Help - Search - Members - Calendar
Full Version: sfat cumparare volvo S40
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volvo
sote
Salutare la toata lumea,

Am posibilitatea sa cumpar un S40 , 1.6, benzina, 155.000 km, fab. 2001, la pretul de 8200 euro. masin arata impecabil, are aer conditionat, ABS.
Spuneti-mi va rog daca este un pret corect si la ce sa fiu atent cand o verific.

Multumesc
mihai54363
1.6 e cam puturos pentru greutatea masinii dar pe de alta parte cred ca si consuma mai putin.

In rest, uita-te pe mobile.de si vezi cat ajunge unul acolo. Daca pui drumul, taxe, nervi, etc vezi cum iesi si afli pretul corect.

Succes!
mihai54363
Ah, am vazut ca intrebi la ce sa te uiti....parerea mea:
sa nu fie lovita ca altceva nu prea are ce sa aiba.

Modelul din 2001 se spune ca e mult mai bun decat cele din 2000 (si inainte). Din ce stiu eu suspensiile din fata sunt mai bune, plus ca si la exterior arata ceva mai bine.
sote
multumesc pentru parere!!
mai am 3 zile de gandire, mai astept si alte pareri.
Horia65398
QUOTE(Calin34750)
multumesc pentru parere!!
mai am 3 zile de gandire, mai astept si alte pareri.


Masina e adusa de afara sau cumparata din tara? Inainte de a lua decizia finala de cumparare, da-mi seria de sasiu sa vedem ce zice serveru'.

Best,

Horia
sote
@horia, masina e adusa de 2 saptamani in tara, are deja carte de identitate .

ai mp cu seria.


Multumesc
sote
are cineva idee cat consuma un astfel de volvo s40, 1.6. benzina, 2001?
Horia65398
vreo 9 l /100 in oras si vreo 7-7,5 l afara
mihai54363
QUOTE(Calin34750)
multumesc pentru parere!!
mai am 3 zile de gandire, mai astept si alte pareri.


So, ai luat-o?
sote
acuma la 2 am programat un test mecanic si unul de motor si daca totul e normal o iau.
sote
in final l-am achizitionat si deocamdata sunt foarte multumit de confort la condus (stabilitate, franare, pozitie la volan, comenzi). Nu sclipeste la demaraj (doar 109 CP) dar asta stiam.

Ma intereseaza daca stie cineva unde este pozitionat filtrul de polen.

Un week-end placut !!
mihai54363
Felicitari! Sa fiti sanatosi (si tu si masina) si sa nu aveti nicio problema!
Filtrul de polen e undeva la picioarele pasagerului din dreapta...sub torpedou..trebuie desfacute doua clipsuri care tin tapiteria lipita de torpedou......

Numai bine,
Mihai
sote
Asa sa fie!!!

Am gasit si filtru'..

Multam fain !! smile.gif
sote
Caut Manual de utilizare pentru masina asta. Am unaul dar este in germana. Are cineva varianta in engleza sau de ce nu in romaneste?
Horia65398
QUOTE(Calin34750)
Caut Manual de utilizare pentru masina asta. Am unaul dar este in germana. Are cineva varianta in engleza sau de ce nu in romaneste?


Calin, aceeasi procedura smile.gif Pe privat ai nr meu de telefon, suna-ma, spune-mi cand poti sa treci pe la noi si vei avea un manual pe CD

Best,
Horia
sote
@Horia multumesc pentru Manual si fisa tehnica si sper sa ma pot revansa.
Alexandru90058
Horia, aberezi cu consumul !
Nu stiu ce experienta ai cu masinile, dar le scoti din burta ! Si mai grav daca lucrezi chiar la EIT Forum Auto !

In manualul tehnic de la Volvo scrie CLAR 11L/100km in oras (in orasul LOR, nu in Bucurestiul nostru unde daca scazi sub 13L/100 esti fericit), iar in afara 7.5 ?! De unde pana unde ? La ce viteza ? Daca tot esti o persoana in care forumul asta isi pune bazele, macar fii complet !

Pt. @sote
Mie mi-a luat de la Bucuresti spre Constanta 8.2/100, mers pe autostrada cu 140-150/h, iar la intoarcere, mers constant cu 90/h (mai putin prin comune, unde am mers 60-70) mi-a luat 5.8-5.9/100.

Bafta !
Sebastian50981
salut horia, de curand am luat si eu un volvo S40 1.9D 116Cp din 2003, are cartea service zic eu completa, cu service-urile la zi, dar am oarecare dubii, te rog daca ma poti ajuta si pe mine cu o verificare dupa serie, sunt din Suceava si o reprezentanta Volvo prin zona nu prea e sad.gif , ti-as ramane dator daca m-ai putea ajuta ... sau macar cu un nr de tel unde sa te pot gasi, multumesc anticipat.
sote
QUOTE(Alexandru90058)
Pt. @sote
Mie mi-a luat de la Bucuresti spre Constanta 8.2/100, mers pe autostrada cu 140-150/h, iar la intoarcere, mers constant cu 90/h (mai putin prin comune, unde am mers 60-70) mi-a luat 5.8-5.9/100.

Bafta !


confirm acest consum
vlvboy
salut.in legatura cu consumul,acum 2 luni mi-am cumparat din spania un s40 1.6 benizna model 1998 nov. 130.000km,pe autostrazile europene mers 130-140km, 7.14l,in constanta in oras cam 11-12l.motorul e acelasi ca modelelul 2002 sau in afara de poluarea difera si altele? cum vi se pare la consum e mult sau e normal?
Sebastian114209
Referitor la consum, mie mi-a luat 7,5 pe autostrada, la 130km/h, 6,8 pe drumuri nationale la o viteza constanta intre 90 si 100km/h, in Bucuresti am avut 12 iar in Constanta zi de zi nu-mi ia peste 10 decat vara cand merge aeru conditionat mai ceva decat compresoru de la frigideru de acasa.
Conteaza si cum masori consumul. Eu il masor "clasic", fac plinul si vad cati litri s-au consumat la un numar de km. Computerul de bord se poate sa arate aiureli uneori.
vlvboy
sebastian114209 zimi te rog unde iti rezolvi pr mecanice.ai pe cineva?referitor la consum nu am computer de bord,dar nici full nu iam facut sa vad exact ,mam luat si eu dupa cum se aprinde becul de la benzina.mersi de raspuns
docbursuc
Salut. Pentru Horia: crezi ca ma poti, te rog, ajuta si pe mine cu o verificare a seriei de sasiu laun Volvo S40, 2.0D?Am vorbit cu un neamtz care mi-l trimite cu o firma de transport si am negociat un pretz mult mai mic decat cel de pe piatza, asa ca am foarte multe dubii...Merci!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.