa faca Bruno!"....Si eu asta fac, astept...
A K U
Si Bruno ce face de 14 ani de nu a ajuns inca in F1, sa vedem ce-i poate pielea? Ca si eu sunt cam in aceeasi suferinta, da' mai recenta, de cand a renuntat Schumi down.gif
Elena A.
Bruno are 24 de ani si concureaza pentru echipa Arden International in GP2 Series. Telul lui este sa-si faca aparitia in F1 cam prin 2009. Daca pot, o sa pun o poza cu el si cu Ayrton, ca sa vedeti si voi ce mult seamana...sper ca asemanarea sa nu se limiteze la cea fizica wink.gif

La implinirea a zece ani de la decesul lui Ayrton, Bruno a pilotat la Interlagos Lotus-ul 98T al lui Ayrton (ala din '86)...un omagiu adus idolului si totodata unchiului sau...

Nu prea m-am prins daca e voie sa fac asa...but here goes nothing!!

A K U
Da, asemanarea e intr-adevar incredibila.
Totusi, 24 de ani si vrea sa intre in F1 la 26...Cam tarziu, altii sunt campioni mondiali mult mai devreme. Cand te numesti Senna, ai ceva de demonstrat, nu intri ca sa faci parte din turma. Mi se pare o varsta destul de inaintata pentru a obtine cele mai mari performante in F1. But I may be wrong biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.