Help - Search - Members - Calendar
Full Version: radar in afara orasului
Masini.ro Forum > Masini.ro > Circulatie
danmatyas
am fo informat de catre sefu-meu ca m a vazut radaru cu masina in afara orasului cu 150 si ceva la ora.intrebarea mea este: imi poate lua permisul daca nu m-a oprit atunci imediat?? ca de amenda nu ma intereseaza...
guerilla
daca erai pe drum cu limita de 90 tocmai ai o problema blush.gif
Armadyllo
...si cam cu 100 tot ar fi o problema...:a se vedea depasirea cu mai mult de 50 Km/H...a vitezei legale....din cate mi-aduc aminte...saltarea carnetului 3 luni
danmatyas
si daca nu te o oprit imediat? iti mai poate lua?
madalina
Conditia este sa te anunte cu maxim o luna dupa producerea evenimentului. Asa ca daca a primit firma procesul verbal si a informat ca erai tu la volan, da ti se poate lua permisul chiar daca nu te-a oprit imediat.
petre 1
incepand din aceasta saptamana pe strazile Capitalei si nu numai masinile de politie care au in dotare un aparat radar sunt de orice culoare(Logan-uri),deci nu va mai uitati dupa masini albe ca nu mai conteaza.Multa lume a spus ca e un pic de hotie,tot odata am vazut la tv. ca un politist daca nu isi face norma de amenzi va lua bani mai putini la salariu. blink.gif
Andrei Suzuki
Confirm! Pe Barbu Vacarescu au inceput sa puna un Logan galben(galben taxi) cu nr normale,nu cu MAI.
Au inceput sa puna radar si pe Alexandru Serbanescu,in Aviatiei (mai mult in sensul de mers spre Baneasa).
ivghenie74744
am si eu o intrebare. nu ar fi normal sa fim informati ca exista radar? sunt unele localitati la intrarea carora sunt amplasate indicatoare cu atentie radar, eu unul nu le vad rostul cat timp politia poate pune radar in orice localitate. a devenit un fel de joaca de a soarecele si pisica. parca nu aveau voie decat pe masini inscriptionate si cu girofar sa puna radar?! noul cod rutier spune ca soferii au dreptul de a fi informati de existenta aparatelor radar cu ajutorul detectoarelor.iar cu fotografia acasa se pot aranja numerele, sa nu apara in poza!!!
A K U
Cred ca daca mergi corect, nu ai de ce sa te temi de radare. Uitati-va la cate nenorociri se intampla in fiecare zi din cauza vitezei. Nu le iau apararea politistilor (am mai spus asta pe-aici pe undeva), nu sunt politist, nu am rude in politie, dar carnagiul pe sosele continua in ciuda masurilor luate pentru protectia soferilor, chiar impotriva vointei lor. Chiar nu putem intelege ca viteza ucide? Puteti sa ma injurati :argue: , dar eu cred ca daca astfel se va reduce numarul accidentelor (usoare sau grave), orice masura e binevenita. Eu consider ca in oras 50 km/h este suficient (60 era si mai bine, da' ma rog...). Si-asa sunt dementi :bash: care merg cu 100 km/h pe strazile cat de cat bune, noaptea nici nu mai vorbesc. Iar afara, cu mici exceptii, nu avem sosele pentru viteza. Oameni buni, nu avem decat o viata, asa ca puneti-va centura chiar daca mergeti 100 de metri si respectati viteza legala. Eu asa fac si pana acum n-am avut probleme beer.gif
Skywalker
Pai normal ar fi ca sa respectam limita pe viteza impusa pe acel tronson de drum, nu!? si asa ne scapam de amenzi, corect?
petre 1
Care masuri mai Adi ,ai vazut tu vreo masura ??? crezi ca daca pui radare peste tot ai rezolvat-o?astea nu sunt masuri de siguranta,este un mod de a aduce bani la buget.masuri de siguranta sunt de exemplu marcarea soselelor(periodic si cu simt de raspundere)indicatoare puse din timp si in locuri utile,semnalizarea eficieta a zonelor periculoase,interzicerea traficului carutelor pe dn-uri.
Skywalker
Da dar nu se face asa ceva pentru ca bugetul de stat nu are bani?!
Am inteles ca in Bulgaria au putine autostrazi dar toate drumurile (echivalent cu DN-urile noastre) nu trec prin localitati!!! au o derivatie spre localitate.
Noi nu avem drumuri semnalizate corespunzator, marcaje rutiere reflectorizante, etc.
Daca tot nu sunt bani pentru autostrazi macar sa faca DN-urile ca lumea si sa evite localitatiile ar fi mai putin costisitor asa pana vom ajunge sa avem autostrazi.
A K U
QUOTE(petre 1)
Care masuri mai Adi ,ai vazut tu vreo masura ??? crezi ca daca pui radare peste tot ai rezolvat-o?astea nu sunt masuri de siguranta,este un mod de a aduce bani la buget.masuri de siguranta sunt de exemplu marcarea soselelor(periodic si cu simt de raspundere)indicatoare puse din timp si in locuri utile,semnalizarea eficieta a zonelor periculoase,interzicerea traficului carutelor pe dn-uri.


Petre, iti dau un singur exemplu: pe soseaua Virtutii, la podul Ciurel, cum mergi dinspre Crangasi spre pasajul Lujerului, se face o curba aproape de 90 de grade chiar deasupra acelui pod. Acolo au avut loc foarte multe accidente, au sarit unii cu masina in balta, pe altii i-a facut varza (i-a prins intre pod si masina), au murit oameni acolo din cauza vitezei si a inconstientei. Trec pe acolo in fiecare zi in drum spre servici si pot sa-ti spun ca au pus o caruta de semnalizari: semne cu "Reduceti viteza, pericol", speed bumps (cum naiba le zice la chestiile alea care te fac sa incetinesti), puneau si radar si...degeaba. Acum vreo doua saptamani era acolo o Lada, de fapt o jumatate de Lada, ca atat mai ramasese din ea. Acum au facut un gardulet, care probabil nu o sa protejeze pe nimeni in cazul in care se propteste unul acolo cu 80 km/h. Deci, semnalizari au fost, accidente au loc in continuare. Pot sa puna mii de indicatoare si de semnalizari si semne si ce mai vrei, unii nu vor tine cont de ele. Solutia, cred eu, cu astfel de soferi, este o amenda substantiala si carnetul pe trei luni. Scoti bani din buzunar si mergi pe jos, tata, daca nu poti sa intelegi ca nu te omori numai pe tine, da-i faci praf si pe altii (vezi cazurile cu urcat pe refugiu, omorat 3 oameni, omorat pietoni pe treceri si altele). Da, radarele sunt o solutie, pentru ca te ard la buzunar si daca mai esti si pieton cateva luni probabil ca o sa te gandesti de doua ori inainte de a calca pedala de acceleratie ca nebunu'. Vrei viteza, du-te frate la cursele legale, ca se fac si la noi din astea si da-i viteza acolo pana-ti sar pistoanele, sau cumpara-ti NFS sau mai stiu si eu ce alte jocuri si fa-i praf pe toti. Dar da-mi dreptul sa circul in siguranta pe strazi, pentru ca trebuie oricum sa fiu atent la gropi si nu vreau sa fiu nevoit sa ma uit in toate partile sa ma asigur ca nu vine unu' care crede ca i-a cumparat tac-su sosea si a iesit la omorat lume
Laur007
Radar Logan Rosu pe Splai inainte de Carefour Orhidea...
petre 1
cu amenzi mari sunt si eu de acord,dar chiar in Bucuresti sunt sectoare de drum unde se poate merge lejer cu 70.si nu cred ca viteza este principalul factor al producerii accidentelor din tara noastra.
cioaba
viteza este un factor de risc mare. dar 50 kmh este enorm de putin daca faci un drum bucuresti -iasi (pe care l-am facut de curand). sunt atatea localitatati ca drumul ti-ar lua o saptamana daca ai circula regulamentar. sistemul de amenzi este pus la punct doar pt. a produce bani, radarele fiind puse intotdeauna pe portiunile de drum bune si fara probleme. (pe mine m-au incaltat in mihailesti pe E85). am spus-o si o repet: cel mai mare factor de risc sunt soferii si toti stim ca nu se face o vizita medicala corespunzatoare, testarea psihologica e ca sa fie, iar ca tacamul sa fie complet cei care nu sunt in stare sa ia examenul isi cumpara un permis. binenteles ca mai sunt si alte probleme majore gen caraute,tractoare gropi, lucrari nesemnalizate, marcaje inexistente(sa vezi ce bine e noaptea),pietoni care circula pe drumuri nationale ca prin gradina, animale mari si mici, masini cu ITP-ul facut prin posta,etc. viteza devine un factor de risc major adaugata la toate astea. e drept ca mai sunt si dezaxati care merg cu 250 pe un drum cu o banda pe sens si pomi pe margine (a se vedea iancu de timisoara), dar pr majoritatea dintre noi taxa pe viteza reprezina un 70-80 pe un drum national dupa 6 ore in masina sau pe un bulevard cu 4 benzi la o ora tarzie cand e gol-golut. si asta nu e normal. nu cred ca se va schimba ceva, omul obisnuit va continua sa plateasca, cel care merge corect sa fie victima, iar ''vip''-urile sa omoare si sa scape. asa ca vorbim ca sa ne aflam in treba.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.