Help - Search - Members - Calendar
Full Version: certificat euro 1
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
adi83155
Am adus pentru prima data o masina din Franta scum 2 luni.Frantuzoaica care m-a ajutat sa o cumpar si mi-a rezolvat actele nu mi-a dat si certificatul eur1.Totusi am intrat in tara cu masina,dupa ce mi-a promis la telefon ca o sa il trimita.Mi l-a trimis,intradevar,numai ca pe el scria anulat si nu mi-a fost de folos.Mi-a zis ca scria anulat pentru ca francezii nu au vazut masina si ca trebuie sa merg inapoi cu masina sa o vada.Ok.Am facut un drum de Franta,au vazut masina,mi-au dat certificatu numai ca pe el trebuie sa fie 2 stampile.Pe certificatu asta pe care mi l-au dat e numai o stampila.Normal ca in vama interioara nu mi l-au acceptat.A trebuit sa platesc taxele integral adica cu vreo 170 de milioane in plus.Banii mi dau inapoi dar trebuie sa le duc certificatul eur1 cu 2 stampile.
Cine ma ajuta sa ies din incurcatura asta...dau milioane de beri
DORU
Fara certificat EUR1, platesti vama marita cu ~30%.
Cei care ti-au vandut masina in Franta tb sa-ti dea acest certficat complet, altfel...
Cristi2
incearca la un comisionar vamal. apoi la altul. cu ceva promisiuni, poate te scoate din necaz.
viorel83337
Mergi in Franta ,fara masina, cu acel cetificat EUR 1 ..care are o singura stampila ...si incearca sa o obtii si pe cealalta ...altfel...nu vad cum ai putea rezolva..si..e vorba de multi bani...asa ca drum bun si.. bafta...
golfuletz
...sau poate frantuzoaica te mai ajuta odata...? :angel:
sorin37756
Tot acest chin pt o masina?
Poate ai bani, dar timpul pierdut merita? Oare in Romania nu sunt atatea masini si dealeri de masini noi si aproape noi, verificari etc.
Nu sunt de-ajuns cei 6000 km facuti pana acum, adica drumuri, vreti sa mearga din nou...?
adi83155
Am rezolvat-o pina la urma.Am vindut-o si cumparat-o in germania.M-a costat 500 euro.Cu vamesii nu s-a putut rezolva nimic.La sfirsit am iesit mai scump decit daca o luam din romania dar daca nu aveam ghinion era mult mai ieftina.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.