Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Consum mare de combustibil!
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Horea78950
Salut.Am un opel astra 1.7 CDTI 80Cp an 2004 si am observat ca imi mananca cam mult, nicidecum nu este consumu din cartea tehnica : 3.8 extraurban, 5,8 urban.Imi ia afara vreo 5,5 (130km/h maxim) si in orash (Cluj-Napoca) vreo 8. Ii ceva normal, sau am ceva probleme cu masina ?Va multumesc. La voi cum este consumul?
florin55503
tu chiar credai ca o sa ai consumul din carte???? biggrin.gif se poate si mai putin ma gandesc ca masina e inca noua. se poate scoate si 4 on afara
Horea78950
Masina are 48000km reali si nu o duc mai mult de 3000rpm!
florin55503
vezi sa nu mergi subturat
Horea78950
La cate rpm este subturat motorul si ce se poate intampla daca merg cu el subturat?Merci
Geroge73919
QUOTE(Horea78950)
La cate rpm este subturat motorul si ce se poate intampla daca merg cu el subturat?Merci


http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=4805
Andrei87409
In general, consumul ridicat se datoreaza neschimbarii la timp a filtrului de aer. incearca sa il schimbi si s-ar putea sa ai rezultatul asteptat. Pe de alta parte mai poate fi vorba si de debitmetru.
skiper83994
cum iti dai seama daca debitmetru e busit sau are bube?
ionut83652
dac masina nu are forta nu simpti turbina intrand atunci scoti mufa de la debitmetru si artrebui sa se observe o inbunatatire a demarajului daca scade in forta cu mufa scoasa atunci debitmetrul e bun oricum cel mai simplu se vede pe un tester
florin55503
hai sa fim seriosi masina nu are nimic. scoate 5.5 afara la 130 km/h.
G e o r g e
e absolut ok consumul ala ...

daca se putea sa se umple rezervorul in timp ce mergi ... sa fim seriosi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.