Help - Search - Members - Calendar
Full Version: sfat ulei
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
dan79362
am nevoie de sfat pt ulei. am un golf 4 tdi, pompe duze, 101 cai, 2003.
din ce m-am interesat eu am auzit ca ar trebui ulei aral sau mobil 5w 40 cu specificatia vw 505.01. tocmai vin de la metro unde am gasit mobil 5w40 si castrol magnatec gtd 5w40 dar pe ambele specificatia e 505.00.
e ok si asa sau nu ? mai mult am verificat toate uleiurile sintetice pe care le aveau si pe nici unul nu am gasit 505.01 ci 505.00. eu nu stiu sigur daca trebuie sa fie 505.01 si nici cat de important este acest cod.
va rog sa ma lamuriti.
dintre aral, mobil, castrol care ar fi mai ok?
Lucian72846
Obligatoriu 505 01 , ce ai gasit 505 00 este tot norma VW Audi dar nu pt PD . Mergi la service VW si ei stiu ce anume ulei sa foloseasca , in plus ai si garantia lucrarii .
DORU
Grupul VAG foloseste toate marcile de uleiuri enumerate de tine, insa fiecare marca in parte recomanda una anume. Avand VW, foloseste marca recomandata de service-ul VW.
Constantin49238
Cauta Aral 431 (indeplineste norma 505.01), Castrol TXT 505.01, sau Mobil 1 Synt Special V . Mi se pare ca si Total are ulei 505.01. Toate enumerate mai sus se gasesc foarte usor (nu pe la metro, Carrefour, etc pt ca sunt uleiuri speciale). Bafta! Si pune numai 505.01 !!
Lucian72846
Cel mai comod si mai sigur este schimbul de ulei la service VW . Nu stai sa-ti bati capul cu ce ulei sa folosesti , ei stiu mult mai bine cu ce tip de ulei sa-ti faca umplerea . Bafta !
Cristian81745
Cauta la magazinul de accesorii Plevnei clt cu Vulcanescu.....au toate tipurile de ulei pt Pumpe duse. Iti recomand Aral. Bafta
cristi_tupi
salut. sunt cristi. am si eu o problema cu masina mea un passat cc 2008 tdi 2.0
"mi-a aparut in bord verifica nivelul de ulei"
la ultima revizie a masini a fost facut schimbuln de ulei cu 5w30 ll (long life) care se zice ca are o intretinere de 30000km
eu ne stiind ce inseamna acest long life am cumparat normal 5w30
mecanicul mi-a zis ca nu e acelasi ulei, dar mai am de facut inca 10000km ca in baza uleiului deja in motor
astazi mi-a aparut acest mesaj in bord si ma intrebam daca se poate completa in baia de ulei cu 5w30 peste 5w30 long life
presupunand ca nivelul este jos sai la limita
sugestii??
multumesc
solmar
De principiu nu se amesteca uleiurile. Mai cumpara un litru de long life pt completare si la urmatorul martor aprins il schimbi de tot.
Dumy132
Castrol Edge stiu sigur ca are norma 505.01. Si mi se pare ca exista chiar si o versiune a uleiului special conceput pentru motoarele PD.
DORU
Daca discutam de brand, te poti uita mai degraba la Fuchs, Mobil 1, Liqui Moly, Motul, decat la Castrol / Aral / etc

Originea este mai... certa.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.