Help - Search - Members - Calendar
Full Version: taxe vamale sua
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Cristi59555
Salutare
Am si eu cateva intrebari iar cei care vor si stiu ii rog sa ma ajute
1. Stie cineva ce taxe vamale se aplica pentru maini SH importate din State ?
2. Cam cat costa transportul ? Unde este cel mai bine sa ajunga in EU si cu ce ? Avion sau vapor ?
3. Credeti ca merita sa se faca efortul pentru a aduce o masina de acolo ? 3800 USD pe o Bora 2001 cu foarte multe optionale pe ea ? Merita ? Ah , motor 1.8T 150 CP .

Daca stiti raspunsul la vreo intrebare pusa de mine , nu va sfiiti sa dati un raspuns . Poate mai sunt si altii interesati ( in caz ca nu s-a mai pus vreun topic pe tema asta )
Multam fain
HalbaSus
1. Taxa vamala e 30% pt masinile fabricate in afara uniunii, fiind vorba de o bora care probabil e fabricata in europa nu stiu cum sta treaba, teoretic nu ar trebui sa platesti aceasta taxa dar pt ca organele fiscale iau in considerare doar certificatul Eur1 care se elibereaza deobice din tari UE nu stiu cum sta treaba.
2. E destul de scump sa aduci o masina din state, chiar si cu vaporul, cu avionul e aproape exclus.
3. Nu, nu merita.
f1anatic
QUOTE(Cristi59555)
3. Credeti ca merita sa se faca efortul pentru a aduce o masina de acolo ? 3800 USD pe o Bora 2001 cu foarte multe optionale pe ea ? Merita ? Ah , motor 1.8T 150 CP .

Daca stiti raspunsul la vreo intrebare pusa de mine , nu va sfiiti sa dati un raspuns . Poate mai sunt si altii interesati ( in caz ca nu s-a mai pus vreun topic pe tema asta )
Multam fain


Acum citeva saptamini incercam sa aduc un pui de ciine din Romania in USA si ma costa transportul la cargo 1100 Euro. Pentru o cutie cit un ambalaj de monitor de computer.

Un bilet de avion pentru RO one way te duce la 800 dolari.

In conditziile astea e clar ca vrei sa o transportzi cu avionul :-)

Uite coalea
http://www.shipping-worldwide.com/
vrei un zip code in USA ? 60612 - down town Chicago
Romania
Size of move (masina 3000-4000 plus container (2000) = 6500 lbs)

De calculat nu am calculat dar cred ca va costa in jur de 2-3000 dolari cu vaporul.

Parerea mea: daca aduceai un Corvette mai ziceam. Altfel spus: las-o balta mai ales pentru o masina comuna si second hand. Nu se merita
air_wolf
3000-3500/container in care incap 3 masini. acum nu stiu daca e si asigurarea inclusa in banii astia... si nu merita sa dai atit pe un bora. F1anatic are drptate, daca era altceva merita... poate un charger? sau un cj7?
Cristi59555
Multam de raspunsuri . Sincer nu m-am interesat de corvette, dar ma interesa un muscle car anii 60-70,se gasesc si ieftine,functionale la care nu trebuie de cat sa le dai o culoare turbata biggrin.gif si un mic retus la interior . Dar la astea e alta problema : nu indeplinesc normele euro! :bandit: .
Oricum multam fain
Cristi59555
revin cu o intrebare. 30% din pretul masinii de noua sau din suma de pe factura ? nu se aplica acelasi criteriu ca la cele din EU in functie de an + accize ? poate o sa mai revn si cu alte intrebari pentru ca vreau sa ma lamuresc , cine stie , poate gasesc ceva cool biggrin.gif
AlexTM
Nici una, nici alta. E 30% din pretul de catalog al vamii.
Care pret e in functie de virsta si capacitatea cilindrica.

Nu uita ca mai platesti si TVA-ul pe (valoarea de catalog + vama + accize)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.