Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Restaurare LAda 1200 s
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Lada
Pages: 1, 2, 3
Dragos56563
Salut,

Dupa cum v-am spus, masina mea a intrat in restaurare... Dureaza o luna de zile. O sa trec in fiecare zi pe la atelier si o sa fac poze. De ieri s-a inceput lucrul efectiv... Deci, primul set de poze...
Dragos56563
Si inca una...
Dragos56563
Si ultima pe ziua de azi...
Cristi82394
Bravo iti urez bafta.Abia astept finalul.O sa urmaresc schimbarile in bine in fiecare zi.
Daniel82595
Bravo si bafta in continuare cu restaurarea.
Apropo sa facem si noi o lista, eventual pe noul site, cu magazinele de piese si dezmembrari.
Tocmai acum m-am intors de la magazinul de pe Grivita si cred ca am fost ultimul client servit.........STRANGEAU TOTUL ACOLO :evil: .....o sa mergem pe mana rusilor biggrin.gif
madalin46093
Sa nu cumva sa iasa una asa biggrin.gif
madalin46093
Sau asa :evil:
madalin46093
Si ca tot ne-ai aratat motorul am sa va arat si eu unul biggrin.gif
E haioasa foc aceasta Broasca.
Georgian40398
QUOTE(Daniel82595)
Bravo si bafta in continuare cu restaurarea.
Apropo sa facem si noi o lista, eventual pe noul site, cu magazinele de piese si dezmembrari.
Tocmai acum m-am intors de la magazinul de pe Grivita si cred ca am fost ultimul client servit.........STRANGEAU TOTUL ACOLO :evil: .....o sa mergem pe mana rusilor biggrin.gif


ceeee ??? s-a inchis de tot magazinul lada de pe grivita ? blush.gif
mai era si ala din ghencea, s-o fi inchis si ala ?
Dragos56563
Cum sa se inchida ? Au inebunit ? :bash:
Daniel82595
au zis ca ii putem gasi doar acolo pe Prelungirea Ghencea.... bicycle.gif
Georgian40398
In fine, bine ca mai e un magazin totusi smile.gif
Ce e drept, cred ca era cam mult, 2 magazine pt aceeasi firmulitza, adica nu cred ca faceau fatza la cheltuieli. Dar atunci va intreb, de ce nu l-au inchis pe ala din Ghencea ? biggrin.gif Pt ca de acolo se aprovizioneaza service-ul Lada Bujoreni ? Sau pt ca o fi mai ieftina chiria.
Daniel82595
dar de celelalte magazine ce stiti...auzisem ca e unul in Pantelimon si inca unul pe la Luica pe undeva....d-aia ziceam sa facem o lista pe viitorul site biggrin.gif
Dragos56563
Ala din Pantelimon s-a reprofilat pe Daewoo ( in special Cielo ). Nu mai au nimic de Lada ( doar scris deasupra intrarii ).

Iar cel de pe Luica are putine piese de Lada, dar aduc la comanda.

:wave:
Dragos56563
Am nevoie de parbriz pentru Lada mea... S-a spart la demontare ( oricum avea o crapatura ).

Daca stiti pe undeva pe la cei care se ocupa de asa ceva spuneti-mi si mie. Va ramin dator. Am incercat la Ager, dar nu au pe stoc. Aduc la comanda si costa cam 7 milioane... Mi se pare nerealist.

Help !


:wave:
Mariustom
Salutare :wave:
Acum vreo 5 ani, când am schimbat parbrizul, am cumpărat de la Arad.
Dacă nu găsești, o să caut nr. de telefon pentru contact.
madalin46093
Se schimba greu un cilindru de frana?
Am vazut astazi o pata de lichid dedesubtul rotii si nu am mai plecat cu Rusoaica.
Va rog niste indrumari la rece .Nu vreau maine dimineata cand ma apuc singur sa -l schimb pe cilindru sa fac vreo boacana.! blink.gif
Dragos56563
Am gasit parbriz... asa ca everything is OK.

Despre cilindrul de frina... Se schimba relativ usor. Dai tamburu jos, dai sabotii jos, scosti conducta de frina din spate, desfaci piulitele care tin cilindrul, scoti cilindrul, il pui pe cel nou, stringi piulitele, pui conducta, pui sabotii, tamburu, aerisesti si esti good to go. biggrin.gif

Bafta ! Daca nu ai pe nimeni sa te ajute, o sa ai putin de furca la scosul sabotilor... In rest totul e OK.


Salut !

:wave:

PS: O sa pun mai pe seara pozele de azi...
Mariustom
Salutare :wave:
Dacă ești singur, hai, treacă-meargă scosul saboților, dar aerisitul instalației, nu o poate face singur.
Cosmin65397
Salutare! Despre magazinul de pe luica va pot spune ca sunt niste "jnapani" cei de acolo...eu mi-am luat un cablu de frana de mana ,cel scurt, si cand am vrut sa ma duc cu el sa-l schimbe mi-a zis in fatza ca nu e luat de la magazinu lor si nu poate sa mi-l schimbe..iar preturile la ei sunt astronomice....
Ivan80500
Nu pot sa cred , sunt chiar atat de nenorociti? vor neaparat sa le cumparam loganu si daia inchid toate posibilitatile de a mai reusi sa pastram aceste masini ? sunt incredibili frate
cred ca o sa ne cautam prin ungaria sau ucraina magazine unde o sa gasim piese si mai bune cred, si de tuning pt cine e interesat, ii dam naibii pe scartzarii astia din romania ca si asa bagau niste adaosuri de 100% la piese sa stiti.
totushi am inteles ca e pe luica ceva un magazin tot cu piese lada? unde mai exact? si ce fel de piese?
niste jegoshi , norocu nostru e ca se potrivesc mare parte din piese de la lada Niva la 1200, 1500, si atunci sunt nevoiti sa le aibe in stocuri...
romania e o tzara de cacao si din acest punct de vedere al gasirii pieselor pt masini mai vechi
ne ducem la dezmembrari si acolo aia pun niste preturi la piese de parca ar fi pt prototipuri si daca nu iti convine iti spun ca sa te duci la magazin sa le iei direct ce mai vii la ei.
asta e ne forteaza prin orice mijloc sa renuntam la aceste frumoase masini.... bafta tuturor si cat mai putin nevoie de piese
madalin46093
Nu mai pot sa pun la loc arculetul care tine sabotii. :evil:
Am ramas cu ea in fata blocului,nu am schimbat nici cilindru si numai pot pune nici arculetul la loc. blink.gif
Conducta pe care vine lichidul de frana in cilindru se desface cu cheia?Are filet care intra in cilindru?
Va intreb niste lucruri poate banale,dar va jur ca pt mine mecanica este limba straina!
Corhana77862
Fratilor, ne luam pasaportul in buzunar si plecam la moldoveni, ca gasim de toate acolo!
Mariustom
Salutare :wave:
Mădălin, arcul care este între saboți, sau arcul mic din spate ?
Pentru arcurile, că sunt 2 cele care sunt între saboți, îți trebuie o șurubelniță lată, cu care te ajuți, adică bagi șurubelnița în urechea arcului, tragi puțin, pui vîrful șurubelniței după umărul unde vine băgat arcul, și ghidezi urechea arcului spre umărul respectiv cu șurubelnița.
Despre arcul ăla mic din spatele sabotului, trebuie puțină finețe, ca să reușești.
Baftă biggrin.gif
Ciao.
Daniel82595
si da conductele prin care trece lichidul de frana se desfac cu cheia
Dragose mai onoreaza-ne cu niste poze de la restaurare.
:wave:
Dragos56563
VINEEEEEE:

Scuze de intirziiere... nu am mai fost pe la masina... a trebuit sa caut parbriz... APROPO: SUDURA IN ARGON STIE CINEVA UNDE ??? Trebuie sa sudez grila de la radiator ca e putin crapata si la cromare cind o pune in acid si la masina de slefuit se sparge... :bash:

O poza...
Dragos56563
Inca una...
Dragos56563
Inca una:
Dragos56563
Si ultima... Ma duc din nou azi... Lucrurile ar trebui sa fie mult mai avansate... biggrin.gif
Dragos56563
Asadar...

SUDURA IN ARGON ???

:wave:
Dragos56563
Pozele de azi...
Dragos56563
Inca una...
Dragos56563
Si ultima... Scuzati... e putin neclara... :wave:
Dragos56563
Cica simbata viitoare tinichigeria ar trebui sa fie gata... Cheers ! Urmatoarele poze -> Luni !

:wave:
madalin46093
Pt Dragos!
Are ceva de munca la ea.Ti-a facut Rusoaica bucati.Cred ca o sa faca misto.
Cu arculetul de la saboti am rezolvat-o.Mai am sa-i fac aerisirea.
Horia nu mai posteaza.Ai plecat in concediu?Nici la telefon nu mai raspunde? :nope:
Georgian40398
Dah, Horia mi-a zis ca e de gasit dupa 3 august beer.gif
Dragos56563
Bucati bucatele... Cind ma gindesc cum arata inainte, mai ca-mi vine sa pling de frica ca nu mai stie s-o puna la loc. Dar mi-a spus ca a facut ceva Lada la viatza lui si ca nu e nici o problema. Apropo.... Stie cineva de unde pot sa fac rost si eu de niste garnituri pentru clantze ( broaste ) si pentru stopurile spate ? La rusi nu au, mai am o speranta ca o sa se duca unul dintre ei "acasa" sa mai ia piese, imi aduce sigla spate ( aia negru cu alb pe care scrie Lada 1200s ) si grilele de aerisire de pe stilpii spate. Poate le gaseste deja nichelate. biggrin.gif

Salutari !

:wave:

PS: Gabi nu a mai scris de fooooarte mult timp...
Dragos56563
Progres real la masina nu prea s-a facut ( s-a ocupat de alta masina ). Am sa va mai trimit niste poze abia saptamina viitoare pentru ca eu miine plec la Hungaroring. Go Schumi !!!!


Sa ne scriem ( auzim / vedem ) cu bine !

:wave:
Dragos56563
Cica am revenit ! Ce mai cursa ! Ce masini ! Ce femei !! biggrin.gif

Am fost ieri la masina, era pe o parte, imi inlocuia o traversa din fata dreapta care era mincata. Aripa a fost inlocuita, rama de la far a fost refacuta, coltul de la parpriz stinga jos a fost refacut, usile au fost reparate ( ma rog... colturile de la usi.. ) Nu am luat aparatu cu mine ieri, dar ma duc miine sa cumpar materialele necesare pentru antifonare si vopsire si o sa fac atunci niste poze. Pina atunci, drive safely and enjoy your Ladas !

:wave:
Cosmin65397
Asteptam pozele Dragos....trebuie sa o faci cat mai curand,parca pe 23 se face o adunare mai ampla din cate stiu si nu as vrea sa lipsesti! sall!
Dragos56563
Nici eu nu as vrea sa lipsesc, dar cred ca se preonizeaza si o deplasare la cursa de la Istanbul... Sa vedem. Oricum, o sa aflu din timp. Daca plec, va scriu aici... O sa incerc sa pun diseara niste poze.

:wave:
Dragos56563
Asa... Am fost ieri la masinutza si va relatez ultimele progrese. Din nefericire nu am avut aparatu la mine ( ca nu e acasa ). Deci, ieri am luat toba intermediara ( de 1500 ca de 1200 nu aveau - e mai silentioasa ), motorasul de la stergatoare, sonda de la rezervor, furtunele de frina, clantele fata ( ca alea vechi s-au rupt la nichelat ) si cam atit. Tinichigeria e gata, antifonarea exterior si interior e gata, de miine se incepe pregatirea de vopsitorie.

Peste maxim 10 zile, masina va iesi de la reconditionare... biggrin.gif Yupeee ! I'll drive again !


:wave:

PS: miine plec in concediu. ma intorc duminica. va doresc o saptamina foarte buna. :wave:
Dragos56563
Salutare... Am revenit din concediu si azi am fost sa vad ce face masinutza.

Tocmai daduse pe ea cu un prim strat de spritz-chit. Marcase zonele unde au aparut probleme. Miine le ia la slefuit si inca un strat de spritz-chit. Apoi, urmeaza matuitul, degresatul si joi incepe vopsitul. Mi-a spus ca miercurea viitoare masina e gata. Daca mai ajung la masina saptamina asta, o sa fac niste poze ca sa o vedeti cum arata...


:wave:
Dragos56563
Am fost azi iar la masina... Gata ! A fost vopsita. Mai dureaza 2-3 zile ca sa o echipeze la loc...

Atasez niste poze.

:wave:

:bounce:
Dragos56563
prima poza.
Dragos56563
a doua poza
Dragos56563
a treia poza
Dragos56563
a patra...
Dragos56563
si ultima...
Dragos56563
Nice huh ? :naughty:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.