Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Se pricepe cineva la bmw?Vreau sa-mi schimb motorul
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Engine
irinel
daca stie cineva,cum se procedeaza in cazul meu:am un bmw525i din 89a-xii-a pe benzina full options si as dori sa-i pun unul diessel poate si mai nou ca ani.se poate realiza acest lucru?,nu intervin schimbari ca: inlocuirea cutiei de viteze,ori a cardanului,pot monta un motor diessel(tot bmw si aceeasi serie) din 92-95,s-ar potrivi motorul diessel in locul celui pe benzina?,nu ar interveni probleme(in cazul in care s-ar reusi aceasta operatie) pt. caroserie(trepidatii etc...).va multumesc!!!
:???:
irinel
mai fratilor, stie cineva,ce ar insemna un tunning la bordul unui bmw seria525i?ce modificari s-ar putea face?
Iulian8
vrei sa iti faci tuning sau sa ii pui un diesel?
sunt chestii total diferite.
am o cunostinta care si-a pus un diesel de 2,4 pe un 730, cred ca nu-i nici o problema.
dar tine minte: o sa iti scada consumul in mod cert insa masina nu va mai alerga la fel ca si cu un 2.5 pe benzina!!!
tuning inseamna sa iti maresti puterea motorului prin diferite metode mecanice sau electronice, ax, supape, cip, evacuare, filtre...etc , sa ii modifici suspensia cu una sport, adica ceva mai tare care bineinteles o vei simti in gropile noastre cam naspa, dar si optic si aerodinamic prin kit-uri de caroserie.
Iulian8
in bord poti sa iti pui leduri de culori diferite, albastru sau mov dau bine, poti sa iti schimbi culoarea cadranelor, exista un site unde poti gasi cadrane deja desenate cu fel de fel de chestii pe care tre numai sa le copiezi si sa le printezi...etc
in interior mai poti pune un volan sport, momo de ex, sa schimbi maneta sch de viteza, sa schimbi scaunele cu altele sport. mai exista o vopsea de interior cu care poti vopsi anumite elemente de plastic din interior.
NEAGU28801
in afara de schimbarea motorului maitre sa schimbi cutie, punte spate, iar daca n-are acelasi sistem de prindere si basculele. Stiu asta pt ca eu am un urs de 2.3l si am vrut si eu un diesel
Echo
Si nu uita diferentialul care trebuie sa fie tot de diesel
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.