Help - Search - Members - Calendar
Full Version: RELEU DE SEMNALIZARE HELPPPPPP
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Lada
Cristi82394
S-a stricat releul de la semnalizare la lada mea 1200 si m-am dus in Vitan sa i-au altul.Vanzatorul avea o lada parcata in spatele lui si mi-a zis sa iau de dacie ca el tot asha are.Prin urmare am luat de dacie si nu stiu sa il montez pentru ca eu sub bord am 3 fire releul vechi tot 3 fire are insa releul nou are 5 papuci blink.gif .Stie cineva cum il montez?Help.Am atasat si poze cu releul.
Cristi82394
Deci chiar nu stie nimeni cum trebuie sa pun firele? blink.gif
stelian61244
daca te pricepi un pic la electrica auto , in primul rind trebuie sa mai pui un fir de la masa masinii la MINUS de pe releu,iar + il pui de la firul de la cele trei (rosu sau albastru),la C pui firul care duce la schimbatorul de semnal ,la Rs si Rd pui firul sau firele care se duc la becul sau becurile din bord daca ai cu doua becuri stinga - dreapta.
in principiu cu un aparat de masura sau cu un bec verifici pe care fir ai curent din cele trei de sub bord (contactul sa fie pus ) si il cuplezi la +de pe releu,vii cu un fir de la masa masinii(-) la minusul de la releu si cu contactul pus si dat semnal st sau dr ar trebui sa auzi releu cum lucreaza,dupa care montezi celelalte fire .
pe vechiul releu cum sunt marcati papucii ?
Cristi82394
Pai pe unul din ele scrie C iar pe celelalte 2 scrie 49.
Dragos56563
Sorry, nu pot sa te ajut... biggrin.gif

N-a fost nevoie sa-l schimb pina acum... biggrin.gif

:wave:
REMUS69209
Nu te mai complica sa faci modificari,mai bine cauta unul cu 3 papuci pt ca gasesti foarte usor si nu este nici scump(35000 lei)
Cristi82394
Dap asha am facut.....am luat unul cu 3.Care cumpara releu de dacie ? smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.