Help - Search - Members - Calendar
Full Version: TOP CELE MAI FRECVENTE 10 DEFECTE.
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Lada
mihail81843
1.INTINZATOR LANT DISTRIBUTIE
2 CASETA DE DIRECTIE
Astept si prop. voastre pt top biggrin.gif
Horia49540
??? ce ai cu intinzatorul? ala se regleaza la 10 000 km si daca ai ulei bun n-ai nici o treaba
si caseta de directie?
mie nu mi se par defecte frecvente...
eu nu gasesc defecte frecvente la lada...daca o sa-mi aduc aminte de ceva o sa va spun:)
singurele lucru mai bun ar fi fost sa faca rezervor mai mare sau consum mai mic la aceleasi performante:), cutie cu 5 viteze si inchizatoarele de geamuri triunghiulare sudate ca la fiat, nu lipite, si atunci era the most perfect car ever:))))))))))))))))))))))))))))))))))) :wave:
k.68177
La mine (Lada 1500) contactul (miezul) si termocupla. Dar acestea apar din cauza calitatii slabe a pieselor de schimb. Momentan am prins o termocupla de fabricatie germana care merge de vre-o 2 ani. Cele originale inca sunt functionale, dar au fost schimbate din cauza varstei inaintate biggrin.gif
Horia49540
nu conteaza varsta inaintata:)
eu sunt de parere ca o piesa ruseasca (daca nu e garnitura de frana sau altceva cauciuc sa imbatraneasca in timp) veche e mult mai buna decat una noua, si daca merge nu trebuie schimbata biggrin.gif
Cosmin65397
Nush daca e un defect sau nu dar e des intalnita la Lada ...dupa un timp apare rugina pe aripi in fata chiar langa far langa ornamentul cromat... mai exact in colturi. Salve!
k.68177
La 1200 si 1500 nu apare asa de des, cel putin la mine inca nu a aparut... in schimb la 2105 si la 2107 rugineste coltul de sus al aripii langa far, partea de sus care e aproape de capota, dar asta apare daca nu e izolata calumea.
Horia49540
da, apare, dar este oarecum normal dupa atata timp
dupa 26 ani nu e chiar o tragedie...
la mine a aparut si chiar urat la aripa stg fata, dar la dreapta(care a fost si busita de doua ori) nu am nimic, e ca noua...
in coltul ala se aduna tot noroiul aruncat de roata, si de-aia apare...
un defect pt rugina sa zicem ar fi acea "cutie" formata intre roata si pedalier, pe partea aripilor: acolo trebuie foarte bine izolat cu cauciucul din dotare, si e bine sa scoatem dopul si sa turnam si ceva ulei
altfel apar gauri in aripi...
Corhana77862
Un defect....care as spune eu e de conceptie.......(prin asta sper sa nu dau idei adminilor ca sa aiba cu ce sa ne toace la cap si sa zica ca de asta ii Lada masina proasta)......este ca in momentul cand intri intr-o balta cu o viteza nu prea mare, iti arunca toata apa in parbriz. Nu stiu daca si la alte modele exceptand 2104, 2105 si 2107 e valabil, dar la astea sigur e. CAt despre rugina din coltul aripii, la 2104 pot sa confirm ca apare!
Dragos56563
Eu nu l-as numi defect. E mai degraba datorat faptului ca din constructie, Lada nu avea spoiler. Deh, pe vremea aia nu se faceau spoilere decit la masinile cu pretentii si scumpe... Si la 1200 apare rugina in coltul aripii... Asta e.

:wave:
mihail81843
HORIA, nu stiu daca si tu dar la foarte multi la care au venit la mine, am intilnit aceasta problema: intizatorul. Ba este blocat ba arcul uzat si nu inpinge suficient ....singurul inconvenient masina este mai zgomotoasa, si se aude lantul de distributie frecind.I REST TOTUL ESTE OK.
Dragos56563
Exista o bucsa care se poate intre intinzator si piulita ( sau ce e acolo sa stringa ) si astfel stringe mai mult. Am si eu unul, o sa vad pe unde e ca sa pun o poza aici.

Cheers !

:wave:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.