Help - Search - Members - Calendar
Full Version: !!!BMW vs AUDI vs SUBARU - RAZBOI!!!!!
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Pages: 1, 2
R a z v a n
R a z v a n
R a z v a n
T u d o r
Aoleu...nene, esti cam nou pe-aici. Fa bine si sterge repede topicul, ca-l vad baietii si iar iese sange din calculatoare. biggrin.gif

repdeee...repede, sa nu apuce sa-l vada "nu_spui_cine"... persoane importante.... wink.gif

:death: :death: :boxing: :boxing: :stretcher: :stretcher:
R a z v a n
nu, nu, am vazut, am citit...e in regula, in fond asta e sarea si piperu biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
oricat de tare ti-ai iubi masina nu trebuie sa exagerezi (asta de altfel e valabil pentru orice altceva). Mie imi PLACE Mazda, asta nu ma impiedica sa nu apreciez oricare alta masina care imi "spune" ceva - design, motor, confort sau mai stiu eu ce...
T u d o r
Oaaaa... pai sa spui ceva rau de superlimuzina mea, sa vezi atunci obiectivitate... tongue.gif Direct la gat ti-am sarit.... :pet:
cosmin45741
Noi sa fim sanatosi....
Cu specificatia ca Subaru a castigat un singur titlu, iar oponentii "beauty" mai multe:
http://www.ukintpress.com/engineoftheyear/categories04.html

Asta ca sa nu creada lumea nu stiu ce...

Iar winner-ul este:
http://www.ukintpress.com/engineoftheyear/...ers/winner.html
HalbaSus
Razvan, sunt de acord cu tine, confruntarile intre pasionati fac sarea si piperul unui forum (sau a unei discutii la bere), dar sincer nu stiu daca acest topic va putea avea sanse sa devina "a decent batleground" pentru ca nu are o tema clara...

Nu inchid inca topicul, vedem cum evolueaza, daca se va continua intr-un spirit constructiv cu multe informatii si link-uri atunci va ramane.... daca va deveni un flame-war atunci se va inchide.
T u d o r
Ai vazut ce ai facut, Razvan? :evil: Iar a inceput scandalul... biggrin.gif


Sangeeeeeeee.....!!! biggrin.gif
HalbaSus
OT: Stiti bancul ala cand un tip iese in decembrie 89 pe strada si incepe sa strige: MENSTRUATIE ! MENSTRUATIE ! la care un trecator il opreste si ii zice: "dom'le, esti nebun, poate vrei sa zici Revolutie", la care asta: "NU CONTEAZA ! SANGE SA CURGA !"
florin55503
sper ca nu va fi iarun topic fara sfarsit in care citesti cam aceleasi pareri scrise cu cutitul in gura.

totusi bmw seria 3
f1anatic
Aoleu...ce topic dom'le ! Careva sa il inchida SCHNELL !

Razvane...tu nu ai invatzat la Zoologie ca...Soarele Rasare in Munchen...la prinz este in Ingoldstadt si apune in Stuttgart ! Si asta se intimpla si in Tzara Soarelui-Rasare !

Si apoi cu toata prietenia...itzi recomand sa faci o tzira de arheologie pe forum! Deutschland uber alles !
HalbaSus
Adevarul e ca pe forum exista 2 categorii de militanti:
- germano-filii: cei convinsi de masinile germane si care refuza sa accepte orice altceva
- germano-fobii-nipono-filii: curent care s-a dezvoltat ca o reactie la "mercedes e cel mai bun, ia-ti vw ca o sa te tina 100 de ani" dar care a ajuns in extrema cealalta si nu accepta decat masini germane.

E aiurea sa spui ca o marca e mai buna decat alta. Analiza trebuie facuta de la model la model, de la buget la buget, de la cerinte la cerinte. Daca eu vreau comfort total ma doare'n cot de acceleratia de la un impreza STI sau un M3 ca n-o sa-mi placa ambreajul tare si suspensia sport, si oricand o sa prefer un C6 spre exemplu. Comparatiile bazate pe buget iar au fost criticate la greu... si pe undeva e firesc... ca unii au mai multi bani, si li se rupe ca o masina are cel mai bun raport pret calitate, ci vor pur si simplu produsul mai bun. Si daca toate astea nu ar fi de ajuns ar mai fi si problema designului unde fiecare cu gusturile lui (eu nici macar cu nevasta-mea nu ma inteleg la majoritatea modelelor)... in cazul celor 3 marci: nu-mi plac bmw-urile "bangle"-iene cu exceptia seriei 6 si seriei 3 coupe. la audi imi plac toate (subiectivism) cu exceptia Q7-lui :puke: la subaru nu-mi place nimic in afara de legacy.
geeoo30
De departe nipono-fobii sunt la fel de bolnavi daca nu mai rau ca confratii lor germano-fobii.....
Unii viseaza ca samuraiul mic si galagios sa doboare cu o lovitura de sabie capul teutonului....
Lupta asta mi se pare egala intrun fel fiindca cele doua natiuni au de partea puterea tehnologiei moderne cu diferenta ca unii o au in sange iar ceilalti o adapteaza si inoveaza...
Cred eu....
HalbaSus
pana la urma e bine ca e "razboi" intre japonezi si nemti... ultima oara cand cei doi sau aliat a iesit urat de tot biggrin.gif :minigun:
R a z v a n
De acord cu Halba apropo de "filie"
Eu nu cred ca Impulse spre exemlpu biggrin.gif nu ar ranji la volanul unui 300zx pe transfagarasan sau mai stiu eu ce japonez nu ar fi incantat de V10- de mai sus... Razbelu asata mediatic are farmecul lui si ceea ce e mai putin stiut e ca de obicei se face cu acordul partilor. Faimoasele dueluri intre Coca-cola/Pepsi au avut ca rezultat (preconizat) detasarea lor intr-un esalon superior (ca la ciclism).
Dac tot e sa ne dam cu parerea ce imi place si ce nu-mi place va zic si eu - din astea trei nu as da banii pe nici una dar mi-as lua un M5. Pentru Audi nu am inca varsta necesara (masinile incep dupa parerea mea de la CD in sus) iar subaru dincolo de ranjetul de pe transfagarasan nu-mi incanta prea tare ochiu - a, fuck me, outback si legacy sunt foarte tari si mishto.
Chiar, daca ma duc la dealer si le zic ca sunt de la Mazda imi dau o masina in test drive? biggrin.gif
cosmin45741
Si mai e o diferenta fundamentala: galbejitele sunt cheap (din toate punctele de vedere) in majoritatea lor, iar nemtoaicele sunt de "clasa" tot in marea lor majoritate...

D'aia ma deranjeaza pe mine comparatii de "genul": Bang&Olufsen vs Matsushita si le punem pe acelasi piedestal. Hai sa fim seriosi... Nu ca as avea nu stiu ce preconceptii ...
HalbaSus
Eu recunosc ca sunt partial germanofil... spun partial pentru ca recunosc ca nu sunt neaparat cele mai fiabile masini din lume si multe masini germane sunt porcarii... dar cumva masinile care imi plac foarte mult sunt toate germane, iar japonezele care imi plac sunt exotice si nu se mai fabrica blush.gif

Oricum referitor la marcile aflate in topic fiecare are cate un model care m-ar putea convinge sa pun banii pe masa (daca i-as avea):
BMW: un seria 3 E46 (preferabil coupe) obligatoriu cu stopurile albe, benzinar, de la 325i in sus... defapt inainte de a lua A3-ul pentru sotie cochetam cu ideea sa iau un 325i SH... dar cum masina era pentru sotie nu pentru mine am renuntat. Daca ar fi vorba de masini "post bangle" atunci as alege fie o serie 6 (dar e scumpa rau) fie o serie 3 coupe.
Audi: Aici e greu ca imi plac toate modele cu grila single frame (mai putin monstruozitatea de Q7). Sincer cel mai tare ma atrage RS4 blush.gif dar tocmai m-am uitat pe site-ul lor si pretul e destul de obscen... deci m-as multumi si cu un A4 2.0 TFSI quattro sau chiar si cu un A4 1.8T quattro (tot cand am luat A3-ul ma tenta si aceasta varianta care nu era mult mai scumpa, dar masina era pt sotie si daca ii luam asa ceva ne certam zilnic pentru chei... biggrin.gif)
Subaru: Legacy GT cum are f1anatic blush.gif eventual 3.0R dar as prefera totusi GT-ul pentru turbo.
air_wolf
reclamele au fost in aceeasi revista? geniale. ma rog, subaru un pic deplasat dar per total e misto. biggrin.gif
James Kilowatt
Mie mi s-au parut simpatice si la obiect toate biggrin.gif

Probabil pentru ca am gusturi mai eterogene la masini.. imi plac si unele nemtesti, si unele italiene, si unele japoneze, si unele suedeze... iar de avut am avut una ruseasca, una spaniola si una coreeana biggrin.gif
Impulse
Vad ca unii fac supozitii in ceea ce priveste placerile mele si abordeaza si un limbaj de cartier.
Anyways, ca raspuns, nu vad de ce m-as cobori la nivelul unui Subaru cand beneficiez de cel mai tare motor din lume? In loc sa progresez regresez? Sau in loc sa ma bucur trebuie sa sufar? Nici macar nu ma intereseaza.
Si recomand stergerea primei fotografii caci unii nu prea stiu ce vorbesc.
Cel mai bun motor din lume il are BMW nu Subaru care are si el acolo ceva. ia pune mana si citeste de vezi cate motoare BMW sunt premiate.

http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=9719

In afara de asta habar nu am ce topic este acesta, am mai discutat si in alte dati, Subaru nu are ce cauta langa acesti constructori! Eu stiu ca toata lumea se raporteaza la cei mai buni iar cei care aspira sus se declara competitivi cu invingatorii dar deja exagerati comparand masini de calitate excelenta cu cele de o calitate slaba.

Asa ca sa discutam la versus de masini care sufera comparatie...
Un topic facut la misto la care nu voi lua parte intrucat as incuraja ideologia conform careia aceste masini se pot compara cand de fapt intre ele este o prapastie enorma.
HalbaSus
Eu am impresia ca reclamele sunt "home made", nu cred ca apartin companiilor producatoare... Desi audi/bmw au avut cateva reclame in care se persiflau. Spre exemplu audi audi a avut reclama asta in care cheile unei masini sportive (bmw) cheile unei masini frumoase (alfa) cheile unei masini luxoase (mercedes) si cheile unei masini sigure (volvo) formau cele 4 cercuri de la audi. Tot ei au mai avut o reclama la A6 mi se pare in care erau in fundal un BMW, un mercedes si un jaguar si deasupra fiecaruia scria cate ceva: No TDI, No quattro, No tiptronic (parca nu mai tin minte exact care era a treia chestie care lipsea) iar deasupra audi-ului scria "No compromise". BMW a avut o reclama in care un pilot intra intr-o serie 3 si mergea in cerc pe gheata lasand in urma lui un cerc perfect... apoi se urca intr-o alta masina (nu o arata indeaproape) si incerca sa faca acelasi cerc, dar mereu derapa si forma un nou cerc... pana cand a format 4 cercuri (semnul audi).
James Kilowatt
@Impulse
Nu trebuie sa te enervezi, e clar ca topicul e la misto. Sau faci parte din aia care incep sa traga cu kalasnikovul atunci cand e luat la misto vre-un profet?

Oricum, eu unul ma opun stergerii oricarei imagini, indiferent pe cine sau ce caricaturizeaza. Si putem compara orice atata timp cat se precizeaza punctul de vedere din care se face comparatia.

Toate premiile alea sunt probabil acordate de masoni biggrin.gif In Europa, se vinde TDI si CDTI si HDI si DCI si nicidecum TFSI-uri sau alte benzinare cu sau fara turbo... deh, continent de ignoranti biggrin.gif. Un clasament in care figureaza un singur diesel pare aberant pe aici.
R a z v a n
Impulse - CHILL OUT!!
Daca apreciez ceva in lumea auto e in primul rand DIVERSITATEA. Iti inchipui cum ar fi sa te trezesti maine si sa contati ca absolut toate masinile sunt BMW-uri, mai mici mai mari, mai dolofane, mai subtirele, autobuze, autocare, masina de la posta, politia salvarea...dincolo de orgasmul initial iti dai seama ca nu mai ai termen de comparatie. BMW e pana la urma UBER ALLES. Asa, si? ALLES WHO? Dupa cum vad eu ai 2 optiuni - ne lasi sa ne bucuram in lumea noastra cu mai multe tipuri de masini si sa iubim inclusiv BMW-ul si te retragi in povestea de mai sus sau, varianta 2 - JOIN US!! Te primim cu bratele deschise biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
air_wolf
singurul care are ceva dreptate e audi. au cistigat pe bune lemans-ul. restul au cistigat pe mina jurnalistilor, care sint aceeasi in toata lumea. biggrin.gif si razvan are dreptate, ne bucuram de diversitate si de faptul ca putem discuta. despre mai multe marci, evident biggrin.gif
HalbaSus
Probabil acest topic nu va avea o soarta prea buna, deoarece titlul e prea razboinic... daca incerca cineva ceva de genul: audi A4 2.0 TFSI quattro vs BMW 325xi vs Legacy 3.0R atunci ar fi fost mult mai "distractiv". Mai ales ca sunt la preturi si puteri oarecum asemanatoare:
BMW 325xi = 218 cp - 7.5 s - 30.900 euro cip
Audi A4 2.0 TFSi quattro = 220 cp - 6.9 s - 30.814 cip
Subaru Legacy 3.0 R = 245 hp - 7.9 (0-60 mph) 28.800 cip
R a z v a n
nu mai fii pesimist, razboi nu e cuvant prea tare. Indiferent daca viralele astea sunt facute acasa de un subarist sau de o agentie mica care a incercat sa atraga atentia cu orice pret, sunt ok. Competitia nu iarta...citeam zilele trecute cat de tare si-au luat-o americanii la ei acasa, au alergat de unii singuri si au ajuns pe locul doi - mai clar - pe piata SUV, CUV BLA BLA au fost depasiti de non americani. Din cand in cand o lovitura sub centura executata cu gratie si politically correct biggrin.gif e foarte cool.
f1anatic
QUOTE
A lie told often enough becomes the truth.


precum si

QUOTE
All our lives we fought against exalting the individual, against the elevation of the single person, and long ago we were over and done with the business of a hero, and here it comes up again: the glorification of one personality. This is not good at all. He is just like everybody else.



Ce dreptate avea Unchiu' fie-i tarina usoara ! Parca ar fi intuit excessele sociale ale capitalismului; tendintzele imperialiste ale marii burghezii teutone si disperarea tipica a celor multzi care nu intzeleg raul, care nu cauta scapare si nu sint in stare de revolta. Proletariatul modern nu ar trebui sa apartzina unei asemenea clase !
Iulian HondaFan
QUOTE(HalbaSus)
Probabil acest topic nu va avea o soarta prea buna, deoarece titlul e prea razboinic... daca incerca cineva ceva de genul: audi A4 2.0 TFSI quattro vs BMW 325xi vs Legacy 3.0R atunci ar fi fost mult mai "distractiv". Mai ales ca sunt la preturi si puteri oarecum asemanatoare:
BMW 325xi = 218 cp - 7.5 s - 30.900 euro cip
Audi A4 2.0 TFSi quattro = 220 cp - 6.9 s - 30.814 cip
Subaru Legacy 3.0 R = 245 hp - 7.9 (0-60 mph) 28.800 cip


raspunsul corect este Legacy GT spec.B... 0-100km/h in 5.9sec biggrin.gif

A4 2.0TFSI are 220CP acuma? oricum nici ala 3.2FSI.

Impulse se sufoca numai la auzul comparatiei BMW cu japonezele biggrin.gif , desi adevarul e ca, pe piata ( adica la lumea care da banul ca aia e ce conteaza), BMW nu este singurul iar japonezele sunt clar in ascensiune si in segmentul de lux... In Germania cea mai bine vanduta maina de lux este A4, in USA Lexus RX, etc...

serie 3 este liderul in clasa lui, celelalte produse BMW sunt departe de avea statutul serie 3 intre modelele concurente in ochii publicului cumparator. dealtfel peste 50% din vanzarile BMW sunt de serie3.
f1anatic
QUOTE(Iulian HondaFan)
QUOTE(HalbaSus)

Subaru Legacy 3.0 R = 245 hp - 7.9 (0-60 mph) 28.800 cip


raspunsul corect este Legacy GT spec.B... 0-100km/h in 5.9sec biggrin.gif


Road & Track
Legacy GT 5.6 sec 0-60mph

Motor Trend
Legacy GT Spec B 5.4 sec 0-60 mph


In societatea burgheza, capitalul este independent si are individualitate in timp ce omul este dependent si nu are personalitate (Bunicu')
Iulian HondaFan
QUOTE
In loc sa progresez regresez? Sau in loc sa ma bucur trebuie sa sufar? Nici macar nu ma intereseaza.


tztztz... cum adica sa suferi intr-un Legacy sau STI blink.gif ? ce naturel simtitor biggrin.gif ... pai, io as zice ca asta e o viziune simplista si fortat ierarhizata... diferenta dintre STI si 330i este ca intre somon si ton sau intre pastrav si crap... sunt tot peste, dar au gust diferit. :angel:

ah, dar am uitat... Subaru nu are materiale de calitate... blush.gif
Mojito
Cosmin 45741,

Nu as fi intervenit in aceasta discutie daca nu ai fi atins un subiect care cred eu nu-l cunosti indeajuns.
Pozele ,reclamele, design-ul exterior nu inseamna neaparat calitate sau satisfactie.
EU AM AVUT TELEVIZOR BANG&OLUFSEN !!! (made in Denmark).
O caruta de bani - sa rup gura tirgului si a prietenilor sia a mea.Din grandomanie.
Prostia si fudulia se platesc!
S-a stricat.Tubul cinescopic era ......?
Philips.
QED.
Salutari si nu mai fi asa sigur ca numele reprezinta neaparat o garantie a calitatii.
Exista si exceptii.
Sau mai ales.
air_wolf
vezi Mojito? Bang ti-a trebuit, bang ai avut biggrin.gif eu am un radion National Panasonic de vreo 25 de ani... merge ca in prima zi. wink.gif a, si e mathusita electric, ca panasonicul e marca lor biggrin.gif asa ca renunta la tv si ia-ti radio biggrin.gif
daca as avea unde sa tin calul in bucuresti, cal mi-as lua! ajung tot acolo dar mult mai placut, ca intr-un cabrio (motorul nu se puna pentru ca un cal are 4 picioare, nu 2) biggrin.gif
HalbaSus
QUOTE
tztztz... cum adica sa suferi intr-un Legacy sau STI blink ? ce naturel simtitor biggrin ... pai, io as zice ca asta e o viziune simplista si fortat ierarhizata... diferenta dintre STI si 330i este ca intre somon si ton sau intre pastrav si crap... sunt tot peste, dar au gust diferit. angel


Pai asa e... toti sunt pesti cu gust diferit, in plus unii au oase altii nu... in cazul de fata (ca tot ai amintit de materiale) sa zicem ca oasele reprezinta greierasii si chestiile enervante din habitaclu... Sa zicem ca un crap (ala parca are multe oase nu? sa ma ajute colegii pescari ca eu nu prea le am cu pestii (merg pe principiul: cel mai bun peste e porcul)) ar fi un impreza... care daca dupa 10.000 de km incepe sa faca un zgomot undeva "acolo" ("acolo" fiind o portiune absolut nedeterminata care se afla in habitaclu dar e imposibil sa localizezi sursa exacta) te enerveaza un pic dar parca te astepti... ca deh' e crap, n-ai ce-i face. Pe cand daca mananci un file de somon (330i) si gasesti un os... nu doar te enervezi dar il trimiti pe bucatar in origini si iti trece tot cheful de mancare biggrin.gif (am exagerat desigur...)

Totul e momentul in care "servesti" acesti pesti... uneori preferi crapul, alteori somonul... uneori iti vine sa faci liniute la semafoare si apoi sa te duci sa faci cerculete in parcarea de la hypermarket ca sa sperii octogenare care imping pasnic caruciorul :@ alteori vrei sa mergi incet si sa ocolesti gropile gandindu-te la teoria relativitatii raportata la arhitectura stadala a orasului in care stai. Uneori e preferabil un Impreza WRX STI (sau macar un 335i coupe daca e vorba si de bmw) alteori te simti mai bine intr-un 5-ar... Asa ca pentru un echilibru perfect ar trebui sa am in garaj un 5-ar si un STI...

Dar daca stau sa ma gandesc... (si ca sa mai complic versusul)... la naiba cu 5-arul ca arata ca un culturist dopat in slip tanga prefer un A6 si la naiba cu impreza wrx sti ca mereu si-a luat rusinica de la Mitsubishi EVO asa ca raman cu ala tongue.gif
cosmin45741
Da, dar mai uitati un aspect din ecuatie...
Un posesor de Bmw nu prea viseaza la un Subaru. Probabil ca la asta se referea Impulse cu "regresul".
Iar o masina nu se evalueaza numai dupa cat face 0-100 sau dupa ce timp scoate pe circuit si din considerentul asta, cele 2 nu suporta comparatie...

Mojito, cred ca stiu despre ce e vorba si nu cred ca cei care-si permit platesc de 20 ori mai mult pe un Bang&Olufsen o fac doar din "grandomanie". Iar faptul ca se strica, asta este si Ferrari mai ia foc...
Iulian HondaFan
pai sa revenim la datele disponibile... biggrin.gif . ne referim la americani ca aici totul se masoara statistic.

83% dintre posesorii de WRX si STI ar mai cumpara aceeasi masina daca ar fi s-o faca din nou, serie3 si M3 ar fi cumparate de 76 si respectiv 77% dintre posesorii lor...

ce rezulta de aici? ca nici posesorii ( americani e drept, nu oameni subtiri de pe valea Bistritei ori Jiului :angel: ) de WRX nu par sa jinduiasca la BMW si ca cei de BMW nu sunt mai multumiti de masinile lor mai mult decat cei de WRX, ba chiar dimpotriva cei de WRX par a fi mai multumiti...

io cred ca Impulse si Cosmin ar trebui sa se limiteze la a spune " mie imi place cel mai mult BMW" si nu ca "BMW e cea mai buna masina din lume si tot restul nu sunt decat niste rable nenorocite, iar cei care le conduc niste ratati care nu-si permit o masina adevarata".
fishbone
Hahaha, primul poster il stiam, pe celelalte doua nu le stiam.
fishbone
QUOTE(Impulse)
Cel mai bun motor din lume il are BMW

Ce ne place sa ne axam pe particularitati. Spune-mi, exista un alt motor in lume ca sa-i faca concurenta VQ-ului de la Nissan in JD Power? Zic asa la ... aparitia an dupa an inca de cand a fost conceput.
f1anatic
Fugi bre Fishbone de aici ! Ce Nissan...ce Jay Dee Pauár si Ass-ohsiatz ?

Tu nu stii ca proiectantul motorului V10 de 5 kile de pe BMW M5-M6 a fost cuscru' cu Wernher von Braun !

Si ala mesteri rachete bre de-am ajuns pe luna ! Ce naiba...io am invatzat la gradinitza despre asta ! Ma rog...ca-s prost si a trebuit sa merg la scoala. Altzii se naste cu aceasta informatzie si stie ca nimic nu se poate compara !
Valentin50014
Cu ceva timp in urma reusisei sa obosesti tot forumul cu "masina saracului", acum ai facut o alta fixatie. Tu probabil crezi ca ai umor, eu iti spun ca n-ai chiar deloc...

Reclama este draguta dar cam atat. Cred ca este facuta de vreun fan al niponilor deoarece dintre toate cele 3 marci, numai BMW are oarecum dreptate.
Le Mans nu prea are legatura cu subiectu'
Subaru a castigat cel mai putinm doar un premiu, mult mai putin important decat cele castigate de BMW

De departe cea mai tare este cea a lui BMW (ma rog, nu cred ca e a lor)

Una peste alta, daca fanatic ar avea umor l-as banui pe el ca a facut reclamele, dar din pacate lui fanatic ii lipseste umorul in totalitate si suferim cu totii pentru asta sad.gif
R a z v a n
vorbesti cu mine?
robert
Valentine..o cam nimerisi :cheers:
f1anatic
QUOTE(Valentin50014)
Cu ceva timp in urma reusisei sa obosesti tot forumul cu "masina saracului", acum ai facut o alta fixatie. Tu probabil crezi ca ai umor, eu iti spun ca n-ai chiar deloc...

Una peste alta, daca fanatic ar avea umor l-as banui pe el ca a facut reclamele, dar din pacate lui fanatic ii lipseste umorul in totalitate si suferim cu totii pentru asta sad.gif


Mult Apreciatule,

QUOTE(f1anatic)
QUOTE(madalina)


Intru si vad acest topic. ce gasesc? Niste "pusti" ce se cearta pe subiectul jucariile cui sunt mai tari. Nu aveti niciunul nimic personal de castigat daca masina x este considerata mai buna decat masina y, nu sunteti nici mai intelepti, nici mai barbati, nici mai bogati, nici mai culti, NIMIC in plus.


Madalina, ne-ai facut T.K.O. Sintem si noi copii fara minte...deh nu totzi ne-am nascut fete frumoase, destepte, cumintzi samd!

QUOTE
Sa nu va faceti idoli, nici chipuri cioplite


Cred ca unii dintre noi idolatrizeaza o anumita marca si se inchina la chipuri cioplite.

Vezi tu...daca am vreun regret este ca eu am fost asociat cu firma Subaru si lumea gaseste din asta un motiv pentru a ma ataca. Este ceva deplasat si aberant. Imi plac si asiaticele si nemtzoaicele. Da poate sint prea partinitor masinilor japoneze - mea culpa - dar nu sint nici Mr. Subaru si nici Anti-BMW. Pur si simplu consider ca imi bag banii in ce imi ofera un raport pretz-calitate mai bun. Care in momentul de fatza eu consider ca avantajeaza masinile asiatice...de la Kia la Lexus.

Mi se face insa tirsa si lehamite sa citesc de fiecare data ca aceeasi masina este cea mai buna si ca tot ce fac ailaltzi este imitatzie ieftina; ca omul cu gusturi rafinate isi ia numai masina aceea.

Uita-te numai la titlul acestei teze de doctorat:

DE CE CALITATEA COSTA, SAU MITUL CELOR FARA PRETENTII

MITUL CELOR FARA PRETENTII ? Care-i mitul ala ? Deci eu ca om simplu nu am pretentii ? Sau cum vine asta ? Daca nu am pretentzii inseamna ca sint om simplu fara gusturi si ca nu imi permit lucruri de calitate ? De unde stie autorul acestui discurs ce pretentzii am eu ? De ce sa imi compare el pretenziile mele cu ale lui ? De ce personalitetea mea si gusturile mele mea sa fie raportate la ale lui ? De cind este el standardul ?

Deasemeni ma deranjeaza atitudinea unora (si aici nu includ numai autorul) care disconsidera automat orice este alta marca decit cea favorita si interpreteaza orice afirmatzie impotriva firmei respective ca un afront personal. Nu mai spun ca de multe ori observ comentarii nuantzate si afirmatzii jignitoare.

Ai constatat si singura cum sintagma "Subaru masina saracului" a fost mentzionata din nou aici. Lumea - sa ma scuze tovarasii de forum - e proasta. Eu o folosesc la bascalie - si toata lumea stie - dar imi sar MIE in cap. Glume rasuflate etc Nimeni nu ii cere insa socoteala dumnealui autorului care o foloseste cu intentzie rea si chiar crede in ce spune. Si nimeni nu incearca sa ii explice colegului de forum ca probabil in Israel nu se prea innebunesc dupa masinile germane...

Si acum ce s-ar intimpla daca eu as marturisi ca pentru Israel simt ceva mai special ? Nu credetzi ca poate eu ma simt DUBLU jignit de afirmatzia ca "in Israel, Subaru este masina saracului" ? Nu cred sa fi invitat pe nici unul dintre voi cind am avut Bar Mitzvah ?

Ia gata. Inchidetzi topicul asta.
R a z v a n
pentru cine apreciaza un print bun intrati si pe cotlonu asta:
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=11123
fishbone
Valentin, daca tu nu-i gusti glumele asta nu inseamna ca f1anatic nu are un simt al umorului. Spre deosebire de tine, el a incercat sa destinda atmosfera si spiritele, ca de fiecare data cand vorbim de BMW se ataca cineva.
De tine ce sa spun? Way to take a shit in this forum. Luarea la bani marunti e ... marunta.
Impulse
Valentine, tine-te bine ca imediat dau buzna americanii... Nu ca ar fi prima oara. blush.gif
Eu sunt mai fraier si ma consider ROMAN inainte de toate. :romania:
Din pacate unii nu stiu sa piarda sau sa accepte infrangeri si prin urmare se dedau ori la jigniri, ori la un limbaj agramat sau de mahala.

Welcome to the club! :cheers:
fishbone
Tu esti inapoi in Romania pana una-alta, ar fi absurd sa te consideri altceva. Noi astia plecati, cu dubla cetatenie ne putem considera ce vrea muschii nostri. Romani, americani, romano-americani, americano-romani. Stii vorba aia. Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia.
Ai scris mult si n-ai spus nimic, in afara de apartenenta la clubul "Xtreme Powah", poezie invechita care o stim pederost de altfel.
Uneori cu cat e mai fina ironia, cu atat e mai similara cu sarea pe rana deschisa.
Intrebarea mea ramane in continuare fara raspuns
Haide sa vedem vorbele lui Valentin cum s-ar potrivi cu mici modificari
QUOTE
Cu ceva timp in urma reusisei sa obosesti tot forumul cu "masina suprema, BMW", acum ai facut o alta fixatie. Tu probabil crezi ca ai umor, eu iti spun ca n-ai chiar deloc...

Fits quite nicely.
griffonu
Recunosc ca disputa dintre BMW si Subaru, cat o fi ea de enervanta cateodata, e haioasa. Insa sunt uimit sa vad cat de radicale sunt parerile. Omenirea inca se mai chinuie sa determine clar ce inseamna BINELE si RAUL, iar unii oameni se pare ca stiu exact ce inseamna o masina mai buna decat cealalta.

E un BMW seria 5 mai bun ca un STI? Intrebarea n-are nici un fel de sens, sarmana. Este fix cum as intreba daca o saramura de crap e mai buna ca un tiramisu. Pur si simplu targetul STI-ului este intr-un asemenea hal de diferit de target-ul seriei 5, incat faptul ca posesorii unuia nu tanjesc dupa celalalt nu trebuie sa mire chiar pe nimeni.

Dupa mine sunt doua principale puncte de vedere din care ne putem uita sa estimam ce masina e mai buna decat alta.

1. Punct de vedere INDIVIDUAL
Asta inseamna cerinte individuale si atunci o masina e mai buna decat alta functie de ce-si doreste respectivul. Daca am 3 copii si vreau sa merg si cu socrii in vacanta ce-mi ofera BMW? Dar Subaru? Fix nimic. Renault Espace ii bate pe amandoi de nu se vad smile.gif

2. Punct de vedere COLECTIV
Aici intram pe domeniul statisticilor, care arata ca pentru marea masa... bla bla. Problema e ca dictatura maselor nu e ceva grozav si incantator,. Si asta la modul general, nu doar la capitolul masini. Faptul ca stiu eu ce masina se vinde fabulos e un argument puternic si valid. Pana cand imi aduc aminte ca scarnavia aia de Vacanta Mare batea TOT la audienta sau ca Iliescu a iesit cu 90% la putere prin 1990. Asta ii facea, dpdv colectiv, show-ul cel mai bun si presedintele al mai potrivit. Lucruri care nu ma incalzesc cu nimic. Comparatia e fortata, in general oamenii inghitind mai usor divertisment mizer si politica dezastruoasa, decat masini mizere, dar intelegeti ideea...

Pana la urma, tot individual judecam masinile. In ce fel e BMW fabulos daca nu-mi ofera o masina cu 7 locuri? Iar Subaru, ce se tot lauda cu motoarele daca nu sunt in stare sa ofere un diesel? Retorice... smile.gif

-oPinionul
f1anatic
Deci sa ma repet ca nu am mai spus-o.

nu e vorba de Subaru vs BMW vs. AUDI in topicul asta.

Este vorba de BMW vs. the Rest Stii, nu contesta nimeni ca BMW face masini grozave, rafinate si performante. Da...MAI intr-un fel sau altul decit marea majoritate.


Dar ce nu este apreciat de catre "americanii printre noi" este modul cum se pune problema : BMW este tehnologia extraterestra, God's gift to Mankind...iar restul e nimic. Nimeni nu mai face masini ci doar imitatzii de BMW iar baietzii cu obrazul subtzire care se respecta si nu se murdaresc pe picioare conduc BMW.

Sincer BMW nici nu este ceva exclusivist. Atita vreme cit sint pe toate drumurile dintr-un punct de vedere sint chiar masini banale. Si - in timp ce sint intr-adevar citziva indivizi aici pe website care sint marcatzi pe viatza de aceasta firma si nu ar concepe viatza fara BMW - marea majoritate se lanseaza in comentarii absolut pentru a irosi "bandwidth". Oricare dintre voi daca ar avea posibilitatea reala de a alege si banii nu ar fi o problema...NU s-ar opri la BMW.

Presupunind ca intr-adevar BMW este ceva perfect, atita vreme cit gasesti 95% din din ce ofera un BMW la 70% din pretz, la o alta masina, majoritatea covirsitoare ar alege cealalta masina. Iar care nu recunoaste ca asa ar face...pur si simplu se "caca" pe dinsul. (Forgive my French).

Iar pentru cei care intr-adevar nu exista decit o anumita firma in lumea auto - indiferent ca e vorba de BMW, Subaru, Dacia sau Ferrari...eu va declar cinstit si pe proprie raspundere: Lumea lor nu ma intereseaza, nu ma atrage, nu rivnesc sa fiu ca ei. Ba chiar din contra. Ei sa fie fericitzi. Ca pentru mine fericirea nu se opreste la o cutie de tabla si plastic cu cercuri de cauciuc...oricit de frumoasa si rafinata, parfumata si lucioasa ar fi. Petru cei care nu stiu...ii sfatuiesc sa caute...la arhiva si sa citeasca despre experientzele orgasmice la volanul unui BMW. Eu le prefer in pat cu o fata.
fishbone
Ca bine sfatuiesti, f1anatic.
Kids, save your expensive bandwidth [ca tot se plateste o mana si un picior]
Only YOU can stop a BMW flamewar. Do it today!
E tarziu si sunt sictirit
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.