Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Apa in masina de la AC
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
florin58588
nu pot sa-i dau de cap..am un astra 1,7 tdy si imi curge condensul de la aer la picioare in partea dreapta fata.Cineva mi-a zis de nu stiu ce furtul scapat de nu stiu unde dar nu am inteles cum ajung la el sa vad daca este sau nu scapat.Voi ce parere aveti????de unde sa fie???
mihai79646
un amic a avut aceeasi pr la un vectra 2.0dti ,dupa schimbarea casetei de directie,cica un furtun pe linga ea a fost indoit aiurea , se obturase si apa in loc sa curga pe acolo ...
CLAUDIU84194
QUOTE(florin58588)
nu pot sa-i dau de cap..am un astra 1,7 tdy si imi curge condensul de la aer la picioare in partea dreapta fata.Cineva mi-a zis de nu stiu ce furtul scapat de nu stiu unde dar nu am inteles cum ajung la el sa vad daca este sau nu scapat.Voi ce parere aveti????de unde sa fie???

esti sigur ca este de la aer si nu la sistemul de INCALZIRE? CONSISTENTA , culoarea si eventual mirosul ar trebui sa fie edificatoare. verifica sa nu fie amestecul de racire ap[+antigel. Eu am patit-o rau dar in cele din urma s-a dovedit a fi doar o conducta iesita din imbinarea spre calorifer. bafta
Andrei59324
deasupra la caseta de directie ai ca un fel d stutz care iese din masina....le capatul lui tre sa ai un furtunas care preia condensul si il scurge p carosabil....
E posibil sa-ti fi cazut furtunashul si sa se prelinga apa p masina....si sa intre in int.
mihai79646
Am avut si eu acceasi pr si am rezolvat-o;e diferit la astra,e un capac cam triunghiular de plastic,cu un furtunas indoit pe centrul lui si 2 suruburi de fixare,se vede bine de sub masina,undeva central usor in dreapta pe tabla bordului;poti incerca sa desfunzi acel furtunas insa cel mai bine e sa desfaci cele 2 suruburi si sa cureti mai temeinic,sa se repete mai tirziu fenomenul
Andrei87409
Apa la picioarele pasagerului din dreapta (doar la folosirea instalatie de aer conditionat - nu si la caldura) se datoreaza lipsei etanseitatii aerotermei. Probabil ai schimbat recent filtrul de polen si nu ai inchis bine capacul acestuia. In spatele filtrului se afla vaporizatorul - parte a instalatiei de AC. Daca, carcasa acestuia nu este inchisa ermetic, apare efectul de care spui tu. incearca sa verifici daca aeroterma este etansa.
M A R K
Asta este.... eu am schimbat in aug filtru de polen si mai pica din cand in cand apa in dreapta .Dar nu stiu ce anume sa verific .Poti sa dai mai multe detalii ???Sau ma duc cu ea la service unde am inlocuit filtru ?

Multumesc.
Andrei87409
cei care ti l-au schimbat ar fi trebuit sa stie, sa izoleze macar capacul filtrului, inainte sa il inchida. daca crezi ca te descurci poti incerca sa il faci si singur, nu e greu, dar pozitia e cam incomoda. trebuis a dai cu putin silicon pe capacul filtrului inainte sa il inchizi. Succes!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.