Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Sfat
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
bogdan28467
Salut! In primul rand as vrea sa precizez ca am permis de conducere de aproximativ 2 ani de zile insa nu am mai condus deloc de atunci. Nu am condus deoarece nu am masina, si nu am masina deoarece nu am avut bani disponibili pentru asa ceva. Acum ma gandesc la o solutie de a incepe din nou sa conduc. Multi mi-au recomandat sa nu-mi iau masina noua, sa-mi achizitionez una second-hand si partial le dau dreptate. Precizez ca la scoala de soferi m-am descurcat foarte bine, nu au fost incidente, eram foarte multumit de cum conduceam, la fel si instructorul. Daca ar fi sa-mi iau o masina noua m-as gandi la un Logan, insa ca sa iau o asemenea masina trebuie sa fac credit, iar asta nu s-ar putea intampla decat peste un an sau un an jumatate, deci as amana din nou. Daca m-as gandi la o masina second-hand nu as da mai mult de 1000-poate 1400 de Euro pe masina deoarece stiu ca lumea nu mai cumpara masini second-hand iar o masina dupa o anumita varsta isi pierde mult mai usor valoarea. Daca as da 1500-2000 de Euro peste 2-3 ani cand as vrea sa-mi scot ceva din banii investiti nu cred ca as mai recupera mare lucru. De aceea m-am gandit la o suma asa mica, putin peste 1000 de Euro iar dupa ceva timp 2-3 ani, sa o trimit la REMAT iar masina sa reprezinte o parte din avansul pentru o masina noua. De accea vreau sa imi dati un sfat de ce ar trebui sa fac: sa pastrez banii pana peste 1 an-1 an jumatate si sa-mi iau masina noua, sau sa iau mai intai un second-hand. Daca as opta pentru varianta a doua ce as putea gasi la banii astia, pentru ca ma intereseaza o masina cat de cat fiabila (pentru 2-3000 Km/an, pentru deplasari mai mult in weekend si la sfarsitul zilei, dar si pentru deplasari mai lungi) si de asemenea sa ofere o anumita siguranta, nu sa fie un pericol pentru sanatatea mea si a calatorilor (sunt constient ca la banii astia nu as putea gasi un autoturism cu tehnologia de siguranta din ziua de azi). Deci ce mi-ati recomanda voi care aveti mai multa experienta?
Va multumesc!
Armadyllo
Bogdan...ce pot sa-ti zic este ca si eu am carnet de aproape 2 ani, am la activ aproape 20000 KM...fara incidente.Am condus doar aici in Spania...pt ca acasa nici eu nu aveam masina.
Cred ca stii si tu ca masina nu este o investitie...oricum ai lua-o pierzi bani...dar care la randul lor sunt amortizati prin :nevoia masinii...sau /si nu in ultimul rand "placerea" de a conduce.Cam astea ar fi la extremitati.Ceea ce este pe piata aici....e cam diferit de Rom.Adica la pretul de care vb tu...iti iei o masina "de mers la munca"....dar cam atat.Sa-ti dau si ex:Citroen Xsara, Peugeot 106,Nissan Micra,Ford Fiesta,Renault Clio...si inca altele(clasa mini/mica), care au ceva ani la activ, calitatea e indoielnica...in sensul ca oricand poti sa te astepti la bagat mana in buzunar pt ceva reparatii...deci: risc.
Aici ar mai fi de adaugat ca poti sa o si nimeresti bine....adica la un cancer de 1000-1300 euro...sa faci linistit zeci de mii de Km.Eu de ex...am luat Micra la 72300 Km...(aia din semnatura), de la un prieten...care o are de la varul meu...deci e masina cunoscuta.Cum a condus-o predecesorul....asa o duc si eu...adica mai "tarisor" biggrin.gif a rezistat bine pana acum..am schimbat doar ulei, filtre, placute de frana si gume.Pe viitor se prevede capate de planetara ca imi haraie deja...si din service mi-au zis ca imi curge un telescop spate!Are trecut de 90K Km, si zic ca inca duce bine.-robabil te gandesti ca nu are multi km pt anii astia,dar in insula asta e ca si cum as fi facut 90K Km numai in Bucuresti. blush.gif
Acum cu drumurile din Rom...o masina l apretul si Km asteia...cred ca e ceva mai "harbuita"
Deci in final....eu sa fiu in locul tau...prima faza la care m-as gandi ar fi: "utilitatea".Daca nu e chiar asa musai...ar merita sa astepti...sa iei ceva bun...ca la 1000 si ceva de eur....in rom...ma indoiesc ca gasesti ceva bun.Si la cateva zile dupa sa te scormonesti prin buzunare.Iar la un an jumate---sa fi bagat in ea mai mult decat pretul de achizitie.
Parerea mea...
bogdan28467
Armadyllo, intr-adevar Micra nu este o masina extraordinara dar totusi este foarte buna, si mai ales la intervalul asta de pret (Este ideala pentru oras)! La noi pentru acelasi model platesti mult mai mult, preturile nu sunt comparabile! Mersi mult pentru parere. Si eu ma gandeam ca nu ar fi foarte bine ca dupa ce dau bani pe ea ca sa o cumpar si dau si bani pe benzina sa mai trebuiasca sa mai investesc si bani pentru reparatii, insa m-am saturat sa stau atata timp fara sa conduc. Probabil ca dupa cumpararea masinii depinde foarte mult si de noroc cat te va tine. Insa ce trebuie sa recunosc este ca desi nu as merge foarte mult kilometri in primii 2 ani, chiar n-as fi dispus sa platesc pentru reparatii. Nu vreau sa muncesc doar pentru a intretine o masina. Pe de alta parte ma gandesc ca poate, cine stie, gasesc o masina buna care sa ma tina 2 ani fara multi bani. Cunosc pe cineva care are un Opel de acum vreo 20 de ani si mi-a zis ca mult timp masina l-a tinut fara sa bage nici un ban in ea pentru reparatii!
madalina
Bogdan, in primul rand gandeste-te cat de mare este nevoia si placerea de a avea o masina. Am un prieten ce are permis, si-ar putea pemrite oricand o masina, dar prefera taxiul din motive de stres suplimentar.

In al doilea rand, ai nevoie de niste ore de scoala pentru a-ti aduce aminte. Nu vei mai avea lamaile in geam si nu te va feri nimeni, dar dupa 2 ani fara conduis esti mai rau decat un incepator.

In al treilea rand este o loterie sa iei o masina la banii astia.

Daca totusi te decizi sa iei, ia un mecanic cu tine care sa iti faca o evaluare corecta a masinii. sa stii cat este minim nevoie sa bagi in ea, cat este maxim.
James Kilowatt
Este legal sa mai porti lamaia chiar si daca a trecut anul? Stiu ca s-a mai discutat undeva, insa nu mai tin minte concluzia blush.gif

Cu o masina ieftina e intr-adevar o loterie.... poti lua una care sa te tina cativa ani fara sa bagi mai nimic in ea (cum am patit eu cu Ibiza sau Amardyllo cu Micra) sau poti lua una care mai mult sa stea decat sa mearga.. Eu cred in in situatia asta as merge pe una gen Dacie care chiar daca nu e cine stie ce de capul ei macar se repara usor si ieftin. Masinile straine din Ro sunt dupa parerea mea mult prea scumpe...
Cristian82844
QUOTE(MR28673)
Este legal sa mai porti lamaia chiar si daca a trecut anul? Stiu ca s-a mai discutat undeva, insa nu mai tin minte concluzia blush.gif


Ma indoiesc ca nu mai ai voie sa porti semnele de incepator dupa ce a trecut anul.
Din cate am citit eu in legislatie, e obligatoriu sa le porti in primul an, si nu scrie ca tre sa le dai jos dupa. Deci cred ca ai voie biggrin.gif

Cu 1000E nu poti sa iti cumperi nici o masina buna, mai ales si sigura. Masinile straine vechi sunt mai scumpe de intretinut fiiind in unele cazuri foarte greu sa gasesti piese de schimb.
Un nissan micra din 98 costa in jur de 2500E, deci mult prea mult dupa parerea mea
bogdan28467
Din cate m-am uitat pe oferte ca variante in banii astia ar aparea Dacia Nova 1997-1998, Ford Fiesta 1980, VW Golf 1980 etc. Cred ca doar Dacia Nova si poate VW Golf ar fi mai de incredere insa nu stiu foarte multe detalii despre fiabilitatea masinilor acestora.
Armadyllo
QUOTE(Cristian82844)
Un nissan micra din 98 costa in jur de 2500E, deci mult prea mult dupa parerea mea


Depinde de Km. bicycle.gif ..dar de 1800 E ce zici?mie nu mi se pare mult...mai ales ca banii astia nu sunt o avere aici. La cateva sute puse in plus...tot e mai buna decat multe din masinile anilor.... '80 :wave: ...chiar si alea exemplificate de tine.Deci in final ...eu cred ca nu am dat-o rau deloc,chiar sa ma mai tina un an...la pretul asta....ii dau foc `pe maginea drumului biggrin.gif
Cristian82844
asa e, 1800E ai mai da pe micra.
mai ales ca pe la noi cu banii astia iti poti lua o dacie de prin 95 cred
cel putin la micra stii ca ai sanse mai mari sa nu te lase in drum, decat o batrana dacie
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.